Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie pompą podłogówki

miki771 29 Paź 2012 22:17 7665 53
  • #1 29 Paź 2012 22:17
    miki771
    Poziom 8  

Witam
    Szukam pomysłu i schematu na moduł pompy do ogrzewania podłogowego.
    Na rozdzielaczu mam zamontowane dziewięć głowic termostatycznych które są załączane lub wyłączane przez termostaty zamontowane w pokojach.
    Chcę żeby po zamknięciu wszystkich głowic przez termostaty pokojowe , wyłączała się pompa obiegowa.
    Listwa z modułem kosztuje około trzech stówek.Czy można taki moduł wykonać w warunkach domowych za dużo niższe pieniądze?Czy ktoś mi podrzuci pomysł?

0 29
  • Relpol
  • #2 30 Paź 2012 00:56
    indianer
    Poziom 16  

Szkoda, że na etapie projektowania nie została uwzględniona pompa z automatycznym doborem charakterystyki pracy.
    Jakie sygnały są dostępne z regulatorów?

0
  • #3 30 Paź 2012 07:12
    miki771
    Poziom 8  

Regulatory bez prądu zamykają zawory na rozdzielaczu,jeśli dostają prąd głowice się otwierają.
    Pompa (np.ALPHA z Grundfosa) z automatycznym doborem charakterystyki pracy się nie nadaje ponieważ po zamknięciu zaworów nigdy się nie wyłączy.
    Mi zależy aby pompa po zamknięciu wszystkich głowic ,czyli jeśli głowice są rozłączone przez termostaty się wyłączyła.
    Czy ktoś ma konkretny pomysł jak samemu zbudować taki układ?

0
  • #4 30 Paź 2012 08:43
    andrefff
    Poziom 36  

Można poobserwować o ile wzrasta temperatura powrotu po zamknięciu ostatniego zaworu. A wtedy dobrać precyzyjny termostat i powinno działać.

0
  • Relpol
  • #6 30 Paź 2012 09:36
    indianer
    Poziom 16  

Jeśli zależy Ci na precyzji to tylko przepływomierz lub dokładny czujnik ciśnienia przed kolektorem (jeśli układ jest zamknięty), ale nie umiem polecić czegoś w rozsądnej cenie.
    Pompa o której wspomniałeś podczas zamknięcia zaworów potrafi zejść do 4W. Późniejszy start jest łatwiejszy. A przy dziewięciu obwodach to chyba sporadycznie wystąpi sytuacja w której wszystkie termostaty będą zamknięte. Osobiście posiadam cztery (ale mam tylko RTL-e) i nie zaobserwowałem jeszcze takiego zjawiska.
    To tak odbiegając od tematu, bo tu już instalacja jest gotowa.

0
  • #7 30 Paź 2012 10:50
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Może nie rozpisze sie za dużo, musisz dla pompy zrobić układ np na przekaznikach (w układzie termostatów) taki jak bramka logiczna OR.

Czujniki cisnienia i przepływu odpadaja sprzeżenie zwrotne dodatnie.

0
  • #8 30 Paź 2012 12:26
    andrefff
    Poziom 36  

I to jest najprostsze rozwiązanie.

0
  • #9 30 Paź 2012 13:14
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Strasznie kombinujecie.
    Nie lepiej było by to zrobić w układzie pasywnym ?

0
  • #10 30 Paź 2012 14:57
    miki771
    Poziom 8  

układzie pasywnym czyli konkretnie
    jakim?

0
  • #11 30 Paź 2012 15:05
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Czujnik ciśnienia i zawór zwrotny.
    I tak uważam, że takie sterowanie jest kiepskim pomysłem.
    Normalne "cywilizowane" układy mają sterowanie termostatem pokojowym (umieszczonym w najszybciej tracącym ciepło pomieszczeniu) kotła i pompy.
    Każde inne sterowanie jest ...... gorsze gdyż ....... (tu każdy może sam pomyśleć dlaczego).

0
  • #12 30 Paź 2012 15:29
    miki771
    Poziom 8  

Termostaty w pokojach odcinają poszczególne głowice.Po zamknięciu wszystkich pompa nadal pracuje.
    Pytanie brzmi: co zrobić, aby pompa wyłączała się po zamknięciu wszystkich głowic?
    Ktoś ma konkretne rozwiązanie?

1
  • #13 30 Paź 2012 15:55
    andrefff
    Poziom 36  

Dziewięć przekaźników i po sprawie.

0
  • #14 30 Paź 2012 16:13
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

miki771 napisał:
    Termostaty w pokojach odcinają poszczególne głowice.Po zamknięciu wszystkich pompa nadal pracuje.
    Pytanie brzmi: co zrobić, aby pompa wyłączała się po zamknięciu wszystkich głowic?
    Ktoś ma konkretne rozwiązanie?

Termostat pokojowy odłącza kocioł i jego pompę (wiem jak działa). Głowica termostatyczna nie jest termostatem pokojowym więc sterownanie przy wykorzystaniu ich przekaźnikami jest mało realne. :D
    W pierwszej linijce poprzedniego postu napisałem co jest potrzebne.

0
  • #15 30 Paź 2012 16:20
    andrefff
    Poziom 36  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Głowica termostatyczna nie jest termostatem pokojowym więc sterownanie przy wykorzystaniu ich przekaźnikami jest mało realne. :D

Ja się nie upieram przy zastosowaniu mojego rozwiązania, ale powiedz dlaczego jest to mało realne ? Przecież to jest proste jak drut.

0
  • #16 30 Paź 2012 16:38
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

andrefff napisał:
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Głowica termostatyczna nie jest termostatem pokojowym więc sterownanie przy wykorzystaniu ich przekaźnikami jest mało realne. :D

Ja się nie upieram przy zastosowaniu mojego rozwiązania, ale powiedz dlaczego jest to mało realne ? Przecież to jest proste jak drut.

Zwykła głowica termostatyczna współpracuje z zaworem.
    Dla uproszczenia powiedzmy, że ta głowica to jest kawałek pręta metalowego, który z jednej strony przymocowany jest na stałe a z drugiej naciska na zawór wpychając go mniej lub bardziej w gniazdo ulegając wydłużeniu pod wpływem temperatury.
    Czyli ...... połączenie metalowe zawór i głowica jest stale zwarte.
    Pomiędzy tłokiem zaworu a gniazdem jest zawsze uszczelka (najczęściej gumowa) która powoduje, że połączenie elektryczne tłoczek-gniazdo jest stale rozwarte.
    W zawiązku z powyższym nie da się otrzymać sygnału elektrycznego (np. zwarcia do masy) aby zmienić stan sterowania przekaźnika.

0
  • #17 30 Paź 2012 17:08
    Polarnik1
    Poziom 16  

miki771 napisał:
    Regulatory bez prądu zamykają zawory na rozdzielaczu,jeśli dostają prąd głowice się otwierają.
    Pompa (np.ALPHA z Grundfosa) z automatycznym doborem charakterystyki pracy się nie nadaje ponieważ po zamknięciu zaworów nigdy się nie wyłączy.
    Mi zależy aby pompa po zamknięciu wszystkich głowic ,czyli jeśli głowice są rozłączone przez termostaty się wyłączyła.

0
  • #18 30 Paź 2012 17:10
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Polarnik1 napisał:
    miki771 napisał:

Przeoczyłem tą informację. Skoro sterowane wszystko prądem to oczywiście przekaźniki. :D

0
  • #20 30 Paź 2012 21:01
    miki771
    Poziom 8  

-dziewięć głowic,każda zasilana 230V
    -w stanie bez prądu zamykają zawór
    -głowice są włączane i wyłączane sześcioma regulatorami pokojowymi,trzy głowice są załączane przez jeden regulator pokojowy.

0
  • #21 30 Paź 2012 21:04
    andrefff
    Poziom 36  

miki771 napisał:
    głowice są włączane i wyłączane sześcioma regulatorami pokojowymi,trzy głowice są załączane przez jeden regulator pokojowy.

Coś przymało.

0
  • #22 30 Paź 2012 21:05
    miki771
    Poziom 8  

taki konkretnie zestaw mam:

Dodano po 54 [sekundy]:

czego przymało?

0
  • #23 30 Paź 2012 21:07
    andrefff
    Poziom 36  

Regulatorów, albo jeden obsługuje cztery głowice.

0
  • #24 30 Paź 2012 21:26
    miki771
    Poziom 8  

W tym momencie mam taki dokładnie schemat podłączenia:

Co zrobić żeby w momencie gdy żaden siłownik nie dostaje prądu , pompa która jest odrębnym urządzeniem dostawała sygnał do wyłączenia , czyli żeby odciąć pompie zasilanie.

0
  • #25 30 Paź 2012 21:31
    andrefff
    Poziom 36  

Do każdego siłownika przekaźnik z cewką 230 V i stykami NC. Sorry, pomyłka do każdego regulatora, skoro niektóre obsługują kilka siłowników. Stąd moje stwierdzenie, że przymało.

0
  • #27 30 Paź 2012 22:26
    andrefff
    Poziom 36  

To, to jakiś złom, o takim mówimy
    Link
    I gniazdo
    Link
    Tylko się jeszcze w końcu określ, co do ilości.

0
  • #28 30 Paź 2012 22:41
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

A nie można by się "wpiąć" od razu w te termostaty ? :D

0
  • #29 30 Paź 2012 22:44
    andrefff
    Poziom 36  

W sumie tak, można. Nie pomyślałem o tym. :) Tyle, że wszystkie siłowniki musiałyby być na jednej fazie.

0
  • #30 30 Paź 2012 22:51
    miki771
    Poziom 8  

wszystkie siłowniki są na jednej fazie
    siłowników jest dziewięć a regulatorów sześć.rysunek który zamieściłem jest tylko poglądowy i przedstawia schemat podłączenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Panowie może narysujecie jakiś schemacik?

0