Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamrażarka ZAMEX TZ-221C - Zamrażarka nie mrozi skutecznie

29 Paź 2012 23:18 5061 11
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam problem z zamrażarką. Od pewnego czasu nie chciała mrozić. Dlatego przestawiłem ją na maksymalne mrożenie. Jednak to tylko częściowo pomogło, ponieważ utrzymuje temperaturę ujemną, ale wysokim kosztem i małą skutecznością.
    Otóż włącza się i wyłącza w równych okresach co ok.5 sekund. Czyli 5 sekund pracy agregatu na 5 sekund postoju. Przypuszczam, że to wina termostatu, ale ponieważ nie mogłem zajrzeć do środka, to jest to tylko domysł. Może Ktoś spotkał się z podobną usterką tych zamrażarek, ponieważ inne tematy na forum nie poruszyły tego problemu. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    john2377 napisał:
    Przypuszczam, że to wina termostatu,
    Nie. Uszkodzona sprężarka albo jej zasilanie.
  • Poziom 14  
    Z zasilaniem będzie łatwo, ale jak zdiagnozować samą sprężarkę?

Dodano po 2 [minuty]:

Uszkodzenie może być po stronie elektrycznej lub mechanicznej (np. rozszczelnienie). Na które należy stawiać?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    john2377 napisał:
    lub mechanicznej (np. rozszczelnienie)
    Rozszczelnienie dotyczy ogólnie układu a nie samej sprężarki - zresztą akurat ten element dość trudno rozszczelnić...
    U ciebie jest uszkodzone zasilanie albo silnik, dlatego sprężarka włącza się i wyłącza na przemian.
    Sprawdzić można przez zasilenie jej na stałe z sieci.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Zdejmij osłonę z przekaźników na sprężarce i przyjrzyj się zabezpieczeniu termicznemu. Jeżeli będzie wyłączać i włączać to najprawdopodobniej jego wina.

P.S. Kamil146: Żaden termostat nie zareaguje w 5 sek. na zmianę temperatury.
  • Poziom 14  
    Dziękuję zhudomel. Miałeś rację. Sprężarka jest dobra i pracuje poprawnie, ale przy styku wyłącznika nadmiarowego robi się jakieś zwarcie. Dopiero odkręcenie puszki z jednej strony, odchylenie i podciągnięcie czarnego przewodu ze stykiem do wył. nadmiarowego przerwało zwarcia. Niestety, przekaźnik jest sztywno przymocowany do sprężarki i nie jestem pewny jak go zdjąć (chyba jest nasunięty na męskie końcówki). Nie mam możliwości dostania się do puszki od czoła, a widoczność jest ograniczona. Prosiłbym Pana o instrukcję jak się do tego zabrać, aby nic nie urwać. Typ agregatu to: EDA SH-1.0. Załączam zdjęcia z opisami. Z góry dziękuję za pomoc.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie widzę obrazków, więc wklejam URL:
    https://obrazki.elektroda.pl/1370479000_1351889152.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/9827878800_1351889154.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/3795009200_1351889155.jpg
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Wyłącz zamrażarkę z gniazdka. Na tym obrazku: https://obrazki.elektroda.pl/3795009200_1351889155.jpg zaznaczyłeś przekaźnik, odciągaj go od sprężarki, poruszając nim w prawo i lewo, aż zejdzie. Nad nim jest przewód (chyba ten niebieski - słabo widać), odłącz go od sprężarki. Wykręć wkręt, który jest poniżej przewodów zielono-żółtych, odłącz te przewody i zdejmij plastikową obudowę przekaźników odciągając podobnie jak wcześniej osłonę.
  • Poziom 14  
    Tego wkręta już nie ma. Żeby odchylić musiałem go wykręcić. Czyli dobrze go odciągałem, ale nie byłem pewny czy nie jest jeszcze czymś przymocowany. Dzięki za informację. Dam znać jak mi poszło.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, żeby zdjąć obudowę chyba trzeba też ściągnąć konektor z czarnym przewodem. Czy mam rację?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    john2377 napisał:
    żeby zdjąć obudowę chyba trzeba też ściągnąć konektor z czarnym przewodem.
    Nie potrzeba, przekaźnik termiczny trzyma się plastiku i wyjdzie wszystko razem. Trzeba tylko odpiąć to, co trzyma się sprężarki.
  • Poziom 14  
    Jeszcze raz dzięki.
  • Poziom 14  
    Zapomniałem napisać. Wszystko już działa, ale pojawił się problem. Termostat nie wyłącza agregatu z wyjątkiem położenia "0". Temperatura osiągnęła już -36 st. Celsjusza. Czy termostat da się wyregulować manualnie, czy tylko w grę wchodzi zakup nowego?
    A może są sklejone styki?