Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retroelektroniczne zagadki.

JasiuB 26 Lis 2015 07:47 133722 1168
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    @willyvmm Najmocniej przepraszam, nie wiedziałem o pauzowaniu.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście ja pauzuję dwa razy za to, a zadaje @KramPryncypa.
  • Relpol przekaźniki
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    Witam,
    willyvmm napisał:
    Ze wzgledu na naruszenie regulaminu, proponuje by KramPryncypa zadal nastepna zagadke.
    dziękuję i pytanie: co to jest i do produkcji czego służyło:

P.S. Z tymi rezystorami trzy razy po 5kΩ w dzielniku napięciowym komparatorów nieśmiertelnego NE555, to obecnie różnie bywa, choć niezaprzeczalnym faktem jest, iż są tam trzy rezystory o tej samej wartości.
    A wracając do mumerologii, proszę zadać w Google to pytanie: What it marks number 666 :D
    To chyba wzięło się z tego (trzykrotne powtórzenie tej samej cyfry), iż liczba trzy jest najważniejszą liczbą magiczną - a drugą Liczbą Pierwszą - a co najlepiej oddaje poniższe powiedzenie (w j. rosyjskim):
    "Potom czto Boh trojcu ljubit'..." (Dlatego, że Bóg trójcę kocha...).

Pozdrawiam
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    Witam,
    robokop napisał:
    Rolka taśmy celulozowej. Izolowanie okładzin kondensatorów, uzwojeń itp?
    odpowiedź mogę uznać. To jest tzw. papier kondesatorowy nasycany stosowany w latch '60 ub.w. jako dielektryk - izolacja pomiędzy okładzinami - do produkcji niepolaryzowanych kondensatorów zwijkowych (papierowych) o stałej wartości pojemności - w odróżnieniu od takiegoż papieru kondensatorowego nienasycanego (kolor śnieżnobiały) a stosowany jako przekładka w produkcji zwijkowych kondensatorów elektrolitycznych.
    Tam (w elektrolitycznych) dielektrykiem są tlenki aluminium wytworzone po obu stronach jednej z taśm zwijki (okładziny), a druga taśma zwijki (okładziny) wykonana jest z czystego aluminium a następnie cała zwijka nasycona elektrolitem.

Takie kondensatory były powszechnie stosowane w zunifikawanych blokach odchylania - pionowego oraz poziomego - produkowanych wtedy w PRL-u telewizorach cz.b.
    Pierwotnie zwijka tych kondensatorów była hermetyzowania - podstawy walca - cerezyną.
    Co stanowiło ich podstawową wadę, ponieważ cerezyna pod wpływem ciepła odkształcała się, zwijka rozszczelniała się i taki kondenator "zaciągał" wilgość oraz tracił swe parametry, a co było nagminną przyczyną uszkodzeń cz.b. TV.
    W żargonie "naprawiaczy" tych telewizorów nazywano te kondesatory "kartoflakami".
    O, np. jak ten największy na poniższej fotce:
    Na początku lat '70 ub.w. produkcję tych kondensatorów w zakładach MIFLEX w Kutnie udoskonalono i zamiast cerezyny zaczęto je hermetyzować za pomocą przeźroczystej żywicy epoksydowej.
    W ten sposób ilość usterek w czasie trwania gwarancji telewizora znacznie zmalała, a wykonawca tych napraw gwarancyjnych - ZURiT - zaczął odnotowywać znaczący wzrost zysków.

Zadajesz.

Pozdrawiam
    robokop
    Moderator Samochody
    Nie całkiem elektroniczne ale pokrewne - kryptografia. Jak Amerykanie w trakcie 2WŚ obmyślili niezawodny plan odnośnie szyfrowania komunikatów radiowych, nie do złamania przez specjalistów w tej dziedzinie? Oczywiście w kwestii maskowania treści, nie transmisji.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    @robokop Czy to aby nie było nadawanie komunikatów po polsku, czy w języku Indian Navajo?

Dodano po 2 [minuty]:

Chyba jednak Navajo.
    robokop
    Moderator Samochody
    trymer01 napisał:
    Indianie Cheyenn rozmawiali w swoim narzeczu, np. samolot to u nich był "wielki ptak".

No prawie, ale idea ta sama. Jako operatorzy radiostacji siedzieli indianie Navajo, którzy rozmawiali między sobą w narzeczu. Genialne w swojej prostocie. Zadajesz.
    Ciasteczkowy, po polsku to gadali między sobą piloci w jakimś filmie wojennym, produkcji bodaj USA z wątkiem o Dywizjonie 303.
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    @robokop o tym po polsku gdzieś słyszałem, ale Navajo ja trafiłem :)
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    robokop napisał:
    indianie Navajo

Taak, teraz mi przypomniałeś, nie wiem skąd wziąłem tych Cheyenn.
    Tyle, że oni wcale sobie tak nie rozmawiali w dosłownym tego słowa znaczeniu, ja użyłem tu skrótu. Fonię to stosowano tylko na małe odległości i wtedy gdy był potrzebny natychmiastowy kontakt - właśnie np. lotnicy.
    A szyfrowane depesze zawsze wysyłano Morse'm, i nie był to tekst w narzeczu Nawaho (to był tylko język mówiony, nie było pisanego) tylko zangielszczony Nawaho, i zaszyfrowany metodami kryptologicznymi - aby Japończycy nie domyślili się od razu o co chodzi, i było to też przy okazji drugie zabezpieczenie.

Niestety, nie mam nic przygotowanego, ceduję zadanie na poprzednika.
  • Relpol przekaźniki
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    KramPryncypa napisał:

W żargonie "naprawiaczy" tych telewizorów nazywano te kondesatory "kartoflakami".
    O, np. jak ten największy na poniższej fotce:
    Na początku lat '70 ub.w. produkcję tych kondensatorów w zakładach MIFLEX w Kutnie udoskonalono i zamiast cerezyny zaczęto je hermetyzować za pomocą przeźroczystej żywicy epoksydowej.
    W ten sposób ilość usterek w czasie trwania gwarancji telewizora znacznie zmalała, a wykonawca tych napraw gwarancyjnych - ZURiT - zaczął odnotowywać znaczący wzrost zysków.

Sławetne kartoflaki (seria KP) to były kondensatory impregnowane chloronaftalenem. Cerezyną impregnowano starsze kondensatory (w rurkach szklanych i papierowych bakelizowanych uszczelnianych na końcach masą bitumiczną).
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    Minęło 48 godzin... #970 26 Lis 2015 22:01:06
    trymer01 napisał:

Niestety, nie mam nic przygotowanego, ceduję zadanie na poprzednika.

Korzystam z udogodnienia (ostatniej zmiany) regulaminu tego tematu
    JasiuB napisał:
    * Jeśli zagadka nie zostanie zadana w ciągu 48 godzin następną może zadać każdy chętny.
    i zadaję pytanie:
    na poniższym obrazie kto, komu, gdzie, i co objaśnia?
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    Witam,
    JasiuB napisał:
    Czołem.

Volta objaśnia Napoleonowi działanie swoich ogniw. Napoleon ufundował później ogromną baterię do badań.

Pozdrawiam,
    Jasiu
    BINGO, a gdzie?

Pozdrawiam
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    ladamaniac napisał:
    Institut de France??
    Uznaję, Institut de France
    Gratuluję wiedzy i refleksu.

Zadajesz

Pozdrawiam

P.S. Proponuję, by w pierwszej kolejności następną zagadkę zadał Kolega ladamaniac, a następnie - w drodze wyjątku - również autor tego tematu Kolega JasiuB, ponieważ Jego odpowiedź była znaczącą podpowiedzią dla drugiego odpowiadajacego na to pytanie.
    JasiuB
    Poziom 20  
    Coś martwo... Zagadka:

Kto na drodze od "telegrafu" do "telegrafu bez drurtu" zrobił pierwsze 50%? czyli zastąpił jeden przewód uziemieniem? (zrobił zresztą na tym potężny interes).

Pozdrawiam,
    Jasiu
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Carl August von Steinheil?
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    JasiuB napisał:
    Coś martwo... Zagadka:

Kto na drodze od "telegrafu" do "telegrafu bez drurtu" zrobił pierwsze 50%? czyli zastąpił jeden przewód uziemieniem? (zrobił zresztą na tym potężny interes).

Pozdrawiam,
    Jasiu
    Carl August von Steinheil

Pozdrawiam

P.S. Patrz wyżej, i co teraz, moja odpowiedź jest bez znaku zapytania... :D

Było za łatwe, zobacz: https://www.google.pl/webhp?hl=pl#newwindow=1...e+zast%C4%85pi%C5%82+przew%C3%B3d+uziemieniem

Na pierwszym miejscu:
    Cytat:
    Historia radia – kalendarium – Wikipedia, wolna encyklopedia
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_radia_–_kalendarium
    Henry wynalazł telegraf elektromagnetyczny, uruchamiał dzwonek elektryczny z ... Carl August von Steinheil zastąpił jeden z przewodów telegrafu uziemieniem.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    JasiuB napisał:
    No cóż, sam to wpisałem w Wikipedii...

Mnie znalazło slajdy :)
    JasiuB napisał:
    Zadaje Futrzaczek.

Dziękuję, ale nie mam sensownego pomysłu. Oddaję kolejkę.
    KramPryncypa napisał:
    P.S. Patrz wyżej, i co teraz, moja odpowiedź jest bez znaku zapytania... :D

Za to moja pojawiła się wcześniej :)
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    Witam,
    Futrzaczek napisał:

JasiuB napisał:
    Zadaje Futrzaczek.

Dziękuję, ale nie mam sensownego pomysłu. Oddaję kolejkę.
    przejmuję, pytanie: co to jest i w czym "opakowane":
    Zdjęcie zrobione ad hoc telefonem komórkowym, więc nie najlepsze.

Pozdrawiam
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    robokop napisał:
    Czyżby generator w termostacie?
    Yaśniej proszę... :D
    robokop
    Moderator Samochody
    Służę uprzejmie: Te "cuś" przypomina widywane przeze mnie w sprzęcie łączności elementy odpowiadające za generowanie stałej częstotliwości w sprzęcie nadawczo odbiorczym, czyli kondensator strojeniowy, cewkę, bądź rezonator kwarcowy, zamknięte w metalowej puszce wysłanej wojłokiem i wyposażony w grzałkę, regulowaną termostatem bimetalowym.
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    robokop napisał:
    Służę uprzejmie: Te "cuś" przypomina widywane przeze mnie w sprzęcie łączności elementy odpowiadające za generowanie stałej częstotliwości w sprzęcie nadawczo odbiorczym, czyli kondensator strojeniowy, cewkę, bądź rezonator kwarcowy, zamknięte w metalowej puszce wysłanej wojłokiem i wyposażony w grzałkę, regulowaną termostatem bimetalowym.
    Za wiele "grzybów, i nnych specyjałów, w bigosie" - zdecyduj się na coś konkretnwgo" :idea:
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Generator kwarcowy ze stabilizacją temperatury?
    KramPryncypa
    Poziom 11  
    robokop napisał:
    Stabilizowany termicznie generator kwarcowy.
    Ooo... i to jest konkret oraz prawda.
    Zadajesz, a ja postaram się to rozebrać - już kiedyś to zrobiłem, więc wiem co tam jest w środku - i zrobić fotki oraz je tu zamieścić.

P.S. Słowo się rzekło...
    Retroelektroniczne zagadki. Retroelektroniczne zagadki. Retroelektroniczne zagadki. Retroelektroniczne zagadki.

Rezonator kwarcowy 100kHz w gorącym termostacie (60°C) - widać grzałę oraz czujnik temperatury na obwodzie zewnętrznym walca - a wewnąrz solidny wydrążony blok z aluminium a w nim rezonator kwarcowy w metalowej obudowie.
    Wysokość obudowy rezonatora ok. 5cm.

Rezonator ten pochodzi ze starego woltomierza selektywnego produkcji byłego DDR.
    Oczywiście w całości konstrukcja oparta na lampach elektronowych. Podziwiać w nim rozwiązania mechaniczne - przekładnie, skala, itp. - ale to wszystko "zarekwirował" mój Kolega krótkofalowiec, a mnie pozostał tylko ów rezonator kwarcowy i kilka lamp elektronowych.
    Natomiast cały woltomierz selektywny - w cenie złomu, bo niesprawny - był kupiony w byłym BOMiS-ie dla jego solidnej obudowy, a która znalazła zastosowanie w innym unikalnym aparacie elektrycznym, ale tam już żadnej lampy elektronowej nie było.
    Za to kilka transformatorów z odczepami i przełącznikami do nich, prostownik z filtrem pojemnościowym do zasilania tranzystorowego generatora mocy o maksymalnej wartości wyjściowej 400VA i nastawianej w kilku charakterystycznych wartościach częstotliwości (od 30Hz do 1000Hz).
    Zastosowanie; żródło energii - napięcia/prądu - służącego do sprawdzania poprawności wskazań mierników elekrycznych - woltomierz, amperomierz, watomierz, itd.