Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk danych dysku z bad sectorami

30 Paź 2012 09:42 3228 17
  • Poziom 13  
    Czesc!

Mam taki oto problem: Znajomy przyniosl mi laptopa ktory po upadku zaczal mu wolno dzialac, faktycznie dziala tragicznie. Wrzucilem nowy dysk zainstalowalem windowsa i wszystko ok, wiec z pewnoscia jest to wina dysku.

Na tym dysku jest 1 ważna partycja (14gb, z czego 12gb zajete, z czego może z 5gb ważnych danych) i te dane chcialbym skopiowac.

Próbowałem uruchomić komputer z live cd (ubuntu) i próba kopiowania na dysk po usb. Zaznaczylem z 3gb, dalem kopiuj i sie zawiesilo po kilkudziesiecu MB.

Norton ghost też sobie nie poradzil (po 16h, pokazywalo non stop 99%, zaznaczylem zeby ignorowal bad sectory), anulowalem, obraz byl ale nic z nim nie da sie zrobic. Próbowałem też R-Drive Image, niestety bez powodzenia.

Jakieś pomysły w jaki sposób to skopiować?
  • Poziom 8  
    Zrób na początku kopię sektorową i dopiero z niej kopiuj konkretne dane.

Skoro używasz już Linuksa to możesz użyć ddrescue.

Składnia w twoim wypadku będzie ~ taka:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Plik logów możesz pominąć, ale jest on przydatny przy wielokrotnym uruchamianiu procesu odzyskiwania. Wtedy nic się nie traci z odzyskanych już danych.

Wyświetl sobie też "ddrescue --help" dla lepszego zrozumienia co będziesz robił.

Ale najlepiej odpal i czekaj cierpliwie jak skończy, nie przerywając. Po całym procesie możesz spróbować odpalić jeszcze raz z opcją "-A" (upewni się w dokumentacji swojego programu). Ale jak nie odzyska nic więcej niż było możesz już sobie raczej dać spokój, i przejść do odzyskiwania danych z obrazu.
  • Poziom 13  
    SMART:

Odzysk danych dysku z bad sectorami

A teraz zabieram sie za kopie sektorowa programem R-Drive Image (za pierwszym razem wybralem normalna kopie)
  • Spec od komputerów
    Sugerował bym jednak ddrescue.
  • Poziom 13  
    Ok, skoro to robi roznice
  • Spec od komputerów
    Pierwszy przebieg ddrescue zrób z parametrem r 0 Potem w następnych przebiegach zwiększaj parametr r. Jak potrzeba podać składnię polecenia to napisz. Stan dysku tragiczny. Wiele nie odzyskasz.
  • Poziom 13  
    Prosze, podaj skladnie, bo nie uzywalem linuksa juz od roku prawie, i sie odzwyczailem od czytania dokumentacji polecen ;)

Nazwy urzadzen juz sobie znalazlem, ktora partycja to ktore. Tylko o te parametry mi chodzi

Edit: z ciekawosci sprawdzilem co to znaczy to r, narazie puscilem bez parametrow. Z tego co rozumiem to jest to ilosc razy ile ma ddrescue probowac odczytac dany sektor
  • Spec od komputerów
    Podaj jak linuks widzi dysk uszkodzony i na którą partycję chcesz zrobić kopie. Najwygodniej to daj fotkę z gparted to nie będzie nieporozumień.
  • Poziom 13  
    uszkodzony: /dev/sda2 dysk usb na ktory kopiuje: /dev/sdb1

Zamontowalem usb w /mnt/wd i dalem polecenie: ddrescue /dev/sda2 /mnt/wd/image /mnt/wd/loggg
  • Spec od komputerów
    Przy tak uszkodzonym dysku lepiej by było
    ddrescue --force -r 0 /dev/sda2 /mnt/wd/image /mnt/wd/loggg.txt
    I w następnych przebiegach zwiększać parametr r np r 2 w następnym przebiegu 5 itd
  • Poziom 13  
    Problem jest tej natury, że o ile pierwsze 10gb leci z tylko 1 bledem i dosc szybko, tak pozniej zaczyna sie sypac idzie strasznie wolno. Wiec jesli mam zrobic kilka tych przebiegow to r 9 bede robil gdzies w przyszlym tygodniu ;)

Gdy przeleci caly dysk to czym moge sprawdzic czy da sie cos z niego skopiowac? (zamontowac ten obraz)

Pytanie totalnego laika: Czy dane sa poukladane tak, ze na poczatku jest zajete miejsce a na koncu wolne czy nie? Bo jak wspominalem ostatnie 2GB tej partycji sa wolne. Za nia jest jeszcze pusta 99gb partycja a przed nia jakas ratunkowa
  • Spec od komputerów
    Dlatego daj parametr 0 na pierwszy przebieg to skopiuje najłatwiejsze sektory. Następne przebiegi już do skopiowanych sektorów nie będą wracać tylko będzie próbował skopiować sektory nie skopiowane. Obraz będzie ułożony wg sektorów po kolei tak jak jest fizycznie na dysku. Po każdym przebiegu możesz montować obraz i próbować pliki odzyskiwać.
    Tu masz podobny przypadek. Tylko dysk był w lepszym stanie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11423045#11423045
  • Poziom 13  
    ok, ostatnie pytanie: to sie montuje jak zwykly dysk?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Tak. W DMDE można odzyskiwać podając ten plik zamiast fizycznego dysku. W pliku loogg.txt będą wypisane nie skopiowane sektory w danym przebiegu.
  • Poziom 13  
    Ok, w zasadzie nic wiecej nie wymysle. Dzieki wielkie za pomoc, bede kombinowal i napisze co z tego wyszlo
  • Spec od komputerów
    Kombinuj. Nie ma nic do stracenia. Kiedyś kilka dni i nocy katowałem podobny dysk ale się udało sporo odzyskać. Po zrobieniu kopi do pliku dobrze jest ten plik skopiować i pracować na kopi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dziwna sprawa. Rano po 11h dzialania bylo juz 13.7/14.2gb zrobione. Pod koniec w cholere bledow, chybq z 800. Poszedlem do pracy wrocilem z nadzieja ze bede odzyskiwal a tu ubuntu wisi. Czany ekran po wybudzeniu i nic wiecej. Druga proba