Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie punktu centralnego na USB

buchi86 30 Paź 2012 17:14 1371 10
  • #1 30 Paź 2012 17:14
    buchi86
    Poziom 11  

Zrobiłem sobie szafkę w której mam zebrane listwy z zasilaczami, ruterem, serwerem plików itd. Jest ona zamykana drzwiczkami z luzem po każdej stronie ok 0,5 cm oraz w tylnej części w górze jest lufcik na całą szerokość (około 40 cm) o grubości 1 cm. Po pewnym czasie zauważyłem że to nie wystarcza i urządzenia się grzeją przez co drzwiczki muszą być ciągle otwarte. Chciał bym zastosować wiatraki aby wymusić cyrkulacje powietrza. Myślałem o takich jak się montuje na ,,śledzia" w komputerze aby zamontować na tylnej ścianie by wyciągały powietrze do góry przez wąski ,,komin", ale nie mogę znaleźć z regulacją obrotów, do tego chciał bym aby zasilane były przez 5v abym sobie mógł podpiąć je do USB w Serwerze plików co by nie wpinać kolejnego zasilacza.

Szukam czegoś wydajnego ale i bardzo cichego, bo będzie to chodzić przez okrągłe 24/h. Więc jeśli bez regulacji obrotów to z małym poziomem db. Zasilanie najlepiej 5v jak będzie 12v to wsadzi się zasilacz.

0 10
  • #2 30 Paź 2012 18:18
    PrzemQ24
    Poziom 25  

Mógłbyś zastosować wentylator komputerowy o średnicy 14cm lub mniejszy plus zasilacz. Jednak nie widząc jak to wyglada ciężko pomóc.

0
  • #3 30 Paź 2012 22:59
    rtj71
    Spec od komputerów

buchi86 napisał:
    Szukam czegoś wydajnego ale i bardzo cichego, bo będzie to chodzić przez okrągłe 24/h

Czegoś takiego na śledzia nie wymyślili.
    Zgadzam się z kolegą wyżej, 140mm lub 120mm wentylator z obniżonym napięciem będzie dużo lepszym rozwiązaniem.
    Cyrkulacja powietrza będzie ale ten 1cm wylot trochę mnie martwi, ja zastosowałbym jeden wciągający, drugi wyciągający wentylator.

0
  • #4 31 Paź 2012 11:47
    Dez1
    Poziom 23  

Zastosowałbym dwa wentylatory, zamontowane na bocznych ściankach szafki, lub - druga opcja - wentylator na jednej bocznej ściance + wentylator na ściance tylnej. Oczywiście zawsze jeden wdmuchujący, drugi wyciągający powietrze.

Zapraszam Cię do zapoznania się z zestawieniem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1730093&highlight=

Jak widać, istnieją wentylatory 120mm, które startują na napięciu poniżej 5V. Zatem pracując na zasilaniu z USB będą "mielić" na wolnych obrotach = beszelestnie. Jednak większość 120mm wentylatorków potrzebuje wyższego napięcia - a już na pewno te dostępne w rozsądnych cenach.

Z kolei tutaj wentylatory 92mm, sytuacja wygląda podobnie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1733358.html

Osobiście zainwestowałbym w zasilacz 12V, 2 sztuki SilentiumPC Zephyr 120mm oraz regulator - pojedynczy, lub taki z kilkoma potencjometrami, np.: http://allegro.pl/regulator-sterownik-obrotow-4-wentylatorow-komplet-i2736079871.html

Za kilkadziesiąt złotych będziesz miał wydajny i cichy "system chłodzenia szafki v 1.0"

0
  • #5 31 Paź 2012 16:27
    buchi86
    Poziom 11  

Ja to widzę tak:

Zimne powietrze wchodzi przez lukę dookoła w szklanych drzwiczkach a cieple wyciągają dwa wiatraki na śledzia przymocowane do pleców szafki (ściany) z kierunkiem ciągu ku górze. Lufcik jest też na ściankach bocznych ale jest to tylko wycinek szerszej szafki, gdzie ostatecznie z boków są inne urządzenia emitujące ciepło w efekcie czego zimnego powietrza z tamtąd nie zaznam. Wydaje mi się, że bez kierunkowego wyciągu jaki daje wiatrak na śledzia ciężko będzie tam wymusić właściwą cyrkulację powietrza. Chyba że ktoś ma pomysł jak to zaaranżować?

0
  • #6 31 Paź 2012 16:47
    Kasek21
    Poziom 43  

Ja bym wyciął dziurę w tylnej ściance i zamontował jakiś wentylator(y) 120/140mm 12V zasilany z 5V.

0
  • #7 31 Paź 2012 17:21
    buchi86
    Poziom 11  

Kasek21 napisał:
    Ja bym wyciął dziurę w tylnej ściance i zamontował jakiś wentylator(y) 120/140mm 12V zasilany z 5V.

Najlepsze i najprostsze rozwiązanie z tym, że jak zaznaczyłem na rysunku, plecy to ściana w dosłownym tego słowa znaczeniu :(.

0
  • #8 31 Paź 2012 17:50
    ando09
    Poziom 15  

A nie możesz po prostu listwę i zasilacze wyciągnąć i położyć za szafką? albo zamontuj jeden duży wentylator nad zasilaczami i niech kotłuje powietrze nad nimi, coś tam zawsze chłodniej będą miały.
    I jeszcze jeden pomysł kup wentylatory na śledziu i zamontuj je na tylnej ściance zdemontuj śledzia i przedłuż czymś tunel którym uchodzi powietrze aż do szpary (jeszcze bym ją uszczelnił by się powietrze do środka nie wracało), choć to i tak mało da.

0
  • #9 31 Paź 2012 18:00
    buchi86
    Poziom 11  

Mam jeszcze kilka pomysłów:

1. ZIELONY- Szafka stoi na nóżkach, więc ostatecznie mógł bym zrobić dziurę w dolnej części aby pompować zimne powietrze, wiatrak na bocznej ścianie będzie wymuszał obieg tego powietrza po całej powierzchni szafki a dwa duże wiatraki u góry będą wyciągać ciepłe powietrze, z tym że wydaje mi się iż z uwagi na wąskie gardło jakie robi się przez 2 cm lufcik niewiele tego powietrza będzie uciekać.

2. BRĄZOWY - Zostaje dziura na dole szafki z wiatrakiem bocznym, z tym że do góry będzie wyciągać powietrze 6 niedużych wiatraków na minimalnych obrotach z tym że nie wiem jaka będzie wtedy wydajność, niby powietrze będzie kierowane węższym strumieniem ale nie wiem czy z należytą przepustowością.

3. ŻÓŁTY - Ostatecznie mógł bym zostawiając wiatraki niebieskie na dole, zrobić dziurę na jeden duży wiatrak na bocznej ścianie, niby jest tam urządzenie produkujące ciepło ale ma SPORĄ otwartą przestrzeń tak więc nie powinno troszkę dodatkowego ciepła zaszkodzić.

Nie ukrywam, że wolał bym dziur nie robić, ale też zależy mi na CICHEJ i wydajnej pracy, więc podejrzewam, że każdy doradzi mi opcję ŻÓŁTY. Bo wiatraczki na śledzia nie da się sterować, teoretycznie, bo słyszałem, że można je sterować napięciem ale tego typu rozwiązanie wydaje mi się być raczej zbyt głośne.

0
  • #10 31 Paź 2012 18:02
    tos18
    Poziom 36  

Ja bym podszedł do tematu inaczej - wyciął bym drugi lufcik w dolnej ściance a zlikwidował w bokach drzwiczek. Powstanie kanał powietrzny obejmujący urządzenia i działający grawitacyjnie. Być może lufciki trzeba by było powiększyć.

0
  • #11 31 Paź 2012 18:45
    buchi86
    Poziom 11  

tos18 napisał:
    Ja bym podszedł do tematu inaczej - wyciął bym drugi lufcik w dolnej ściance a zlikwidował w bokach drzwiczek. Powstanie kanał powietrzny obejmujący urządzenia i działający grawitacyjnie. Być może lufciki trzeba by było powiększyć.

W takim razie musiał bym też zaślepić boki przy plechach a nie mogę tego zrobić bo tamtędy są puszczone kable :(. Poza tym wydaje mi się, że nawet gdyby doszło do realizacji, było by to chyba mało wydajne..?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo