Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF zakłóca urządzenia WiFi po stronie Ethernet.

30 Paź 2012 17:59 1644 6
 • Poziom 8  
  Jak w temacie, a konkretnie:

  - Mamy maszt postawiony na wysokim budynku, z którego od wielu lat tworzymy mosty na WiFi do odległych na kilka kilometrów miejscowości.
  - Rok temu wpuściliśmy miejscową rozgłośnie radiową na nasz maszt.
  - Krótko po tym zaczęły się problemy: na urządzeniach typu Nanobridge interfejs ethernet ciągle przełącza się na 10 Mbps zamiast 100 Mbps.
  - Różne eksperymenty z kablem (UTP, STP, uziemiane po jednej stronie, po obu ..) na razie nic nie dały.

  Pytania:

  1. czy słusznie "winie" nadajnik UKF ?
  2. jeżeli tak, to co jeszcze można zrobić ?
 • Switche POE
 • Poziom 23  
  ????? na początek filtr pasmowo przepustowy po nadajniku FM,który wytłumi harmoniczne wyższego rzędu. Ale myślę , iż przyczyną jest tu silne pole nadajnika UKF.Można próbować wieloma sposobami ,ale jest to trudne do rozwiązania.
 • Switche POE
 • Poziom 28  
  Bardzo ciekawy przypadek. Z jaką mocą pracuje ten nadajnik ?
  Kabel zasilający antenę jest w bezpośrednim sąsiedztwie ethernetu ?

  Na początek spróbowałbym odciąć zaindukowane śmieci radiowe w kablu przez filtr (nawinięty kabel sieciowy na rdzeniu ferrytowym po obu stronach - wystarczy prawdopodobnie po kilka zwojów, na materiałach magnetycznych się nie znam zbytnio, ale na próbę można spróbować cokolwiek co pracuje w okolicach 100MHz).

  sp6 napisał:
  na początek filtr pasmowo przepustowy po nadajniku FM,który wytłumi harmoniczne wyższego rzędu


  W czym ma to niby pomóc skoro problemem najpewniej jest pole elektromagnetyczne o częstotliwości nadajnika ? Poza tym homologowane nadajniki spełniają normy emisji harmonicznych.
  (jeżeli zakłócenia by były od strony wifi to zgoda)
 • Poziom 8  
  Nadajnik pracuje z mocą 10 KW (dane wywiadu gospodarczego). Kabel zasilający antenę jest w odległości około 1 metra od skrętki ethernet. Długość kabla ethernet około 7 metrów, długość kabla zasilającego antenę UKF około 12 metrów (idą prawie równolegle w różnych kątownikach masztu).
 • Poziom 28  
  10kW to nie wygląda wesoło ;). Wolałbym nie przebywać w pobliżu tej instalacji przez dłuższy czas (serwis konserwacja). Sam kabel zasilający antenę, może emitować niemałe pole EM więc niema się co dziwić, że są problemy ( bez cudów żeby wszystko było idealnie dopasowane i cała moc szła w antenę- jeśli macie tam jeden taki nadajnik, można zabrać miernik natężenia pola i sprawdzić czy z anteny czy z kabla to pole). Proszę spróbować z filtrami jak pisałem wcześniej + filtracja przewodu zasilającego AP jeśli nie idzie POE (Teoretycznie transmisja ethernetowa jest symetryczna i zakłócenia powinny być mocno tłumione). 7m przewodu to jest nie taka duża odległość, w ostateczności można spróbować podzielić to 7m na pół instalując "repeater/swicz". Oczywiście również tutaj użycie filtrów wskazane.
 • Poziom 8  
  Niestety po kablu ethernet idzie POE.

  Inne pomysły zmniejszyć wpływ pola EM od UKF na kabel ethernet oprócz donosić do UKE ? (pozwolenie mają na 1 KW) ?
 • Poziom 25  
  A czy tej instalacji ant. jak i radiu WiFi nie jest przypadkiem bliżej do odebrania fali UKF, niż n-tej harmonicznej rzędu GHz ?
  Częstotliwość IF radia, plastikowa obudowa i powstająca np. podczas burzy indukcja elektromagnetyczna w kablach czy ścieżkach PCB radia...