Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4 pin procesor , komputer się nie uruchamia

zenk0 30 Paź 2012 18:17 1521 19
  • #1 30 Paź 2012 18:17
    zenk0
    Poziom 7  

Witam panów
    Mam pewien problem moja płyta po podłączeniu zasilania 20 pin startuje ( wiatraki się kręcą ) i na tym koniec.Nie ma obrazu ,a gdzy podłącze dodatkowe 4pin słychać coś na moment w gnieździe procesora tak jakby BZzz i koniec razem z tym dźwiękiem towarzyszy to że wentylatory startują ,ale tylko na moment tz. nawet nie zrobią obrotu o 360 stopni .Przed tą całą usterką próbowałem odpalić chłodzenie na gniazdo 115 bodajże ,a u mnie ma 775.No niby monitor miał już odpalić i tu nagle się wyłączył komp dalej to co wyżej już było... czuć było spalenizną w okolicy procka. Wiem że głupek ze mnie że tak zrobiłem ,ale czy przypadkiem nie da się tego jakoś naprawić ???! Na odwrocie procka (ten pozłacany) widać pod światło osmalenia gdzie nie gdzie.Jeśli to procek to niedługo się dowiem,ale chcę mieć pewność że jak go podłącze (nowy) to tu o dziwo dalej ten sam problem.

Popraw interpunkcję.
    [jankolo]

0 19
  • #2 30 Paź 2012 18:36
    adamadi33
    Poziom 43  

zenk0 napisał:
    a gdzy podłącze dodatkowe 4pin słychać coś na moment w gnieździe procesora tak jakby BZzz i koniec razem z tym dźwiękiem towarzyszy to że wentylatory startują ,ale tylko na moment. tz. nawet nie zrobią obrotu o 360 stopni

Uszkodzona sekcja zasilania procesora, typowe zwarcie.

0
  • #3 30 Paź 2012 18:38
    bmserwis
    Poziom 36  

Płyta do sprawdzenia, pod innym procesorem. Nikt bez oględzin nie stwierdzi co dokładnie uległo uszkodzeniu.

0
  • #4 30 Paź 2012 19:06
    zenk0
    Poziom 7  

Jak płyta chodzi z samym prockiem z 20pinami to gniazdo na spodzie płyty jest ciepłe .Czy to możliwe że po podłączeniu 4pin procek wykrywa że temperatura jest za wysoka ?

0
  • #5 30 Paź 2012 19:11
    Kasek21
    Poziom 43  

zenk0 napisał:
    Przed tą całą usterką próbowałem odpalić chłodzenie na gniazdo 115 bodajże ,a u mnie ma 775.No niby monitor miał już odpalić i tu nagle się wyłączył komp dalej to co wyżej już było... czuć było spalenizną w okolicy procka. Wiem że głupek ze mnie że tak zrobiłem

Uszkodzone MOBO lub CPU albo jedno i drugie.

Jak wiesz, ze jesteś głupkiem to już coś - teraz oddaj sprzęt do serwisu niech zdiagnozują.

0
  • #6 30 Paź 2012 19:22
    zenk0
    Poziom 7  

Kasek21 z tego co wiem tam w serwisie za sprawdzenie jakiejś części czy działa płacić trzeba.Nie chce mi się wydawać kasy...

0
  • #7 30 Paź 2012 19:28
    adamadi33
    Poziom 43  

Podaj model i markę płyty głównej.

0
  • #8 30 Paź 2012 19:30
    Piterixos
    Poziom 27  

Słuchaj. Jest kilka opcji:
    1. Oddajesz do serwisu i płacisz kasę
    2. Uczysz się i potrafisz sam zdiagnozować oraz naprawić problem.
    3. Robisz grzecznie to co radzą koledzy na forum i masz nadzieję, że to pomoże.

Ty niestety widzę oczekujesz, że ktoś użyje mocy tajemnej i naprawi ci zepsute podzespoły na odległość patrząc w monitor i czytając w twych myślach by dowiedzieć się więcej informacji na jego temat...

0
  • #9 30 Paź 2012 19:49
    zenk0
    Poziom 7  

Nie oczekuje mocy tajemnej... czekam po prostu na jakieś konkretne odpowiedzi jak to naprawić coś w stylu weź odlutuj tą część i ją wymień,sekcji zasilania procesora nie da się naprawić lub nie wiemy jak ci pomóc .Skoro wiem do czego coś służy i jak to dział to już chyba jest jakaś wiedza,aby to samemu spróbować naprawić.Jak na razie czekam na procesor ,dalej się zobaczy . Płyta : GA-P31-DS3L/S3L

0
  • #10 30 Paź 2012 19:58
    bmserwis
    Poziom 36  

Po pierwsze płyta główna jest wielowarstwowa, po drugie diagnoza polega na eliminowaniu możliwych uszkodzonych elementów. Czyli w tym wypadku sprawdzić procesor pod inna płyta, jeśli nie działa to wina procesora jeśli działa wina płyty głównej. Proste i logiczne

zenk0 napisał:
    Nie oczekuje mocy tajemnej... czekam po prostu na jakieś konkretne odpowiedzi jak to naprawić coś w stylu weź odlutuj tą część i ją wymień,sekcji zasilania procesora nie da się naprawić lub nie wiemy jak ci pomóc .Skoro wiem do czego coś służy i jak to dział to już chyba jest jakaś wiedza,aby to samemu spróbować naprawić.Jak na razie czekam na procesor ,dalej się zobaczy . Płyta : GA-P31-DS3L/S3L

Czyli czekasz na wiedzę tajemną, bo nikt nie mając przed sobą płyty nie naprawi jej, tak samo nikt nie będzie poświęcał czasu na diagnozę, bo Tobie szkoda paru zł. Widocznie własnie nie wiesz skoro spowodowałeś zwarcie.
    ,,

0
  • #11 30 Paź 2012 20:52
    zenk0
    Poziom 7  

bmserwis no nie powiem że to parę zł :D usmiałem się ;) różnie bywa.Ja mam przed sobą sprzęt,a wy staracie się mi pomóc w sieci. Tu udzielają się ludzie którzy próbują pomóc nie mając danego sprzętu pod nosem jak niektórzy serwisanci. Zwarcie spowodowałem ale teraz wiem czego nie robić i jestem o + do przodu ,jak jeszcze to sam naprawię lub z pomocą forum będę o jeszcze jeden+ aby tego nie nieść do serwisu i te niby parę zł :D zaoszczędzę ;)

0
  • #12 30 Paź 2012 20:58
    Kasek21
    Poziom 43  

Jeżeli uszkodzona jest płyta to przy sprawdzaniu możesz uszkodzić inny CPU.

Najprościej to sprawdzić procesor na innej płycie - jak nie posiadasz płyty to zostaje Ci serwis.

Nie polecam czyjegoś komputera bo szkoda jego sprzętu patrząc na Twoje umiejętności - o naprawie MOBO nie wspominając.

0
  • #13 30 Paź 2012 21:12
    zenk0
    Poziom 7  

No ok. Procesor nowy i płyta w drodze. Załóżmy że procesor jest sprawny... od czego bym musiał zacząć poszukiwania usterki na płycie w celu jej wyeliminowania ? może miernik by się przydał ? ;>

0
  • #14 30 Paź 2012 22:34
    bmserwis
    Poziom 36  

zenk0 napisał:
    od czego bym musiał zacząć poszukiwania usterki na płycie w celu jej wyeliminowania ? może miernik by się przydał ? ;>

Przydałaby się przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu elektroniki...
    Dalsza dyskusja nie ma sensu.

0
  • #15 30 Paź 2012 22:52
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

zenk0, prosiłem o coś.

0
  • #16 30 Paź 2012 22:58
    zenk0
    Poziom 7  

haha :D brawa dla pana serwisanta :D koniec i kropka he :D To on chyba już mi nie pomoże :P aha to że chcę znaleźć przyczynę usterki np.tam gdzie nie ma napięcia bądź jest wysokie to już jest źle...

0
  • #17 30 Paź 2012 23:06
    stroggo81717
    Poziom 31  

zenk0 napisał:
    Nie chce mi się wydawać kasy...

...Jednocześnie liczysz też że ludzie pomogą ci w usunięciu problemu.

Mam dla ciebie 2 rady jak to naprawić:

1. Zdobądź drugą płytę główną (może być inna, może być taka sama, ważne żeby obsługiwała twój procesor). Sprawdź na niej czy procesor działa.

Jeżeli:
    a) procesor nie działa - procesor jest niesprawny
    b) procesor działa - pierwsza płyta główna jest uszkodzona

Może być też tak że nie działa i to i to.

ALBO wykonaj poradę nr. 2:

2. Idź po prostu do serwisu. I nie, nie argumentuj niechęci pójścia mówieniem "nie chcę wydawać kasy"... zapłacisz, ale zdiagnozują, co się stało.

Bez dokładnych informacji ciężko pomóc.

0
  • #18 30 Paź 2012 23:21
    2115958
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 30 Paź 2012 23:32
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

zenk0, za zlekceważenie polecenia moderatora otrzymujesz ostrzeżenie. Nie zwalnia Cię to z obowiązku niezwłocznego wykonania go. Teraz dotyczy ono wszystkich Twoich postów.

0
  • #20 30 Paź 2012 23:43
    zenk0
    Poziom 7  

jankolo napisał:
    zenk0, za zlekceważenie polecenia moderatora otrzymujesz ostrzeżenie. Nie zwalnia Cię to z obowiązku niezwłocznego wykonania go. Teraz dotyczy ono wszystkich Twoich postów.

Poprawiłem,a jak lepiej umiesz to weź i popraw. Pozdro ci

Moderowany przez jankolo:

Blokuję możliwość pisania na forum do 15.11.2012. Czas ten proszę przeznaczyć na opanowanie zasad języka polskiego, regulaminu forum oraz podstaw kultury osobistej.

0
  Szukaj w 5mln produktów