Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV-5R - Modyfikacja toru mikrofonowego

30 Paź 2012 19:50 15426 6
  • Poziom 14  
    Trafił mi się egzemplarz tego modelu z cichą modulacją mikrofonową przy nadawaniu.Wymiana wkładki nie przyniosła pozytywnych efektów po stronie korespondenta.Można rozwiązać ten problem (tak jak robiłem to w modelu UV-3R)wykorzystując wzmacniacz vox-a.Cały układ z elementami do przeróbki znajduje się w okolicy gniazda mikrofonowego.Dwa kondensatory i dwa rezystory zaznaczone na obrazku należy usunąć z tym że kondensator 100nF będzie wykorzystany do modyfikacji. Baofeng UV-5R - Modyfikacja toru mikrofonowego Baofeng UV-5R - Modyfikacja toru mikrofonowego Rezystor 33K wylutowałem ze starego telefonu komórkowego.Modyfikację należy przprowadzić wg.obrazka poniżej Baofeng UV-5R - Modyfikacja toru mikrofonowego [Baofeng UV-5R - Modyfikacja toru mikrofonowego Jak ktoś ma chęć i cierpliwość to zapraszam.Znakomite efekty.
  • Moderator
    Żadna nowość. Opisy polepszenia modulacji są dostępne na wielu stronach internetowych na przykład tutaj:
    http://www.gorhudson.com/gor/baofeng-uv-5r-low-tx-modulation-mods/
    Należy tylko dodać, że tą wadą były obarczone pierwsze egzemplarze tego modelu. Nowe UV-5R mają bardzo dobrą modulację.
    W pierwszych egzemplarzach były też problemy z ładowarkami. Gotowały się.
    Należy też przypomnieć, że dokonując takich "modyfikacji" traci się gwarancję.
  • Poziom 14  
    Dziękuję za słowa krytyki.Tamta modyfikacja nie spełniła moich wymagań jeżeli chodzi o poprawę modulacji w tym modelu 'Baofenga', ale postanowiłem podzielić się moją wiedzą w tym temacie z kolegami krótkofalowcami którzy mają problem z tą wadą fabryczną.Mam ten model od kilku dni z najnowszym oprogramowaniem i wcale to nie znaczy że tylko pierwsze egzemplarze miały ten problem. Drugi taki sam sprowadzony dla kolegi z SP5.... Zamiast wysyłać do Chin na gwarancji co ponosi koszty wysyłki można sobie zrobić samemu jeżeli jest wszystko wyłożone przysłowiowo " jak na talerzu".I nie chodzi mi o jakąś nowość tylko o sposób wykonania i efekty.Pozdrawiam.
  • Moderator
    Nikt Cię Kolego nie krytykuje :) . Każdy ma prawo podzielić się z innymi jakimiś pomysłami.
    Pomyśl tylko do czego służyły usunięte elementy i jak Twoja "modyfikacja" wpływa na szerokość zajmowanego przez Ciebie kanału.
    Pamiętaj, że w SP jest kilka osób które na przykład nie mogą przejść na inny kanał i są zdani na zakłócenia które wywołuje Twój "poprawiony" radiotelefon...
    O jakie zakłócenia chodzi powinieneś doskonale wiedzieć.
  • Poziom 38  
    @józef wiśniewski

Tak z ciekawosci gdzie mozna posluchac twojego radia, kurde sygnal brany za tego tranzystora to musi byc ladnie podbity w porownaniu do oryginalu.
    Czasem nie przegieles w druga strone ? Jak mozna cie uslyszec w Warszawie z tej przerobki ?
    Mnie najczesciej mozna dorwac na SR5WA, SR5WM... jak cos to krzycz za SP6VGX/5 :) Jak nie mozesz to daj znac na PW (moze jakis PMR).

Generalnie ja sprzet kupilem dla testow i jestem mile zaskoczony, IMHO w moim przypadku jest ona na przyzwoitym poziomie. Moze nie wali jak z dobrego mikrofonu i stacji bazowej, ale nie jest tez tragicznie cicha. Choc ja kupe lat pracowalem na wkladkach w66 ;) wiec moze sie nie znam :) Ale przynajmniej nie powiem ze jest duzo gorszy (patrzac na roznice w cenie) od mojego reczniaka Yeasu z ktorym na chwile obecna mam tylko porownanie :) Jak dla mnie za 200zl to rewelacja :)
  • Poziom 14  
    Przepraszam że się nie odzywałem ale to przez pobyt w szpitalu.Modyfikacja jest skierowana do osób z licencją i z pewnym zasobem wiedzy dotyczącej budowy radiotelefonu FM.Jeżeli kolegom chodzi o poziom dewiacji to do regulacji tej służy rezystor 33K. Zależnie od jakości zastosowanego mikrofonu oraz od wielkości wzmocnienia tranzystora wzmacniacza vox-a,wartość ta może ulac zmianie w innych egzemplarzach tego modelu co jest chyba oczywiste.Próby chętnie przeprowadzę tylko dojdę do siebie.Pozdrawiam SQ5SCU.
  • Poziom 11  
    Troche odgrzebię, ale:

Wsadziłem rezystor 35k w sumie. Wg relacji rozmówców modulacja znacznie sie poprawiła, ale nadal jest cichsza niż inne. Jednak nie jest to w żaden sposób przeszkadzające. A, Nie wychodze na inne kanały.