Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa kamera. Jak zrobić nadajnik, by sterować ją przez komputer?

31 Sty 2005 18:16 3351 17
  • Poziom 10  
    Witam!
    Robię robota i chcę mieć w nim kamerę internetową, ale chodzi mi żeby zrobić ją bez kabli, czyli bezprzewodową. I w tym właśnie mój problem, nie wiem jak zrobić nadajnik by sterować ją przez komputer. Czytałem też inne posty i pisało, że można to zrobić na sieci Wi-Fi - Ethernecie. Tylko że nie wiem jak? Proszę, niech ktoś będzie tak miły i odpisze!
    zbędne znaki usunięto <zdzich42>
  • Poziom 19  
    Możesz dokładniej powiedzieć w czym ma być zainstalowana kamera????? Chodzi o to czy chcesz ją zgrać z mikrokontrolerem, a następnie wysłać drogą radiową, a może masz pomysł był umieścić na pokładzie robota pc, który obsłuży kamere. Oczywiście najprościej bedzie zbudowanie robota na podstawie pc. Wtedy mozemy troszkę ściągnąć już z gotowych projektów. Lecz jezeli chcesz zastosować jakiś mikrokontroler musisz sie liczyć z tym że bedzie ci potrzbna pewna wiedza na ten temat. Musisz zastanowić sie gdzie ma sie odbywać obróbka obrazu, czy na pc czy na pokładzie robota. Oczywiście możesz użyć do tego wifi, baaa, nawet gprsu:), ale czy na pewno masz wiedze by napisać do tego odpowedni program???? Napisz może troszeke o zastosowanej elektronice w twoim robocie, a spróbuje Ci pomóc.

Dodano po 6 [minuty]:

Więc najprościej będzie umieścić płyte główną komputera z procem ramem oraz druga kartą bezprzewodową i podpiąć pod port kamere, i użyć do tego pierwszego lepszego porgramu do transmisji obrazu przez lan. Sposób prosty i tani:), ale pozostaje jeszcze problem zasilania.

Życze powodzenia:) Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Są do kupienia gotowe takie kamerki (supermałe jako szpiegi) i troche większe do systemów ochrony. Ale niestety są bardzo drogie.
  • Poziom 16  
    185 zł ??? to nie takie duże pieniądze
  • Poziom 10  
    Bardzo thx za odpowiedzi!!!
    Chcę tyko przekazać, że buduję latającego robota, nie będę mówił jakiego bo każdemu co powiem zaraz się śmieje :(:(:( Chcę aby kamera, nie musi być internetowa, może być jakaś tania, ale z kolorowym obrazem i zbliżeniem :) Nie wiem także jak napisać taki program do sterowania tego wszystkiego :(:(:( Myślę że ktoś mi pomoże. Co do obróbki obrazu mam zamiar sterować robota przez PC'ta, czyli tam ten przesył danych będzie przekazywany do PC'ta. A czy możesz mi wyjaśnić, jak by to wszystko się odbywało, tzn. jak będzie to wszystko działało??? Tzn. chodzi mi o to aby nie konieczenie było to poarte o Wi-Fi tylko miało bardzo duży zasięg. Czy możesz mi także napisać, czy pomół byś mi napisać taki program do sterowania tego robota????
    A czy też jako kamera do podglądu nadawała by się kamera taka jak np. w sklepach i innych obiektach monitorowanych????? Byle była by lekka bo model nie może być zbyt ciężki!!!!!!!!! A co do sterowania to chciał bym sterować robotem poprzez stacjonarnego PC'ta i właśnie też w tym mój BIG problem :(:(:( Chcę aby wszystkie operacje odbywały się na kompie :):):)
    AA jeszcze co do elektroniki to na pokładzie robota znajdowało by się taka elektronika jak: sterowanie kamerą w 2 płaszczyznach, wysuwane podwozie jak np. w modelach śmigłowców, ustawienie kątu łopat wirnika ale to już inną drogą bo trzeba skonstruować osobną elektronikę (chyba tak myślę) by wszystko grało tak jak w śmigłowcu, czyli odchylanie wirnika, kąt łopat itd., chciałby jeszcze zastosować GPS do nawigacji położenia robota, że na ekranie kompa - w programie wyświetlała by się mapa i położenie modelu, może jeszcze do tego jakiś skromne czujniki - radar, ponieważ nie będę widział modelu ponieważ będe sterował nim z domu :) Chodzi mi o to aby tak skonstruowac tę elektronikę, że w programie - sterowniku robota, było by tak zaprogramowane, że gdy polecę np. w kierunku jakiegoś budynku, to czujniki i radar wykryją jakiś przedmiot i wtedy gdyby chciałem model nawet zmusić do rozbicia się na budynku czy też spadnięcie na dół to program nie pozwolił by na to, model by się zatrzymał :) (nie wiem czy nawet da się takie coś wykonać??) To chyba wszystko co do elektroniki.............. A czy był byś tak dobry i czy namalował byś układ wszystkich kabli, kontrolelów itd. jako rysunek???????
  • Poziom 19  
    okay, zrobie ci jakiś drobny schemat blokowy i krótki opis, podaj adres mailowy.

Co do sterowania siecią ma wątpliwości w samolocie, ponieważ musisz użyć wzmacniaczy kart o raz jakis niestandardowych anten.
  • Poziom 10  
    Oki, bardzo dziękuję z twojej strony :) Mój mail to: Biomechanika(malpa)msn.com lub Biomechanika(malpa)o2.pl................
  • Poziom 19  
    okay, daj mi jakis dzeń może dwa, ale na schemat uządzenia nie mam już tyle czasu, podrzuce jakiś schemat blokowy, moze przerobie jakieś códze pomysły:)
  • Poziom 10  
    Oki!!!!!!!! Czy możesz mi podaćtwojego maila to też postaram się namalować o co mi mniejwięcej chodzi?????????
  • Poziom 19  
    tylko należało by jeszcze rozwiązać problem czy da sie wogóle użyć kart bezprzewodowych do urządzenia które sie bedzie nieustannie przemiszczać, zapytam sie znajomego czy jest wogóle możliwe takie rozwiązanie.
  • Poziom 10  
    Aha, tzn. chodzi mi o to, aby obojętnie czym przesyłać to, ale żeby miało dużą odległość!!!!!!!!!.......................
  • Poziom 19  
    annhilator(malpa)o2.pl

Dodano po 1 [minuty]:

gg 618916 jestem teraz:)
  • Poziom 10  
    Oki!! Thx.................. Moje gg to: 8687995
  • Poziom 10  
    Nie ma za co :)
  • Poziom 10  
    Co do tej kamerki... Masz aparat cyfrowy? Karte telewizyjną? jak tak to problem z głowy. Kupujesz dwie antenki do przesyłania obrazu wideo. Jedną podłanczasz do kompa czyli do karty telewizyjnej a drugą do aparatu. Wlanczasz aparacik przeżucasz na tryb kamerki. A na kompie (za pomocą jakiegoś programu TV) odbierasz obraz. Nie wiem czy dzwięk tesz ci jest potrzebny bo na tym sposobie nie chodzi. Ja to wyprubowałem i chodzi jak ta lala

pozdro Michał
  • Poziom 11  
    Ostatnio widzialem w sprzedazy - (Na sieci), kamery Wi-Fi - czyli kupuje sie kamere - konfiguruje (podlacza 5 lub 12 V ) i juz jest obraz.

Co do sterowania to nie wei mczy ma wbudowane. Bo nie przygladalem sie temu z bliska. Ale wg. mnie ciekawa alternatywa - dla calego PCta.

Napewno - taka kamerka bedzie posiadala mniej zaklocen niz znalogowa-

ale w przypadku modeli latajacych - to z tego co wiem to Kazdy gram sie liczy - tak weic nie glupim bylo by zastosowanie zwyklej kamerki - z obrazem video przesylanym droga radiowo (takiej miniaturowej). Waga Waga i jeszcze raz waga. Lepiej miec 3 kg na ziemi przy sobie niz dodatkowe 0,5 kg w powietrzu.

Tak wiec do tego zstosowania wybral bym zwykla miniaturowa telewizyjna. + ew. wiekszy nadajnik nadajacy obraz Video.

W kompie Kara televizyjna czy vizyjna z oprogramem.

Do sterowania mozna uzyc 2 serwa zterowane aparatura.

Pozdrawiam.
    ZH

ZH
  • Poziom 29  
    A ma ktoś sposumb na przesłanie obrazu z kamery internetowej na 1.5km ?