Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD 4850 - Sterowniki Catalyst - brak kontroli nad GPU

30 Paź 2012 21:25 1692 1
  • Poziom 2  
    Witam. Mam problem z doborem driverów/ustawienń do karty Radeon HD 4850 w Windows 8 64-bit.

Mam płytę opartą na chipsecie 780L, która oferuje układ HD 3000. Dodatkowo mam też kartę na PCI-E Radeon'a HD 4850. Problem polega na tym że po instalacji najnowszych "Catalystów" (z poprzednimi w sumie też był problem), AMD Vision Engine Control Center, widzi tylko mojego procka i jego jakieś tam ustawienia mogę zmieniać. Grafiki niestety nie widzi. Próbowałem różnych wersji (starszych) i dalej to samo...

Ten sam problem miałem w systemie Win 7 64-bit, ale za którymś razem udało mi się w końcu zrobić tak, że z poziomu Vision Center miałem dostęp do wszystkich ustawień grafiki?!

Jeżeli chodzi o ustawienia w biosie, to płyta nie ma zbyt wielu dotyczących zintegrowanej grafiki, jedynie opcje dotyczące ustawienia kolejności w której będa wykorzystane zainstalowane karty( ustawienie karty na PCI-E 16x jako primary nie wiele pomogło), oraz ustawienia dotyczące buforu ramki UMA.

Nie ma możliwości całkowitego wyłączenia grafiki w chipsecie :/

Nie wiem dlaczego system korzysta z integry i używa jej w 100% ?! przy zwykłym korzystaniu z systemu, a nie korzysta z 4850, dla której to żadny wysiłek ?!

Rozwiązaniem było wyłączenie HD3000 w menadżerze urządzeń ... dopiero w tedy OS przełączył się i zaczął używać 4850 ...

Dostępu do ustawień grafiki nadal jednak brak :/ ...

Wiem, że 8 ponoć nie wspiera już kart z serii 4000, ale czy to by było powodem, że nie mam dostępu do tej karty z poziomu sterownika AMD, czy jednak to jakiś solidny zgrzyt z zintegrowaną grafiką, która przecież na tych samych driverach może działać...

Jakieś porady jak rozwiązać ten irytujący problem?

parametry komputera:

AMD Athlon II 250 x2 3,0Ghz
    ASUS M4A78LT-M LE (AMD 760G(780L)/SB710)
    4GB DDR3 Kingston ddr3 1333Mhz
    Radeon HD 4850 1GB GDR 5 256-bit
    OCZ ZT 550W
    HD Samsung 500GB SpinPoint F3
    Windows 8 Pro 64-bit

drivery AMD version: 8.970.100.3000
  • Spec od komputerów
    Przeinstaluj sterowniki przy wyłączonej HD3000 w menadżerze urządzeń. Powinno pomóc.