Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasta lutownicza z cyną ołowiowa - tylko jaka?

30 Paź 2012 21:25 4800 6
  • Poziom 16  
    Witam
    Poszukuję pasty z cyna głównie do stawiania nowych kulek na układach. (metoda sito i hotair)

- Mam do wyboru MECHANIC Sn63Pb37 - Moze ktoś ja ma prosiłbym o opinie!!
    - Microprint P2004 40g ołowiowa - różne opinie jedni mówią ze dobra drudzy ze beznadzieja
    - EasyPrint - o tej nie znalazłem nic ciekawego

Może możecie mi coś innego polecić jeśli macie coś sprawdzonego a nie wymieniłem tego.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ok zasugerowałeś topik ale ja potrzebuje pastę zęby odbudować kulki !

Odnośnie rma-7 - fajny flux ale nie jest z serii "no clean" i potem ciężko go wyszorować:(
  • Poziom 22  
    Kulki wstawiaj nowe tego sie nie da odbudować. Rma-7 służy do postawienia kulek na samym układzie z racji dobrej lepkości natomiast Kingbo do stawiania kulkowanego układu na płycie. Kulkowany układ myjesz w myjce ultradźwiękowej lub ręcznie w izopropanolu.
  • Poziom 21  
    Kolego @krzychosk, są różne metody "stawiania kulek/kulkowania" ;-)

Metoda 1 - kiedy kładziemy gotowe kulki, i zdejmujemy sito (bądź nie), i grzejemy (z odpowiednim profilem) dopóki kulki się nie połączą prawidłowo z układem.
    Do tej metody nawiązują Twoje wypowiedzi.

Oraz metoda 2
    Kiedy kładziemy sito, smarujemy je tzw. płynną cyną np. pasta MECHANIC Sn63Pb37, a następnie nagrzewamy (z odpowiednim profilem) aż z pasty zrobią się kulki od razu na układzie ;-)
    Metoda głównie na małe układy.

i o to kolega @balar pytał.

Należy nadmienić jeszcze tutaj o podziale na sita
    - sita do (ramek/podstawek/stolików JIG.)
    - Oraz sita do grzania bezpośredniego .

Co do reszty można wyszukać info. ;)

Celowo też pomijam cały długi temat, jak przygotować powierzchnię, jakie topniki itd.
  • Poziom 22  
    Wiem do czego służy pasta i jak sie nazywa ale nigdy nie wiedziałem ze do tego zabiegu używa się sita. Stencil mate tak ale sito?. Są sprzedawane specjalne plastry wykonane z taśmy kaptonowej z odpowiednimi lastrami, ale sito stalowe czy aluminiowe się do tego nie nadaje.
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Bx6uNcyuQpo#!
    http://www.soldertools.net/categories/StencilMate-%E2%84%A2-Leadless-Device-Rework-Stencils/