Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

z której strony zamontować różnicówkę w rozdzielni

30 Paź 2012 21:35 6576 35
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich!
    Mam pytanie czy wie może ktoś w jakiej normie napisane jest z której strony ma być zamontowana różnicówka w rozdzielni od lewej a następnie bezpieczniki czy może wpierw od lewej bezpieczniki a na końcu czyli z prawej strony różnicówka
  • Poziom 1  
  • Moderator - Elektryka
    rafalmelka napisał:
    z której strony ma być zamontowana różnicówka w rozdzielni

A jakie to ma znaczenie?
  • Specjalista elektryk
    i dlaczego jedna ?
  • Poziom 14  
    Otwarcie drzwi lub ilość drzwi oraz ewentualnie kolejność ich otwarcia ma o tyle znaczenie, że niektórzy stosują zasadę, że wszystkie zabezpieczenia luba najważniejsze aparaty mają być widoczne w pierwszej kolejności. Czyli np.: jeśli drzwi otwierają się na lewą stronę tego typu sprzęt umieszczany jest z prawej strony rozdzielni by był on widoczny od razu po otwarciu (zwykle stosuje się takie rozwiązanie przy rozdzielniach 2 - drzwiowych).
  • Poziom 9  
    gość na sepie mówił że powinna być zamontowana z lewej strony następnie bezpieczniki tak jak się czyta od lewej do prawej i poparł to jakąś normą ale jaką? powiedział też że tak jest i koniec że się niby z tym nie dyskutuje tak jak że przewód skrajny w gniazdku ma być z lewej strony i już co też niema znaczenia
  • Moderator - Elektryka
    elktromonter napisał:
    Czyli np.: jeśli drzwi otwierają się na lewą stronę tego typu sprzęt umieszczany jest z prawej strony rozdzielni by był on widoczny od razu po otwarciu

A w rozdzielnicy (nie rozdzielni) składającej z więcej niż jednego rzędu aparatów, te "ważniejsze" powinny być umieszczone w.... dolnym czy górnym rzędzie??? ;)
  • Poziom 9  
    powiedział też że jeśli na jednej szynie znajdują się dwie różnicówki to pierwsza powinna być z lewej strony a druga skrajnie z prawej strony nigdy nie w środku szyny i teraz nie wiem czy ma rację popartą normą czy sobie to wymyślił generalnie łatwiej jest zamontować ją z prawej strony ponieważ przewód N w większości różnicówek jest z prawej strony i nie trzeba wycinać zęba w grzebieniu mostkującym
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    a co jest dla ciebie kolego zbich ważniejsze bezpiecznik czy FR
  • Moderator - Elektryka
    15kVmaciej napisał:
    sposób otwierania drzwi jest istotny.

Ano pewnie! A to szafeczka, pawlaczek, wieszaczek etc. i drzwi się już nie otwierają a jedynie uchylają. Święta prawda.;)
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    rafalmelka napisał:
    gość na sepie mówił że powinna być zamontowana z lewej strony następnie bezpieczniki tak jak się czyta od lewej do prawej i poparł to jakąś normą ale jaką?
    Trzeba było zapisać sobie tę normę, to byśmy sprawdzili.
    Z tego co wiem, to owszem, jest PN-IEC 60364-5-53:2000
    Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Aparatura rozdzielcza i sterownicza
    ,
    w której podano zasady doboru i montażu wyposażenia elektrycznego, ale o wspomnianych wymogach nic w niej nie pisze.

Zakres normy:
    Podano zasady doboru wyposażenia i jego montażu odpowiednio do wymaganego stopnia bezpieczeństwa, wymagań zapewniających zamierzony sposób użytkowania instalacji i wymagań stosowanych do przewidywanych warunków środowiskowych
  • Moderator - Elektryka
    rafalmelka napisał:
    a co jest dla ciebie kolego zbich ważniejsze bezpiecznik czy FR

To zależy jakie przyjmiemy kryteria ważności. ;)
  • Poziom 9  
    Właśnie że nie podał numeru tej normy bo bym zapisał a co do tego jak się drzwi zamykają to nie zbyt się odnoszę ponieważ rozdzielnice nieraz są montowane w wydzielonych pomieszczeniach nazywanych rozdzielniami i tam nie stosuje się drzwiczek do rozdzielnic a poza tym są też skrzyneczki z drzwiczkami podnoszonymi do góry więc to też nie ma sensu
  • Moderator Energetycy
    Dlatego tego typu stwierdzenia powinny być poparte określonymi zaleceniami, inaczej jest to określenie, że tak się przyjęło, choćby ze względów funkcjonalnych.
  • Moderator - Elektryka
    rafalmelka napisał:
    więc to też nie ma sensu

Po jakie więc licho ten temat, skoro nie ma to sensu?
  • Poziom 9  
    ja się nie pytam jak kto uważa tylko czy może ktoś wie co za normę miał kolo na myśli czy też wyssał to z palca
  • Poziom 1  
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Proszę sobie prześledzić również PN-IEC 60364-1:2000
    W p. 132.10 ; 132.12 i 134.1 mamy odpowiednie informacje, ale ... również ani słowa o umieszczeniu prawo/lewo.

Natomiast odpowiedź jest w PN-HD 60364-5-51:2011

• Poziom 36  
    Ciekawe jak zamocować RCD w tego typu rozdzielnicy
  • Poziom 9  
    Też nic nie znalazłem w każdym bądź razie dziękuje za zainteresowanie się tym tematem jak ktoś coś znajdzie to proszę zamieścić link

Dodano po 2 [minuty]:

Bardzo łatwo jeżeli jest taka potrzeba to po jednej na każdej szynie tylko od prawej czy lewej strony?
  • Admin Elektroenergetyka
    rafalmelka napisał:
    powiedział też że jeśli na jednej szynie znajdują się dwie różnicówki to pierwsza powinna być z lewej strony a druga skrajnie z prawej strony nigdy nie w środku szyny i teraz nie wiem czy ma rację popartą normą czy sobie to wymyślił generalnie łatwiej jest zamontować ją z prawej strony ponieważ przewód N w większości różnicówek jest z prawej strony i nie trzeba wycinać zęba w grzebieniu mostkującym

Ja wyznaję inną zasadę. Po otwarciu drzwiczek intuicyjne (nie czytając opisów) muszę wiedzieć która różnicówka odpowiada danym obwodom.
    Nie toleruje bałaganu typu - część z lewej, część z prawej, część u góry a może część obok w szafie.
  • Poziom 1  
  • Moderator - Elektryka
    andrefff napisał:
    Ciekawe jak zamocować RCD w tego typu rozdzielnicy

Ze względów funkcjonalnych, iż obsługa może być pod wpływem..... i innych podobnie działających środków, wiadomo gdzie zamontować RCD. :D
  • Poziom 9  
    Mi też się tak wydaje że tobie się wydaje i temu gościowi z sepu też się zdaje że wie
  • Moderator - Elektryka
    rafalmelka napisał:
    Mi też się tak wydaje że tobie się wydaje i temu gościowi z sepu też się zdaje że wie

Masz to wyjaśnione wyżej (elpapiotr).
    Ale "ciągnij" wątek ku uciesze forumowych dowcipnisiów. ;)
  • Poziom 36  
    zbich70 napisał:
    Ze względów funkcjonalnych, iż obsługa może być pod wpływem..

Jaka obsługa, to jest rozdzielnica w "domku".:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Admin Elektroenergetyka
    Bronek22 napisał:

Kolego, blondynki i te czarne nawet, drzwiczek do rozdzielnicy nie otworzą.
    Ze strachu przed kopniakiem.

Jesteś w błędzie - nie doceniasz kobiet :)
  • Moderator - Elektryka
    Łukasz-O napisał:
    Jesteś w błędzie - nie doceniasz kobiet :)

W rzeczy samej. Maskownicę mogą nawet zdjąć aby odkurzyć. Bez względu na kolor włosów. :)