Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy od 2013 roku

ewela20 30 Paź 2012 22:27 24459 76
  • #1 30 Paź 2012 22:27
    ewela20
    Użytkownik obserwowany

Witam

Orientuje się może ktoś czy próg zdawalności tego egzaminu będzie taki sam jak
    w poprzednich latach - teoria 50 % , praktyka 75 % ? Z góry dzięki za odpowiedzi.

• #2 31 Paź 2012 01:50
    sosarek
    Poziom 43  

Próg zdawalności jaki będzie tego nie wiem,ale jedno jest pewne-nie uczyć się tylko po to żeby się na egzaminie jakoś "przesmyknąć" tylko zdobyć jak najwyższą ocenę końcową,będącą przepustką do dalszego kształcenia w danym kierunku.

• #3 31 Paź 2012 20:25
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Próg zdawalności zapewne pozostanie bez zmian.
    Ma się zmienić jedynie forma egzaminu ale na jaki ???
    NA pewno te 50 i 75% to nie jest wcale dużo jak dla kogoś kto się do nauki przykłada.

• #4 11 Lis 2012 12:09
    ewela20
    Użytkownik obserwowany

Jest tu ktoś kto w 2013 roku w czerwcu będzie zdawał egzamin zawodowy- Technik Informatyk według nowych zasad, czyli na pewno nie osoby będące w technikum, bo osoby będące teraz w technikum zdają według starych zasad, pierwszy rocznik technikum zdający nowy egzamin to będzie ten, który skończy technikum w 2017 a więc pytanie to kieruję do osób z 1 klas szkoły policealnej ?

• #5 11 Lis 2012 12:14
    bobik2443
    Poziom 10  

Zmieni się forma egzaminu w sensie takim, iż zamiast jednego będzie 2/3/4. Nie wiem jak dokładnie to wygląda w informatyku ale np teleinformatyk ma 3 egzaminy zawodowe w czasie nauki.

• #6 11 Lis 2012 12:45
    ewela20
    Użytkownik obserwowany

Informatyk zdaje 3 kwalifikacje:

E12 - Montaż i eksploatacja systemów

E13 - Sieci komputerowe

E14 - Technologie

Pytanie do tych co w 2013 roku będą zdawać kwalifikację E12 - przygotowujecie się jakoś do tego egzaminu, a jeśli tak to jak ? :) Pozdro przyszli informatycy:Xd;]

Dodano po 22 [minuty]:

Ale czy zdany / nie zdany egzamin będzie decydował o przejściu lub nie przejściu do następnej klasie, a tym samym ukończeniu szkoły, wie ktoś ? :D:p;]

• #7 11 Lis 2012 20:05
    kondziu jah
    Poziom 33  

Już listopad. Nauczyciele przedmiotów technicznych powinni być już na bieżąco...

• #8 11 Lis 2012 21:20
    ewela20
    Użytkownik obserwowany

Niestety, ale u mnie nie wiedzą jak ten egzamin będzie wyglądał więc uczą nas wszystkiego a jak u was jest ? :D :)

• #9 17 Sty 2013 15:41
    klimaspawel
    Poziom 9  

Witam odnawiam troszke temat :) jest ktos moze z Was co pisal dzis egzamin praktyczny? jak Wam poszedl?

• #10 19 Lut 2013 19:22
    kolejorzdvd
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o elektronikę to zmienia się chyba teoretyczny bo pisaliśmy dziś na kompach i nie było tam nic o bhp ani schematów, elementów, nie wiem może to był jakiś testowy ale z cke, robią też u nas próbny praktyczny na nowych zasadach ale to tylko parę osób

• #11 31 Gru 2013 10:55
    Snikix78
    Poziom 9  

Egzamin nie jest trudny. Zaskoczeniem może się okazać rozebranie komputera z pracowni. Szczególnie jak nikt tego nie robił wcześniej. Najwięcej osób poległo na zrobieniu wyceny swojej usługi. Oczywiście mowa tutaj o praktycznej części. Zdawalność na terenie dolnego śląska wynosiła łącznie około 60%. jak się nie zaliczy jednego z egzaminu na kwalifikację to można kontynuować naukę. tytuł technika uzyskuje się dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów z kwalifikacji w danym zawodzie.

• #12 02 Sty 2014 01:27
    Tvashtar
    Poziom 8  

E.12 był dla mnie prosty, praktyczna część była nerwowa, mimo że z prostych rzeczy, złożenie kompa, instalacja systemu, service packów + parę aplikacji, plus pytanie (coś o podłączenie dysku sata w starym komputerze) i parę małych rzeczy do wypisania. Jeśli egzamin odbywa się na starym sprzęcie to może być naprawdę nieciekawie jeśli chodzi o wyrobienie się czasowe.
    Na teoretycznym było sporo praktycznych z Linuxa.

E.13 jest współdzielony przez dwa tytuły (teleinformatyka i informatyka) i zdecydowanie jest najtrudniejszy z trzech według mnie. Gdyż z tego co widzę niewiele osób na tym kierunku miało więcej praktycznego doświadczenia z systemami serwerowymi. Adresowanie IP też trzeba rozumieć.

Próg zdawalności jest taki sam.

W październiku i listopadzie były próbne gdzieniegdzie z E.13 lecz nie mogę się doszukać arkuszy nigdzie, niestety.

• #13 12 Sty 2014 13:58
    MartinG92e
    Poziom 15  

Ja 8 stycznia pisałem część teoretyczną kwalifikacji e13 i mogę powiedzieć ,ze źle nie było z tego co sprawdziłem sobie w necie mam zdane na ponad 80% więc jest ok ;)

• #14 16 Sty 2014 08:53
    marek104
    Poziom 7  

Witam,

Czy mógłbyś wstawić skany egzaminu?

• #16 16 Sty 2014 18:56
    marek104
    Poziom 7  

Dzieki serdeczne.
    Paranoja jest z tymi kwalifikacjami, na stronie CKE brak jakby one miały być tajemnicą pańśtwową.

Czy tegoroczne E12 ktoś posiada?

• #17 16 Sty 2014 19:32
    MartinG92e
    Poziom 15  

Ja mam e12 dopiero gdzieś za miesiąc.
    jutro mam e13praktyczny.

• #18 16 Sty 2014 20:52
    marek104
    Poziom 7  

Dzieki jeszcze raz, jesli bylbys tak uprzejmy udostępnić także prace będe wdzięczny nie tylko Ja, ale pewnie sporo innych osob :)

• #19 17 Sty 2014 13:11
    MartinG92e
    Poziom 15  

A więc tak arkusza z zadaniem nie dostaliśmy na własność wiec postaram się opisać zadanie.;)
    A wiec... No egzamin do najtrudniejszych nie należał.
    1 trzeba było skonfigurować TCP/IP Serwera
    2 trzeba było założyć 2 konta użytkownika ( Szef i Pracownik)
    oraz przypisać ich do grup(nie pamiętam nazw grup)
    3 było trzeba udostępnić tym osobą folder.
    4 Konfiguracja serwera DNS i przypisanie do niego jakiejś domeny
    5 zarobienie kabla typem B
    6 podłączenie Access Pointa tym naszym przewodem no i konfiguracja sieci bezprzewodowej a dokładniej zmienienie SSiD ,ustawienie hasła oraz zabezpieczeń WPA2

Wszystkie potrzebne informacje były podane w Arkuszu więc problemu nie było ;)
    Gorzej było z odszukaniem niektórych opcji bo egzamin zdawaliśmy na systemie Windows 2008 server w języku angielskim. Ale dałem radę :D

• #20 22 Sty 2014 21:16
    PepsiNS
    Poziom 7  

Ja dzisiaj zdawałam kwalifikacje E.13 część praktyczną NA WINDOWS 7 (zadania były podobne co miał kolega wyżej ale troche inne :P ) i zadania były nastepujące:

1 skonfigurować TCP/IP Serwera
    2. Podłączyć router oraz go skonfigurować ( w przeglądarce poprzez wpisanie adresu)
    3.trzeba było założyć 2 konta użytkownika ( Szef i Pracownik), nadac hasła i przypisac uzytkownika SZEF do grupy Użytkownicy sieciowi, a POMOCNIK do grupy Użytkownicy kopii.
    4.Trzeba było udostępnić folder ( ktróry znajdował się na dysku C ) administrator, pomocnik i szef mieli miec PEŁNY dostęp do niego ( czyli odczyt-zapis).
    5. Zrobić kabel połączeniem prostym , przetestowac czy działa a nastepnie zamienic go z kablem którym podpieliśmy router.

6. ( Konfiguracja serwera DNS i przypisanie do niego jakiejś domeny ) - TO TEZ MIELISMY ALE NIKT TEGO NIE ZROBIŁ BO PODOBNO SIE NIE DAŁO :P

Kwalifikacje E.12 część praktyczną także mam juz za sobą i jeżeli ktos chce wiedziec co było to piszcie :) to co pamiętam to napsze :D

• #21 22 Sty 2014 21:21
    marek104
    Poziom 7  

No pewnie, że chcemy.

Napisz część praktyczną a jak możesz to wielka prośba zrób zdjęcia/zeskanuj teoretyczny E12

• #22 22 Sty 2014 21:56
    PepsiNS
    Poziom 7  

Teoretyczny E.12 znalazłam gdzies na necie dzisiaj, ale teraz go szukam i szukam i nie moge znaleść.. jak znajde to wkleje.

A na praktycznym,( który miałam w poniedziałek ) E.12 było:

1.Przetestować karte graficzną ( która znadowała sie w komputerze, u mnie akurat była wbudowana) za pomocą programu 3DMARK lub GEFORCE czy cos takiego ( ikonka taki płomień ) ją 3eba było pzretestowac, mianowicie na rozdzielczosci ja proponuje 400x300 i jeszcze jedną wybrać ( jeden test trwa 15 minut takze nie da sie zbyt wiele testowac) nastepnie wyniki wpisujemy w tabelke.

2. Wymontowac i zamontowac karte graficzną w komputerze ( ja nie wymontowywałam bo miałam wbudowaną)

3. Przetestować tą drugą katre graficzną ( najlepiej na tych samych rozdzieczosciach co poprzednią ale podkreslam NIE WIECEJ niz 2 testy jednej i drugiej karty graficznej bo braknie wam czasu.. ja zrobiłam po jednym teście na 400x300 )

4. Na podstawie wyników testów uzasadnić wybór ( opisać ) która karta zapewni szybszą, lepszą animacje w grach komputerowcyh.

5. Zainstalowac antywirusa i Microsoft office ( ale tylko Exela i Worda) i wpisac do tabelki nazwe antywirusa oraz jego wersje, tak samo Microsoft office i tez jego wersje, ( NA PULPICIE BYŁ PROGRAM AIDA ZA POMOCĄ KTÓREGO MOZNA BYŁO SPRAWDZIC WERSJE)

6. Podac parametry procesora ( cos takiego juz dokłądnie nie pamietam co dokładnie)

7. Na arkuszu był cennik i na jego podsatwie w exelu musielismy napisac kosztorys wykonanych prac ( tych na egzaminie tzn montaz karty sieciowej, testowanie, instalowanie antywirusa) i użyć AUTOSUMOWANIA, nastepnie zapisac plik na pulpicie. Na arkuszu napisac wzór na sumę z exela własnie.

I chyba tyle było :P

• #23 29 Sty 2014 11:39
    hellweed
    Poziom 7  

Jestem po egzaminie E.13 - 29.01.
    Moje zadania wyglądały mniej więcej tak:
    0. Ustawić na serwerze na sztywno TCP/IP według podanych informacji.
    1. Zainstalować rolę DNS i skonfigurować. Domena ma się nazywać egzaminX.local gdzie X to numer stanowiska.
    2. Stworzyć dwóch użytkowników pracownik i szef. Ustawić im hasła i dodać do odpowiednich grup.
    3. Katalog WSPÓLNY na dysku C udostępnić dla administratora, szefa i pracownika by mieli tam prawa zapisu.
    4. Zrobić kabelek prosty typu B. Były trzy wtyki do wykorzystania (jedna zapasowa)
    5. Podłączyć się do routera. Na routerze zmienić SSID, kanał, włączyć WP2 i zmienić hasło dostępowe.
    Nie było etapów pośrednich (z oceną egzaminatora), kabelek trzeba było zrobić w sumie na początku.

• #24 29 Sty 2014 13:31
    rico_pl
    Poziom 9  

6. ( Konfiguracja serwera DNS i przypisanie do niego jakiejś domeny ) - TO TEZ MIELISMY ALE NIKT TEGO NIE ZROBIŁ BO PODOBNO SIE NIE DAŁO :

Da radę to zrobić (też to miałem dzisiaj). Trzeba tylko najpierw zrobić kabel i podłączyć go do karty sieciowej serwera a następnie skonfigurować AP (wcześniej przy instalacji domeny był komunikat że karta sieciowa ma złą konfiguracje bo nie było sieci fizycznej). Dalej już szło bez problemu. Ja w AP wylaczylem jeszcze dhcp bo dns serwera dostawał ip z AP a według mnie powinien być taki sam jak ip serwera.

• #25 29 Sty 2014 13:50
    PepsiNS
    Poziom 7  

Nam nauczyciel powiedzial ze sie nie da tego zrobic i zeby to zostawic :P

Ale wazne ze zdałam ten egzamin :)

• #26 29 Sty 2014 17:39
    MartinG92e
    Poziom 15  

to dobrego nauczyciela masz ,że tak stwierdził xD

• #27 29 Sty 2014 21:01
    Darnix
    Poziom 11  

PepsiNS napisał:
    Ja dzisiaj zdawałam kwalifikacje E.13 część praktyczną NA WINDOWS 7 (zadania były podobne co miał kolega wyżej ale troche inne :P
    (...)
    6. ( Konfiguracja serwera DNS i przypisanie do niego jakiejś domeny ) - TO TEZ MIELISMY ALE NIKT TEGO NIE ZROBIŁ BO PODOBNO SIE NIE DAŁO Razz

na Windows 7 mogło by być ciężko dołożyć rolę do serwera i ustawić coś takiego jak "Konfiguracja serwera DNS" :D
    w końcu Windows 7 to nie jest Windows SERVER (czy inny linux).

• #28 29 Sty 2014 21:58
    rico_pl
    Poziom 9  

No właśnie.... :-) to by tłumaczyło dlaczego to nie działało... pomyłka technicznego przy przygotowaniu stanowiska? Zainstalował win7 zamiast serwera na stanowisku egzaminacyjnym? Chyba że @PepsiNS się pomylił z tym windowsem....

• #29 29 Sty 2014 23:34
    MartinG92e
    Poziom 15  

zacznijmy od tego ,ze windows server8 ma podobną szatę graficzną jak windows seven może jednak zdawaliście na windows 2008?;p A mieliście system po angielsku czy po polsku? Ogólnie w zaleceniach tych co szkoła dostało pisało jak byk ,że wymagany jest system serwerowy który był przerabiany nas np nauczyciel który przygotowywał stanowiska pytał się czy chcemy widows 2008server czy też linux mint server edition ( czy jakoś tak ) bo oba przerabialiśmy ale jednoznacznie wybraliśmy 2008;)

ps. kurcze mega bystre egzamin z administracji sieciami wymagany system serwerowy a tutaj Ci dają windows 7 :D hehe

• #30 30 Sty 2014 10:34
    Darnix
    Poziom 11  

hellweed napisał:
    Jestem po egzaminie E.13 - 29.01.
    Moje zadania wyglądały mniej więcej tak:
    0. Ustawić na serwerze na sztywno TCP/IP według podanych informacji.
    1. Zainstalować rolę DNS i skonfigurować. Domena ma się nazywać egzaminX.local gdzie X to numer stanowiska.
    2. Stworzyć dwóch użytkowników pracownik i szef. Ustawić im hasła i dodać do odpowiednich grup.
    3. Katalog WSPÓLNY na dysku C udostępnić dla administratora, szefa i pracownika by mieli tam prawa zapisu.
    4. Zrobić kabelek prosty typu B. Były trzy wtyki do wykorzystania (jedna zapasowa)
    5. Podłączyć się do routera. Na routerze zmienić SSID, kanał, włączyć WP2 i zmienić hasło dostępowe.
    Nie było etapów pośrednich (z oceną egzaminatora), kabelek trzeba było zrobić w sumie na początku.

Potwierdzam. miałem egzamin dzisiaj (2014-01-30 godz. 8:00) i było dokładnie to samo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME