Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Lista unikalnych rekordów przypisana do tej samej zmiennej

acidtest 30 Paź 2012 22:40 1275 7
  • #1 30 Paź 2012 22:40
    acidtest
    Poziom 6  

Mam taka zagwostkę.
    Dwa arkusze 1 i 2.

W arkuszu1 jest tavela w kolumnie A i B. Kolumna A zawiera nazwe kategori, kolumna B przypisane do niej kody. Do jednej kategorii przypisane jest wiele róznych kodów - samo przypisanie może sie zmieniac. Raz tych kodów bedzie więcej, raz mniej.

W arkuszu 2 stworzyłem sobie liste unikalnych kategori (tak by sie wyswietlały bez dublowania) i mozemy je wybierac w komórce B3 (lista sprawdzanie poprawnosci + zdefiniowana nazwa)

Teraz chciałbym by w arkuszu 2, w kolumnie C wyswietlała mi sie lista kodów przypisana do danej kategorii z arkusza1.

Mysle juz nie wiem ile, mam jakąś blokadę chyba - przejrzałem forum, znalazłem propozycje adamas_nt z uzyciem VBA, ale jak podpinam pliki zródłowe z których będą sie ciagnąć kategorie i kody i jeszcze pare innych rzeczy działa to bardzo powoli. Szukam zatem rozwiązania opartego na formułach.

Nie koniecznie chcę by mi ktos od razu napisał formułę - sama podpowiedz w którą stronę mam iść juz by mi wystarczyła.

Z góry dzięki za pomoc i załączam plik przykładowy.

0 7
  • #2 30 Paź 2012 22:50
    marcinj12
    Poziom 40  

A nie myślałeś, żeby z tego zrobić tabelę przestawną, grupę wrzucić do filtra tabeli, a kod do wierszy?

0
  • #3 31 Paź 2012 07:21
    acidtest
    Poziom 6  

Zakres kategorii i kodow sie zmienia wiec musialbym za kazdym razem zmieniac zakres tabeli. Lista kategorii jest tak zrobiona ze uwzglednia jak sie cos dopisze do niej badz wykasuje.

0
  • #5 31 Paź 2012 08:40
    marcinj12
    Poziom 40  

acidtest napisał:
    Zakres kategorii i kodow sie zmienia wiec musialbym za kazdym razem zmieniac zakres tabeli.
    Nie musiałbyś - tabeli przestawnej można zaznaczyć zakres danych po kolumnach.

0
  • #6 02 Lis 2012 21:07
    acidtest
    Poziom 6  

Wielkie dzięki adamas_nt!!!!
    Dokladnie o takie cos mi chodzilo.
    Jesteś moc piekielna!! :)

@marcinj12
    Zerknij w plik - milion wierszy w pivocie + odświerzanie tego, to nie jest optymalne. Ale dzięki za pomoc i chęci.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Lis 2012 21:52
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

acidtest napisał:
    Wielkie dzięki adamas_nt!!!!
    Dokladnie o takie cos mi chodzilo.
    Na pewno? Bo nie jest dobrze ;) Widocznie jeszcze się wtedy nie obudziłem zupełnie.

W "Arkusz1" w E2 wklej
    Code:
    =JEŻELI(JEŻELI(A2=Arkusz2!$B$3;1;0)=0;"";MAX(E$1:E1)+1)
    Formuły w kolumnie D są zbędne, można je usunąć.

0
  • #8 02 Lis 2012 22:40
    acidtest
    Poziom 6  

Cytat:
    Na pewno? Bo nie jest dobrze Widocznie jeszcze się wtedy nie obudziłem zupełnie.

Wlasnie mialem pisac ze chyba nie dziala, bo pierwszego kodu nie wyswietlal - to przypadkowo zauważylem. Ciezko wzrokowo te kody ogarnąć i dopiero jak podpiąłem pod calą liste cos mi nie pasowalo. No ale szacun, ze byles szybszy :)

Jeszcze raz dzięki!!!

0