Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie wartosci rezystorow

30 Paź 2012 23:01 6399 23
 • Poziom 38  
  Witam !! Jestem poczatkujacy z elektroniki i mam pewien problem. Jak obliczyc jaki rezystor jest potrzebny? Widzialem wzory i jezeli dobrze rozumiem to Np. Mam napiecie 12v a potrzebuje 9v. Wiec 12/9= 1.3 czyli potrzebuje rezystora 1,3 Oma ?

  Widzialem rowniez ze napiecie dzielilo sie przez ampery. Ale moje pytanie brzmi skad mam wiedziec ile taka np. dioda 3v ma mA ?
 • Poziom 14  
  Co ty chcesz zrobić ?
 • Poziom 38  
  ;D Chce sie nauczyc dobierac rezystory. Np. mam baterie 9V i chce podlaczyc diode 3v. Chce obliczyc jaki mam zastosowac rezystor.
  I rowniez chce umiec dobierac rezystory zeby zmniejszyc prad. Np mam 12 v a chce je zmniejszyc do 9v. Jak mam to obliczyc. ;D
 • Poziom 43  
  Nie bądź szybki Bill! :D
  Jeżeli widziałeś wzory to jest w nich natężenie prądu a u Ciebie nia ma. :cry:
  Jak masz napięcie 12V z twardego źródła czyli o małej oporności wewnętrznej to jak podłączysz do niego 1,3 ohma to napięcie nadal będzie 12V.
  A teraz powiedz jaki prąd popłynie przez opornik, odpowiesz - porozmawiamy dalej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  No wlasnie o to mi chodzi jak mam obliczyc to zeby zmniejszyc napiecie np. z 12 v do 9. Aha a powiedz skad mam wiedziec jakie jest natezenie pradu ?
 • Poziom 14  
  Najprościej ( i tak najlepiej zrób ) podłącz po prostu stabilizator 7809 ( poszukaj sobie schematu ) , albo diodę sabilizacyjną na 9V.Rezystorami co najwyżej możesz dzielnik napięcia zrobić.
  Co do natężenia to jaki opór dasz takie będziesz miał natężenie . Chyba nie chcesz mi powiedzieć , że wzorów nie znasz ?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  maroo123321 napisał:
  Najprościej ( i tak najlepiej zrób ) podłącz po prostu stabilizator 7809

  Chłopak chce zrozumieć zasadę a Ty mu wyjeżdzasz ze stabilizatorem, to tak jakbyś na pierwszej lekcji jazdy posadził go na tira i kazał jechać.
 • Poziom 38  
  Nie nie wzor znam ;D Jezeli sie nie myle to wzor jest taki : R = (U1-U2) / I
  U1-to napiecie zasilania
  U2- to napiecie "czegos"
  I - natezenie
  R - Opor
  Taki jest przynajmniej dla diod ;p Nie wiem czy do innych rzeczy tez sie go stosuje

  @Up no tak masz racje ;D Chce sie wlasnie nauczyc zasady jak obliczac ;p
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  A skąd ten wzór wziąłeś? Akurat przy obliczaniu zasilania diody przez opornik się przydaje ale U2 to nie napięcie "czegoś" tylko spadek napięcia na diodzie a I to natęzenie prądu jaki ma płynąć przez diodę.
  Ten prąd nie może być większy od maksymalnego dopuszczalnego dla danej diody bo ulegnie ona uszkodzeniu.
  MrDoimer napisał:
  Ale moje pytanie brzmi skad mam wiedziec ile taka np. dioda 3v ma mA ?

  Skąd wiedzieć jaki może być ten maksymalny - z katalogu, podane są parametry diody.
 • Poziom 38  
  Aha dziekuje za odp. Wzor wziolem ze strony zaradni.pl . A co to dokladniej znaczy ten U2 ? A i jeszcze czyli ten I to np. Dla diody 3V bedzie I 3 tak ?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Póki temat nie zostanie zbanowany ( a jak zostanie to możesz do mnie napisać w miarę możliwości pomogę ) .Dioda jest o tyle ciekawa , że U niej nie zależy jakim napięciem pociśniesz ( są tam jakieś graniczne ale zaufaj mi - przyjmijmy , że nigdy na nie nie trafisz ) iż żeby jej nie spalić prąd nei może być większy niż 0,02A (20mA).Masz podany wzór na opór ( TAKI OPORNIK MASZ WYKORZYSTAĆ , ŻEBY BYŁO 20 mA ) :
  R-U/I U-napięcie jakim zasilasz diodę( bateria 9V - 9V ,zasilacz np.12V itp.) I - prąd jaki chcesz uzyskać w A ( chcemy 0,02A) . O to Ci chyba chodziło - zadałeś błędnie pytanie jak obniżyć napięcie rezystorem - rezystor zmienia prąd a nie napięcie.

  Więc :
  R-12/0,02
  R-600 om .
 • Poziom 38  
  Aha o to mi chodziło :D Sorki za wprowadzenie w błąd ale nie wiedziałem jak to sformuować. A jeszcze jedno .
  maroo123321 napisał:
  I - prąd jaki chcesz uzyskać w A ( chcemy 0,02A)
 • Poziom 28  
  To ja ci trochę uszczypliwie napiszę:
  a jak zamienić kilogramy na sekundy?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Podziel napięcie (U) przez rezystancje (Ω) a dostaniesz prąd (I)
 • Poziom 38  
  Aham xd Ok dzięki ;p
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  To ja spróbuję jeszcze prościej. Wyobraź sobie, że masz źródło n.p. baterię 9V. Dla uproszczenia założę, że jej opór wewnętrzny jest równy zero. Sprawy oporu wewnętrznego na razie nie rozwijam, bo to jest troszkę trudniejsze. Chcesz, żeby nie uszkadzając diody, świeciła Ci ona z tej baterii. Masz diodę czerwoną. Zakładam w przybliżeniu, że jej prąd maksymalny wynosi 20 mA(0,020A) i napięcie ok.1,5V. Zatem do "zbicia" masz 9V-1,5 V=7,5V. I teraz z prawa Ohma. Żeby obliczyć jaki musisz zastosować opornik, by przy wiadomym prądzie(20mA czyli 0,020 A) uzyskać na nim, potrzebny spadek napięcia ( u nas 7,5V). Czyli R=U/I zatem nasze 7,5 volta, dzielimy przez 0,020A i wychodzi nam 375 Ω. Sprawdzamy teraz w drugą stronę spadki napięcia. Spadek napięcia na diodzie(wg katalogu) 1,5 V. Spadek napięcia na oporniku 375 Ω wyniesie. U=I razy R, czyli nasze 0,020 A przemnożone przez 375Ω co daje 7,5V. Sumaryczny zatem spadek napięcia dioda+opornik ma się równać napięciu baterii, czyli 9 V. I mamy 9V baterii=7,5V spadku napięcia na oporniku dodać 1,5 V na diodzie. Zatem lewa strona równania równa się prawej. Czy teraz jest to jaśniejsze?
  P.S. Maksymalny prąd i napięcie dla danych diod znajdujemy z katalogu, lub z ....... pamięci, jeżeli ktoś ma dobrą.
 • Poziom 38  
  Oooo super to wytłumaczyłes :D Teraz wszystko jasne ;p A jeszcze zapytam tylko o ostatnią rzecz. skąd mam wiedzieć jaki prąd maksymalny ma np. wentylator 12 v ?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Jest na nim napisane jaki prąd pobiera,
  Ale dla wentylatora nie potrzeba ograniczać prądu..
  Nawet gdybyś miał jakiś zasilacz z wydajnością 100A, to i tak taki prąd do wentylatora nie pójdzie, bo on pobierze mniejszy prąd..

  Ale do diod LED owszem, należy ograniczyć prąd
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  MrDoimer napisał:
  Oooo super to wytłumaczyłes :D Teraz wszystko jasne ;p A jeszcze zapytam tylko o ostatnią rzecz. skąd mam wiedzieć jaki prąd maksymalny ma np. wentylator 12 v ?

  N.p. na coolerach pisze, na innych czasem też. Poza tym z katalogu lub hm.... na nosa. Można się pokusić dla prądu stałego o wyliczenie, choć nie jest to, zbyt dokładne, ale czasem wystarczy.
 • Pomocny dla użytkowników
  Do wyznaczenia wartości rezystora dla diody przy określonym napięciu możesz skorzystać z gotowego programu Link.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  zybex napisał:
  Do wyznaczenia wartości rezystora dla diody przy określonym napięciu możesz skorzystać z gotowego programu Link.
  Można. Ale dla Kolegi MrDoimer, to jeszcze chyba nie ten etap. On chce wiedzieć dlaczego. I bardzo dobrze. Chcąc czytać i "rachować" trzeba znać alfabet i tabliczkę mnożenia. Po opanowaniu i zrozumieniu na czym to polega, czyli jak się JUŻ WIE, można skorzystać n.p. z kalkulatora lub innego "wspomagacza". Uważam więc, że kolejność jaką przyjął MrDoimer jest zrozumiale odpowiednia. Bez wygodnictwa, uproszczeń i chodzenia na skróty. Mogę zatem tylko pochylić głowę, życząc BYLE TAK DALEJ. I trzymać kciuki.
  Zygmunt_mt
 • Poziom 14  
  Teraz panie kolego pobieraj oślą łączke i czytaj

  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  maroo123321 napisał:
  Teraz panie kolego pobieraj oślą łączke i czytaj
  Jeżeli napisałeś to z przekąsem, a ja tak to odebrałem, to odpowiem bez przekąsu. Ośla łączka rozumiem, że chodzi o tą z Elektroniki dla Wszystkich, jest cyklem artykułów o wysokim poziomie merytorycznym, bardzo przystępnie napisanych. Wielu Kolegom, którzy występują tutaj bardzo często jako fachowcy, i to wielcy, przydałaby się ona. Nawet niekoniecznie do przypomnienia sobie pewnego elementarza, lecz po prostu do jego nauczenia. A te braki wielokrotnie można odczytać w ich postach, "między wierszami". Zatem MrDoimer, do dzieła. Czytaj powoli, nawet wielokrotnie ze zrozumieniem. Jak zrozumiesz, to Ci to w przyszłości zaprocentuje, i pozostanie w głowie na wiele lat. Gdy tak zrobisz, to nie zapomnisz. Tak jak nie zapomina się, pisania i czytania. I jeżeli podchodzisz do tego poważnie, a nie jest to "słomiany zapał", to WARTO. Zygmunt_mt
 • Poziom 38  
  Zygmunt_mt napisał:
  Mogę zatem tylko pochylić głowę, życząc BYLE TAK DALEJ. I trzymać kciuki.
  O bardzo dziękuje :D
  Zygmunt_mt napisał:
  I jeżeli podchodzisz do tego poważnie, a nie jest to "słomiany zapał", to WARTO.
  Raczej nie uważam tej "przygody" jako "słomiany zapał" :D Wcześniej baardzo się interesowałem (i nadal interesuję ale już mniej) informatyką ale kiedy bliżej poznałem elektronike informatyka zeszła na drugi plan ;p