Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81

Lestat12 30 Paź 2012 22:13 3096 10
  • #1 30 Paź 2012 22:13
    Lestat12
    Poziom 8  

Mój wzmacniacz według schematu poniżej, zależy mi żeby go w końcu uruchomić ponieważ spędziłem już nie jeden wieczór na forum w poszukiwaniu czegoś co pomoże mi się w końcu z tym uporać.

Wzmacniacz to prosta konstrukcja na dwóch lampach 6P14P-EW i jednej ecc81
    transformatory głośnikowe to tg 2.5-1-666 i tg 2.5-2-666. Jedyne co do tej pory udało mi się uzyskać z tego wzmacniacza to cicho grająca muzyka i głośne charczenie, prosił bym o porady co z tym fantem zrobić

Do moderatora. Prosił bym w miarę możliwości o nie usuwanie moich postów gdyż skoro ten temat to ''Pierwszy wzmacniacz lampowy początkującego - porady'' to chciał bym się tu niejako podpiąć i przez to nie zaśmiecać forum którymś już z kolei podobnym tematem , zwłaszcza że założyciel tego tematu nie jest nim już zainteresowany . Dziękuje

Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]

0 10
  • #2 30 Paź 2012 22:31
    AnTech
    Poziom 31  

Lestat12 napisał:
    Wzmacniacz to prosta konstrukcja na dwóch lampach 6P14P-EW i jednej ecc81 transformatory głośnikowe to tg 2.5-1-666 i tg 2.5-2-666. Jedyne co do tej pory udało mi się uzyskać z tego wzmacniacza to cicho grająca muzyka i głośne charczenie, prosił bym o porady co z tym fantem zrobić

A gdzie pomiary napięć?
    Na rysunku są namalowane dwa rezystory R8, a potrzebny jest jeden zamontowany w konkretnym miejscu w zależności od konfiguracji stopnia końcowego - triodowa lub pentodowa. Którą konfigurację kolega wybrał? Musi być albo-albo.
    Rezystor R5=150kΩ jest ciut za duży przy lampie ECC81.

0
  • #3 30 Paź 2012 23:31
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Zmierz prąd płynący przez anodę lampy głośnikowej oraz przez jej katodę, mierżac np. spadek napięcia na rezystorze katodowym. Przydałyby się też napięcia na anodach i katodach lamp zmierzone względem masy oraz zasilające.

Próbowałeś odpiąć pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego? Pokaż też zdjęcia montażu.

Cytat:
    Prosił bym w miarę możliwości o nie usuwanie moich postów gdyż skoro ten temat to ''Pierwszy wzmacniacz lampowy początkującego - porady'' to chciał bym się tu niejako podpiąć

Regulamin zna?
    Cytat:
    i przez to nie zaśmiecać forum którymś już z kolei podobnym tematem

To nie - jak sam określiłeś - zaśmiecaj, tylko spróbuj sam znaleźć rozwiązanie.
    Cytat:
    zwłaszcza że założyciel tego tematu nie jest nim już zainteresowany .

Rozmawiałeś z nim?

Wydzielam do osobnego tematu.

0
  • #4 31 Paź 2012 09:48
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

AnTech napisał:
    Na rysunku są namalowane dwa rezystory R8, a potrzebny jest jeden zamontowany w konkretnym miejscu w zależności od konfiguracji stopnia końcowego - triodowa lub pentodowa. Którą konfigurację kolega wybrał? Musi być albo-albo.
    Rezystor R5=150kΩ jest ciut za duży przy lampie ECC81.

A napiecie 270V na siatcie drugiej EL84 jest nieprzyjemnie wysokie. Podwyższenie napięcia siatki względem napięcia anody ma jakiś sens np. w przypadku EBL21, pozwalając osiągnąć większą moc wyjściową (5,5W przy Ua=250V, Ug2=275V, Ia=44mA, Ra=5,7k zamiast 4,5W przy Ua=Ug2=250V, Ia=36mA, Ra=7k). EL84 ma wystarczającą wydajność prądową już przy Ug2=250V i w tej sytuacji zbyteczne podwyższenie Ug2 podwyzsza tylko napięcie "kolana" na charakterystykach anodowych obniżając moc i zwiększając zniekształcenia, a także grozi przeciążeniem siatki drugiej w razie przesterowania. Niezależnie od tego siatka druga jest wielokrotnie czulsza na przydźwięk niż anoda, toteż nie jest dobrym rozwiązaniem zasilanie tych elektrod z tego samego punktu zasilacza. Lepiej jest zmniejszyc rezystancję R11 orientacyjnie do 1÷3kΩ, zwiększyć pojemność kondensatora C4 do 47uF, i z niego zasilać siatki drugie obu pentod końcowych. Bez rezystorów szeregowych 100Ω które jakiś sens mają tylko w gitarowcach (ograniczając impulsy prądowe w razie przesterowania), tu zaś są jedynie audofilskim gadżetem, podobnie jak tryb triodowy, który istotną redukcję zniekształceń może dac tylko w układach PP, w układach zaś SE sprawia głównie że wraz ze spadkiem poziomu nieparzystych harmonicznych rośnie poziom harmonicznych parzystych, co nie rekompensuje obniżenia mocy wyjściowej z 5,7 do 2W.

0
  • #5 31 Paź 2012 11:47
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

Tomek Janiszewski napisał:
    Bez rezystorów szeregowych 100Ω które jakiś sens mają tylko w gitarowcach (ograniczając impulsy prądowe w razie przesterowania), tu zaś są jedynie audofilskim gadżetem

Takie wartości nie są w stanie ograniczyć impulsów prądowych, nie jest to ich zadaniem. To rezystory antyparazytowe i są OBOWIĄZKOWE dla pentod o dużym nachyleniu, bez względu na to, czy dana pentoda pracuje w trybie normalnym, czy też triodowym. Już dla przedwojennej AL4 stosowano taki rezystor i to o wartości nie większej niż 100 omów. Bez niego niektóre egzemplarze tych lamp uporczywie się wzbudzały bez względu na wartość rezystora antyparazytowego w siatce sterującej. Pierwszy z brzegu przykład: http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioamator/1957_11_1.htm Chyba nie myślisz, że Philips miał nadmiar rezystorów 32 omy i pakował je gdzie bądź?
    Owszem, nie były w odbiornikach stosowane zawsze, ale główną rolę odgrywa tu kwestia rozplanowania montażu. Na przykład w niektórych odbiornikach łódzkiej firmy Ika stabilność pracy lampy końcowej osiągano specyficznym prowadzeniem masy - poprzez dodatkowe połączenia do chassis. Wystarczyło odłączyć jedno z nich, by AL4, która nie miała tam rezystora w s2, wpadała w uporczywe oscylacje. Dlatego w konstrukcjach amatorskich taki rezystor w siatce ekranowanej jest OBOWIĄZKOWY.

0
  • #6 31 Paź 2012 22:05
    Lestat12
    Poziom 8  

Oto co udało mi się dzisiaj pomierzyć, jeśli coś pomyliłem proszę o wyrozumiałość.
    W tej chwili wzmacniacz nie ma podłączonego sprzężenia zwrotnego

Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81 Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81

0
  • #7 31 Paź 2012 22:53
    AnTech
    Poziom 31  

Albo źle obsługujesz przyrząd pomiarowy albo postaraj się o lepszy multimetr bo ten którym aktualnie dysponujesz najwyraźniej szwankuje na pomiarach prądu stałego.
    960mA i 1A prądu anodowego to wartości niedopuszczalne dla zastosowanych lamp.
    Nie mierzymy napięć stałych bezpośrednio na S1 lamp. Skoro już kolega "zmierzył" to niech zwróci uwagę na wartości -5V i -15V. Błąd pomiaru czy ewidentna "kicha" w układzie? Sprawdź ponownie poprawność montażu. Czy płytka jest dobrze wytrawiona?

0
  • #8 31 Paź 2012 23:35
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

AnTech napisał:
    Błąd pomiaru czy ewidentna "kicha" w układzie?

Owa "kicha" może być wywołana oscylacjami, jakie prawdopodobnie pojawiły się w układzie wskutek zastosowania długich, poplątanych i nieekranowanych przewodów. Na dodatek, przewody prowadzące masę wygnału i masę zasilania nie grzeszą grubością, ponadto biegną gdzieś hen daleko. Jeżeli się łączą, mamy do tego pętlę masy.

0
  • #9 01 Lis 2012 09:23
    Lestat12
    Poziom 8  

Pomierzyłem dzisiaj jeszcze raz prąd anodowy i wyszło mi :

L2 - 13 mA
    L2A - 10 mA

A co do przewodów poprawie je i dopiero wtedy będę myślał co jeszcze można ewentualnie zrobić z tym układem

0
  • #10 01 Lis 2012 19:07
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Dziwnie mała wartość, sugerująca zużycie lamp, niepoprawną wartość jakiegoś elementu lub wzbudzenie układu.

Ponadto: czy napięcie żarzenia jest prawidłowe? Ile wynosi? Przewody je doprowadzające nie są zbyt cienkie?

0
  • #11 02 Lis 2012 09:27
    AnTech
    Poziom 31  

Lestat12 napisał:
    Pomierzyłem dzisiaj jeszcze raz prąd anodowy i wyszło mi :
    L2 - 13 mA
    L2A - 10 mA

Tym razem za mało.
    Jaka jest rzeczywista (zmierzona) wartość rezystora R9?
    Zmierz jeszcze raz napięcia na rezystorze R9 z podłączonymi i odłączonymi kondensatorani C5 i C6.
    Ile wynosi prąd siatki drugiej?

0