Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81

Lestat12 30 Oct 2012 22:13 3552 10
 • #1
  Lestat12
  Level 9  
  Mój wzmacniacz według schematu poniżej, zależy mi żeby go w końcu uruchomić ponieważ spędziłem już nie jeden wieczór na forum w poszukiwaniu czegoś co pomoże mi się w końcu z tym uporać.

  Wzmacniacz to prosta konstrukcja na dwóch lampach 6P14P-EW i jednej ecc81
  transformatory głośnikowe to tg 2.5-1-666 i tg 2.5-2-666. Jedyne co do tej pory udało mi się uzyskać z tego wzmacniacza to cicho grająca muzyka i głośne charczenie, prosił bym o porady co z tym fantem zrobić  Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81


  Do moderatora. Prosił bym w miarę możliwości o nie usuwanie moich postów gdyż skoro ten temat to ''Pierwszy wzmacniacz lampowy początkującego - porady'' to chciał bym się tu niejako podpiąć i przez to nie zaśmiecać forum którymś już z kolei podobnym tematem , zwłaszcza że założyciel tego tematu nie jest nim już zainteresowany . Dziękuje

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  AnTech
  Level 31  
  Lestat12 wrote:
  Wzmacniacz to prosta konstrukcja na dwóch lampach 6P14P-EW i jednej ecc81 transformatory głośnikowe to tg 2.5-1-666 i tg 2.5-2-666. Jedyne co do tej pory udało mi się uzyskać z tego wzmacniacza to cicho grająca muzyka i głośne charczenie, prosił bym o porady co z tym fantem zrobić

  Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81

  A gdzie pomiary napięć?
  Na rysunku są namalowane dwa rezystory R8, a potrzebny jest jeden zamontowany w konkretnym miejscu w zależności od konfiguracji stopnia końcowego - triodowa lub pentodowa. Którą konfigurację kolega wybrał? Musi być albo-albo.
  Rezystor R5=150kΩ jest ciut za duży przy lampie ECC81.
 • #3
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Zmierz prąd płynący przez anodę lampy głośnikowej oraz przez jej katodę, mierżac np. spadek napięcia na rezystorze katodowym. Przydałyby się też napięcia na anodach i katodach lamp zmierzone względem masy oraz zasilające.

  Próbowałeś odpiąć pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego? Pokaż też zdjęcia montażu.

  Quote:
  Prosił bym w miarę możliwości o nie usuwanie moich postów gdyż skoro ten temat to ''Pierwszy wzmacniacz lampowy początkującego - porady'' to chciał bym się tu niejako podpiąć

  Regulamin zna?
  Quote:
  i przez to nie zaśmiecać forum którymś już z kolei podobnym tematem

  To nie - jak sam określiłeś - zaśmiecaj, tylko spróbuj sam znaleźć rozwiązanie.
  Quote:
  zwłaszcza że założyciel tego tematu nie jest nim już zainteresowany .

  Rozmawiałeś z nim?

  Wydzielam do osobnego tematu.
 • #4
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  AnTech wrote:
  Na rysunku są namalowane dwa rezystory R8, a potrzebny jest jeden zamontowany w konkretnym miejscu w zależności od konfiguracji stopnia końcowego - triodowa lub pentodowa. Którą konfigurację kolega wybrał? Musi być albo-albo.
  Rezystor R5=150kΩ jest ciut za duży przy lampie ECC81.

  A napiecie 270V na siatcie drugiej EL84 jest nieprzyjemnie wysokie. Podwyższenie napięcia siatki względem napięcia anody ma jakiś sens np. w przypadku EBL21, pozwalając osiągnąć większą moc wyjściową (5,5W przy Ua=250V, Ug2=275V, Ia=44mA, Ra=5,7k zamiast 4,5W przy Ua=Ug2=250V, Ia=36mA, Ra=7k). EL84 ma wystarczającą wydajność prądową już przy Ug2=250V i w tej sytuacji zbyteczne podwyższenie Ug2 podwyzsza tylko napięcie "kolana" na charakterystykach anodowych obniżając moc i zwiększając zniekształcenia, a także grozi przeciążeniem siatki drugiej w razie przesterowania. Niezależnie od tego siatka druga jest wielokrotnie czulsza na przydźwięk niż anoda, toteż nie jest dobrym rozwiązaniem zasilanie tych elektrod z tego samego punktu zasilacza. Lepiej jest zmniejszyc rezystancję R11 orientacyjnie do 1÷3kΩ, zwiększyć pojemność kondensatora C4 do 47uF, i z niego zasilać siatki drugie obu pentod końcowych. Bez rezystorów szeregowych 100Ω które jakiś sens mają tylko w gitarowcach (ograniczając impulsy prądowe w razie przesterowania), tu zaś są jedynie audofilskim gadżetem, podobnie jak tryb triodowy, który istotną redukcję zniekształceń może dac tylko w układach PP, w układach zaś SE sprawia głównie że wraz ze spadkiem poziomu nieparzystych harmonicznych rośnie poziom harmonicznych parzystych, co nie rekompensuje obniżenia mocy wyjściowej z 5,7 do 2W.
 • #5
  OTLamp
  Tube devices specialist
  Tomek Janiszewski wrote:
  Bez rezystorów szeregowych 100Ω które jakiś sens mają tylko w gitarowcach (ograniczając impulsy prądowe w razie przesterowania), tu zaś są jedynie audofilskim gadżetem

  Takie wartości nie są w stanie ograniczyć impulsów prądowych, nie jest to ich zadaniem. To rezystory antyparazytowe i są OBOWIĄZKOWE dla pentod o dużym nachyleniu, bez względu na to, czy dana pentoda pracuje w trybie normalnym, czy też triodowym. Już dla przedwojennej AL4 stosowano taki rezystor i to o wartości nie większej niż 100 omów. Bez niego niektóre egzemplarze tych lamp uporczywie się wzbudzały bez względu na wartość rezystora antyparazytowego w siatce sterującej. Pierwszy z brzegu przykład: http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioamator/1957_11_1.htm Chyba nie myślisz, że Philips miał nadmiar rezystorów 32 omy i pakował je gdzie bądź?
  Owszem, nie były w odbiornikach stosowane zawsze, ale główną rolę odgrywa tu kwestia rozplanowania montażu. Na przykład w niektórych odbiornikach łódzkiej firmy Ika stabilność pracy lampy końcowej osiągano specyficznym prowadzeniem masy - poprzez dodatkowe połączenia do chassis. Wystarczyło odłączyć jedno z nich, by AL4, która nie miała tam rezystora w s2, wpadała w uporczywe oscylacje. Dlatego w konstrukcjach amatorskich taki rezystor w siatce ekranowanej jest OBOWIĄZKOWY.
 • #6
  Lestat12
  Level 9  
  Oto co udało mi się dzisiaj pomierzyć, jeśli coś pomyliłem proszę o wyrozumiałość.
  W tej chwili wzmacniacz nie ma podłączonego sprzężenia zwrotnego

  Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81 Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81

  Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81
  Uruchomienie wzmacniacza na 6P14P + ECC81
 • #7
  AnTech
  Level 31  
  Albo źle obsługujesz przyrząd pomiarowy albo postaraj się o lepszy multimetr bo ten którym aktualnie dysponujesz najwyraźniej szwankuje na pomiarach prądu stałego.
  960mA i 1A prądu anodowego to wartości niedopuszczalne dla zastosowanych lamp.
  Nie mierzymy napięć stałych bezpośrednio na S1 lamp. Skoro już kolega "zmierzył" to niech zwróci uwagę na wartości -5V i -15V. Błąd pomiaru czy ewidentna "kicha" w układzie? Sprawdź ponownie poprawność montażu. Czy płytka jest dobrze wytrawiona?
 • #8
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  AnTech wrote:
  Błąd pomiaru czy ewidentna "kicha" w układzie?

  Owa "kicha" może być wywołana oscylacjami, jakie prawdopodobnie pojawiły się w układzie wskutek zastosowania długich, poplątanych i nieekranowanych przewodów. Na dodatek, przewody prowadzące masę wygnału i masę zasilania nie grzeszą grubością, ponadto biegną gdzieś hen daleko. Jeżeli się łączą, mamy do tego pętlę masy.
 • #9
  Lestat12
  Level 9  
  Pomierzyłem dzisiaj jeszcze raz prąd anodowy i wyszło mi :

  L2 - 13 mA
  L2A - 10 mA

  A co do przewodów poprawie je i dopiero wtedy będę myślał co jeszcze można ewentualnie zrobić z tym układem
 • #10
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Dziwnie mała wartość, sugerująca zużycie lamp, niepoprawną wartość jakiegoś elementu lub wzbudzenie układu.

  Ponadto: czy napięcie żarzenia jest prawidłowe? Ile wynosi? Przewody je doprowadzające nie są zbyt cienkie?
 • #11
  AnTech
  Level 31  
  Lestat12 wrote:
  Pomierzyłem dzisiaj jeszcze raz prąd anodowy i wyszło mi :
  L2 - 13 mA
  L2A - 10 mA

  Tym razem za mało.
  Jaka jest rzeczywista (zmierzona) wartość rezystora R9?
  Zmierz jeszcze raz napięcia na rezystorze R9 z podłączonymi i odłączonymi kondensatorani C5 i C6.
  Ile wynosi prąd siatki drugiej?