Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atemaga32 - Jak sterować wewnętrznym eepromem równolegle

prociomen007 31 Paź 2012 11:04 795 4
  • #1 31 Paź 2012 11:04
    prociomen007
    Poziom 18  

Witam, potrzebuję w pewnym układzie użyć zaprogramowanej kości eeprom ( koniecznie równoległej ) ok. 65 tys możliwych adresów. Szyna adresowa 14 bitowa. szyna danych 8 bitowa. Mam jednak na stanie programator tylko do procesorów AVR. Z pamięcią szeregową bym sobie jakoś jeszcze poradził ale równoległa - nie ma szans. Chciałbym więc użyć pamięci eeprom która w nim siedzi + prosty programik który zasymuluje prawidłowe jej działanie. Pamięć ma działać tylko w konfiguracji odczytu. Do odczytu z pamięci chciałbym użyć czegoś w stylu

while(true){
    eeprom_read(adrres,dana);
    }

pytanie tylko jak zrobić by z pinów mikro kontrolera złożyć adres 14 bitowy (równolegle) i daną rozłożyć też na piny 8 (bitów).

0 4
  • #2 31 Paź 2012 12:44
    Witek76
    Poziom 24  

Jaki to typ pamięci (symbol)?

0
  • #3 31 Paź 2012 13:28
    prociomen007
    Poziom 18  

Pamięć w urządzeniu jest taka:
    Atemaga32 - Jak sterować wewnętrznym eepromem równolegle
    Nie mam czym jej niestety zaprogramować bo jest równoległa (musi taka być bo urządzenie w którym siedzi obsługuje tylko takie) i z takimi cudami jest straszenie ciężko. Zauważyłem teraz jednak że atmega ma 1 kb pamięci eeprom a ta 8 kb. Więc z pomysłem o którym pisałem wcześniej jest kicha. Kombinuje teraz aby przy pomocy atmegi + lini Chttps://obrazki.elektroda.pl/OM (RS 232) w PC zapisać tego eeproma.

0
  • #4 31 Paź 2012 13:37
    Witek76
    Poziom 24  

To jest EPROM. zainteresuj się tematem "emulator pamięci EPROM", kiedyś używano tego do uruchamiania systemów mikroprocesorowych z zewnętrznymi pamięciami programu. Taki emulator zbudowany był z statycznej pamięci RAM która zapisywana była z PC (np przez LPT), i miał złącze (na taśmie) do wpinania w miejsce EPROMa.
    Ewentualnie jestem w stanie zaprogramować dla Ciebie taki EPROM (w takim razie proszę o kontakt na priv.).

0
  • #5 01 Lis 2012 23:52
    leonow32

Poziom 30  

Między tym EPROMem a AVR jest potężna przepaść techniczna ;) przede wszystkim to się programuje wysokim napięciem (tzn. 12,5V albo coś koło) a kasuje się w naświetlarce ultrafioletowej. Musisz mieć specjalny programator, np. Seprog albo inny tego typu zabytek. Jeżeli chodzi o zaprogramowanie jednej sztuki to szkoda czasu, lepiej poszukaj kogoś na forum albo w Twojej okolicy, kto taki programator może mieć.

0