Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSP-EXP430G2 - co sądzicie?

aaadamw 31 Oct 2012 13:08 2289 13
Computer Controls
    aaadamw
    Level 16  
    Witam,
    co sądzicie o płytce MSP-EXP430G2 z prockiem MSP430:
    http://www.ti.com/tool/msp-exp430g2

Szczególnie zachęcająca jest cena tego oto ustrojstwa - $4.30 :)

Zastanawiam się nad poznaniem nowej rodziny procków. Obecnie "bawię się" AVRami. Programuję w C, więc przesiadka na inną rodzinę nie powinna być taka trudna.

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

No nic - co będzie to będzie - zamówiłem :) $4.30 to nie majątek :)
  • Computer Controls
    alagner
    Level 26  
    Ze swojej strony dodam - wdzięczne procki, z AVR przesiąć się dość łatwo, chociaż filozofia obsługi pewnych peryferiów nieco inna.

Osobiście polecam MSPGCC i Eclipse z wtyczką EmbsysRegview - w najnowszej wersji powinno być wsparcie dla jednego z dołączonych do launchpada procków [msp430g2553], wsparcie dla drugiego w drodze.

Do debuga masz msp430gdbproxy i mspdebug - jedno bazuje na driverach od TI, drugie na LibUSB. Osobiście używam tego pierwszego ze względu na możliwość użycia wbudowanego w Launchpada emulatora portu COM. Jeśli wolisz używać przejściówki np. na FT232 i nie boisz się ręcznej kompilacji - wybierz MSPdebug. Przewaga tego drugiego jest taka, że nie musisz instalować Code Composera żeby "wyciągnąć" z niego drivery, ale imho to nie jest jakiś straszny ból ;)

Jakbyś miał problemy z konfiguracją tego majdanu - uderzaj do mnie, podzielę się konfigiem Eclipsa i Blink_ledem ;)

Pozdrawiam
  • Computer Controls
    aaadamw
    Level 16  
    fajnie, że jest możliwość programowania spod Eclipse, bo tego używam do AVRów.
    Poczekam na przesyłkę i podzielę się wrażeniami.
    okczenaj
    Level 12  
    Jak dla mnie świetne płytki, bezkonkurencyjne cenowo.

- dostajemy dwa procki, drugiego można łatwo zainstalować na płytce uniwersalnej
    - programowanie przez 2 linie tylko
    - bardzo fajnie działają na 2 paluszkach, świetne przy projektach z radiówką, nie trzeba stabilizatora:D
    - w zestawie konwerter usb->uart ( niestety wykastrowany tylko do prędkości 9600), mi działa spokojnie z mspdebugiem( nie wiem co ci nie chodzi alagner )
    - debugger!
    - prostota i tym samym szybkość robienia projektu( czasami grzebnę coś na stm32 to widzę różnice:)
    - cena jest poniżej kosztów produkcji( nie wspominając o darmowej przesyłce), po przeliczeniu na złotówki wychodzi 12 złotych za zestaw!
    - jak ktoś lubi to nawet jest port arudino ide na to: Link

Jak dla mnie to trochę biednie wyposażone w peryferia taka atmega to zazwyczaj ma wszystko( spi, usart, adc, komparator) a tutaj czasami brakuje sprzętowego usarta np. msp430g2452 który jest dołączony do kitu i trzeba software-owo grzebać się( mają taką filozofie żeby dobierać konkretnego procka do projektu, który akurat ma to co potrzeba i nic więcej ).

Minusem jest też dostępność tych procków w polsce w detalu jakby się już chciało zrobić jakiś projekt docelowy na tym to jak pytałem u dystrybutora to trzeba co najmniej 100 sztuk( chyba że mają na magazynie) kupić żeby sprowadzili a cena jednego wychodzi tyle co launchpada( nie kumam czemu tak jest skoro stm32f100 można mieć za 8 zeta)
    aaadamw
    Level 16  
    no i jest:
    MSP-EXP430G2 - co sądzicie? MSP-EXP430G2 - co sądzicie?

Zainstalowałem Code Composer Studio v5 i zamrugałem diodami :)
    CCS5 jest OK i nawet podobne do eclipse, ale jednak wolałbym Eclipse.
    Może mi ktoś powiedzieć (może macie jakiś sprawdzony tutorial) jak skonfigurować Eclipse z MSP430?
    ZbeeGin
    Level 39  
    aaadamw wrote:
    CCS5 jest OK i nawet podobne do eclipse, ale jednak wolałbym Eclipse.

CCS5 to jest właśnie Eclipse. A, że nieco obudowane np. w Grace...

Z resztą. Jak podaje http://www.ti.com/tool/ccstudio#3:
    Quote:
    Code Composer Studio is based on the Eclipse open source software framework. The Eclipse software framework was originally developed as an open framework for creating development tools. Eclipse offers an excellent software framework for building software development environments and it is becoming a standard framework used by many embedded software vendors. CCStudio combines the advantages of the Eclipse software framework with advanced embedded debug capabilities from TI resulting in a compelling feature-rich development environment for embedded developers.

Wobec czego nie ma co konfigurować. :)
    alagner
    Level 26  
    ZbeeGin, ale można korzystać przeca z gcc i podpiąć to pod Eclipse CDT.
    Generalnie konfig Eclipse'a dla MSP430 jest podobny jak np. pod ARMy.

Toolchain jest tu:
    http://sourceforge.net/apps/mediawiki/mspgcc/index.php?title=MSPGCC_Wiki

Z pluginów do Eclipse'a : GDB Hardware Debugging, Zylin Embedded, EmbsysRegview.

Jeśli chodzi o debugger - możesz skorzystać z nierozwijanego już msp-gdbproxy albo mspdebug. Pierwszy chodzi na driverach od TI lub IARa [trzeba skopiować DLL'a do katalogu z debuggerem]. Drugi - z tego co pamiętam - na libusb. Z tym, że trzeba go kompilować ze źródeł [ew. uśmiechnąć się do mnie, bo chyba mam go gdzieś na dysku w wersji exe].
    gdbproxy uruchamia się komendą
    Code:
    msp430 --spy-bi-wire TIUSB
    [dla JTAGa z lauchpada] , warto to dodać do External Tools w Eclipse. Dla mspdebug komendy nie pamiętam, ale jest analogicznie.

Debug configurations: dla projektu wybieramy nazwę np. "msp430 debug+load", jako gdb-command trzeba wpisać:
    Code:
     msp430-gdb 
    a połączenie ustawić na localhosta i port 2000. Protocol version ustawiamy jako mi. Dodatkowo należy ustawić tryb uruchamiana GDB na Standard Hardware Debuggin Launcher.

W zakładce Startup odznaczamy waity i inne halty.
    W komendzie inicjalizacji trzeba wpisać:
    Code:
    set remoteaddresssize 64

erase all

Warto też dać breakpointa na main.

Poniżej natomiast wybieramy [zaznaczamy] Load Symbols i Load Image.

Dla debugu bez przeprogramowywania układu, tworzymy nowy konfig. Zasadniczo różni się on od trybu "debug+load" brakiem zaznaczenia Load image oraz brakiem erase all w oknie komend.

Poniżej przykładowy makefile:
    Code: cpp
    Log in, to see the code
    okczenaj
    Level 12  
    Jakby mi zależało na eclipsie to bym korzystał z tego:
    Link
    alagner
    Level 26  
    a podeślij cały projekt, ok?
    PATH masz dobrze ustawione?
    I może zainstaluj toolchaina w jakiś C:\MSPGCC albo innym katalogu o prostej nazwie, możliwe że taka głupota bruździ.
    okczenaj
    Level 12  
    To co widzisz spowodało złe zakończenie linii w pliku skryptowym. W linuxie("\n") jest inne niż w Dos("\r\n") . Pewnie edytowałeś plik makefile ( tak strzelam, może jakiś inny ) i został tam wprowadzony windowsowy znak końca linii ( ^M tak je widzę pod linuxem ) i narzędzia linuxowe tego nie łykają.
    aaadamw
    Level 16  
    alagner wrote:
    I może zainstaluj toolchaina w jakiś C:\MSPGCC albo innym katalogu o prostej nazwie, możliwe że taka głupota bruździ.

Próbowałem instalować wszystko bezpośrednio na C:\ i też bez zmian.
    Pisałem do autora plugina.
    Wg niego, prawdopodobnie jest jakiś błąd w pluginie.
    Na Win7 PROF chodzi mi jak należy,a na XP SP3 PROF mam ten błąd.
    Może ma ktoś z was możliwość zainstalowania tego na winXP SP3 PROF?
    alagner
    Level 26  
    ja akurat nie używam plugina, tylko ręcznie piszę sobie Makefile'a. Generalnie wiele więcej roboty z tym mieć nie będziesz, zresztą popatrz na mój szablon. Tam de facto zmienia się tylko opcje optymalizacji i nazwę projektu.

pzdr.