Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość tuneli bass reflex do Scherzo 350

H.P. 31 Paź 2012 15:45 2847 4
  • #1 31 Paź 2012 15:45
    H.P.
    Poziom 11  

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu zabrałem się za zrobienie nowych obudów do moich Tonsil Scherzo 350.
    Oczywiście było to spowodowane dość dużym zniszczeniem starych...

Mam do was pytanie, czy da się poprawić Bas? Jak dla mnie to brakuje tym głośnikom uderzenia, dynamiki.
    Zakupiłem tunele bass reflex o tej samej średnicy i tu pojawia się moje pierwsze pytanie, czy jeśli zamontuję dłuższe tunele to czy to rozwiąże moje potrzeby, czy zwiększy to dynamikę/zejście?
    Dodam że posiadam tunele o średnicy 68mm i długości 120mm.
    Jeśli tak to czy mógłbym prosić znawcę o policzenie ile powinny mieć takie tunele długości, bo ja nie posiadam wystarczającej wiedzy na ten temat, dodam że litraż oraz wymiary wewnętrzne jak i rozmieszczenie głośników i tuneli są takie same, jedyne co się zmienia to sztywność obudowy, ponieważ użyłem do ich budowy MDFu 19mm.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 4
  • #2 31 Paź 2012 19:41
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Powiem Ci tak, inżynierowie Tonsilu wiedzieli co robią projektując te kolumny. Poprawianie fabryki, szczególnie bez dostatecznej wiedzy, nic nie da.

H.P. napisał:

Mam do was pytanie, czy da się poprawić Bas? Jak dla mnie to brakuje tym głośnikom uderzenia, dynamiki.
    Dziwne. W jakim pomieszczeniu stoją ? Odczuwałeś to na uszkodzonych obudowach ?

0
  • #3 31 Paź 2012 20:39
    H.P.
    Poziom 11  

Dziękuje za odpowiedź :)

Zdaje sobie sprawę, że pomieszczenie może mieć na to duży wpływ ponieważ mam pokój 20m2(prostokąt 4x5m) głośniki mają z jednej strony tak jak i z tyłu 0.5 metra odstępu od ściany.
    Mówię że brakuje im podbicia, natomiast to są moje odczucia na starych obudowach, jednak nie uszkodzonych mechanicznie.
    Pewnie masz rację, ale może masz jakąś radę odnośnie mojego pytania, to znaczy czy mogę coś zrobić by ten bas był lepszy?
    Zwrotnice są jeszcze fabryczne, planuję zrobić także nowe, może tutaj da się coś polepszyć? Jak myślisz?

Pozdrawiam

0
  • #4 10 Gru 2012 21:59
    H.P.
    Poziom 11  

Obudowy są już zrobione jedyne czego brakuje to lakieru na fornirze i skaju na frontach, lecz mimo to skręciłem je już ponad miesiąc temu.( jak będzie czas i warunki to je oczywiście wykończę...)
    Pierwsze wrażenie było bardzo miłe, przede wszystkim nowe obudowy:
    - są wykonane z mdf 19mm
    - po środku jest jedno wzmocnienie
    - do tego zrobiłem niewielkie skosy wewnątrz na dole i u góry, które również działają jak usztywnienia, oczywiście są po ty by zapobiec fali stojącej..
    - wygłuszenie jest zupełnie inne: cały tył to mata bitumiczna, boki to wełna owcza, natomiast na skosach jest gąbka porowata by na 100% zapobiec fali stojącej
    - jeżeli chodzi o BR to jest 68 / 120 nie skracane, tutaj wrażenia są jak najbardziej pozytywne bas jest niższy ale jest go nieco mniej(jak posłuchałem to stwierdzam, że o to mi właśnie chodziło) Ale przyszedł mi do głowy jeden pomysł by górny BR skrócić do oryginalnej długości, a dolny zostawić taki jak pisałem wcześniej. Liczę że wtedy uzyskam i nieco niższe zejście i będzie go wystarczająco dużo.
    Wstawię dwa zdjęcia poglądowe, natomiast jak już je w pełni skończę to zamieszę nowy temat w innym dziale.
    Pozdrawiam:)

0
  • #5 11 Gru 2012 09:07
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Ale przyszedł mi do głowy jeden pomysł by górny BR skrócić do oryginalnej długości, a dolny zostawić taki jak pisałem wcześniej. Liczę że wtedy uzyskam i nieco niższe zejście i będzie go wystarczająco dużo.

Nie pamiętam jak zbudowane w środku jest scherzo ani tym bardziej nie wiem jak zrobiłeś swoje skrzynie ale jeżeli obydwa niskotonowe są w tej samej komorze to dwa różne tunele nic nie dadzą bo strojenie będzie wypadkową wymiarów ich obu. Co innego jak każdy gdn masz w innej komorze wtedy śmiało możesz obydwie komory stroić inaczej.
    Na rynku jest sporo takich firmowych konstrukcji w tym naszego rodzimego tonsila - chyba fiesty. Osobiście uważam, że możesz zmieniać strojenie praktycznie dowolnie w stosunku do tego co zrobił tonsil. To, że jest to projekt producenta to wcale nie znaczy że jest najlepszy dla Twojego ucha a tym bardziej lepiej wypadnie w Twoim pomieszczeniu. Strojenie obudowy to wybór pomiędzy zejściem a dynamiką i najczęściej pada na kompromis. Teoretycznie dwie komory i różne ich strojenia dają większe pole manewru z pasmem przenoszenia ale pamietaj, że jeden przetwornik na basie to nie to co dwa :P.
    Musisz spróbować i sam podjąć decyzję co bardziej Ci się będzie podobało.
    W Twoim przypadku jak obniżyłeś jednym tunelem oryginalne strojenie to drugim je zdecydowanie podnieś. Oryginalny tunel to pewnie kompromis pomiedzy dynamiką i zejściem dlatego na Twoim miejscu bym go jeszcze skrócił w celu poszukania lepszej dynamiki.
    Proponuje sprawdzić również rozwiązanie z jednym gdn w obudowie zamkniętej - mi większość przetworników niskotonowych tonsila zawsze najbardziej podobała się w obudowach closed - basu miało to mniej ale jego jakość i dynamika taka jak lubię.
    Ale ja wolę mniej basu a lepszej jakości. Musisz poszukać swojego rozwiązania dlatego różne rurki w łapę i do roboty :)

0