Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja wyrejestrowanego samochodu

Arecki75 31 Paź 2012 19:15 10917 7
  • #1 31 Paź 2012 19:15
    Arecki75
    Poziom 7  

Witam wszystkich!

Mam do Was pytanie bo sam niestety się na tym nie znam. Mam do kupienia samochód po dość okazyjnej cenie. Oczywiście jest pewien szkopuł. Jego poprzedni właściciel sprzedał auto nowemu (aktualnemu) nabywcy. Nowy (aktualny) właściciel wpadł na pomysł by nie przerejestrowywać auta. Robił przez kilka lat regularnie przeglądy, płacił OC (oczywiście na dane poprzedniego właściciela) i jeździł. Pewnego dnia spowodował małą stłuczkę i pierwszy właściciel zdziwił się, że stracił zniżkę za kolizję, o której nic nie wiedział.
    Aby historia się nie powtarzała poszedł do wydziału komunikacji, przedstawił (jak udało mi się ustalić) jakąś lipną umowę, że niby sprzedał auto za granicę wraz dowodem rejestracyjnym i numerami. Jego wydział komunikacji dla mnie nie zrozumiałym sposobem wyrejestrował auto. Wszystko miało miejsce dwa lata temu. Spisałem numery VIN, rejestracyjne i inne dane z dowodu i zapytałem czy mogę zarejestrować takie auto. Wydział komunikacji w moim mieście twierdzi, że nie bo auto jest wyrejestrowane.
    Czy ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem? Jakie są szanse na zarejestrowanie tego auta?
    Dodam, że auto ma tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny (bez żadnych skreśleń, bez obciętych rogów), aktualny przegląd i ważne OC.

Liczę na waszą pomoc bo autko zadbane i cena okazyjna.

2 7
  • #2 31 Paź 2012 19:24
    kamil907
    Poziom 28  

Nie ma szans na rejestrację takiego auta. No chyba, że teraz pójdziesz do wydziału komunikacji z umową od osoby z zagranicy która rzekomo kupiła to auto (dane z tej lipnej umowy o której wspomniałeś). Tylko, że wtedy musisz przejść całą procedurę dla auta sprowadzonego co wiąże się z większymi kosztami.
    Jeśli będziesz próbował zarejestrować tak jak jest to na pewno ci się to nie uda, a najwyżej możesz narobić sporych problemów poprzedniemu właścicielowi jeśli wyjdzie na jaw jego przekręt.

0
  • #3 31 Paź 2012 19:54
    tzok
    Moderator Samochody

kamil907 napisał:
    No chyba, że teraz pójdziesz do wydziału komunikacji z umową od osoby z zagranicy która rzekomo kupiła to auto (dane z tej lipnej umowy o której wspomniałeś). Tylko, że wtedy musisz przejść całą procedurę dla auta sprowadzonego co wiąże się z większymi kosztami.
    To nic nie da - raz wyrejestrowanego w Polsce auta nie da się ponownie tu zarejestrować. Były już opisywane przypadki, że Polacy wyrejestrowali w Polsce swoje auto wyjeżdżając na zachód, a potem auto wracało do kraju i ktoś próbował je ponownie zarejestrować - a tu niespodzianka - nie da się, nawet jakbyś je kupił od obcokrajowca, który je kupił od Polaka, choćbyś opłacił akcyzę - nic Ci to nie da.

0
  • #4 31 Paź 2012 20:13
    Arecki75
    Poziom 7  

kamil907 napisał:
    nie da się, nawet jakbyś je kupił od obcokrajowca, który je kupił od Polaka, choćbyś opłacił akcyzę - nic Ci to nie da.

No z tym, że w ogóle się go nie da zarejestrować akurat się nie zgodzę.

Cytat:
    W większości przypadków nie można zarejestrować samochodu, który był już kiedyś zarejestrowany i który został potem wyrejestrowany. Wyjątki stanowią pojazdy:
    a) Odzyskane po kradzieży
    b) Zabytkowe
    c) Mające co najmniej 25 lat i uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji
    d) Ciągnik i przyczepy rolnicze
    e) Wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą

Link do strony: Link

Jeśli auto nie było nigdy zarejestrowane za granicą i nie był opłacony od niego podatek w niemczech to polska akcyza nadal ma swoją "ważność" jako ostatnia opłacona od tego auta akcyza (jeśli można tak powiedzieć).
    Dla tego nie sądzę by opłata akcyzy jest konieczna.

Pytanie jest jak go zarejestrować? Bo analizując wszystkie informacje jakie znalazłem w necie wynika, że jest to do zrobienia. Tylko jak?

0
  • #5 05 Lis 2012 18:49
    Krzycho_L
    Poziom 14  

Odradzam Ci takie auto. Nawet w TVN Turbo była opisywana taka sprawa jak koleś kupił wyrejestrowane auto w komisie. Stawał na głowie, ale i tak nic nie zdziałał i nie mógł takiego auta zarejestrować.

0
  • #6 05 Lis 2012 19:00
    pznaniecki6
    Poziom 1  

Jest to raczej /prawie/ niemożliwe,koszty przewyższą zysk,stanowczo odradzam,jedynym rozwiązaniem jest zakup drugiego w opłakanym stanie ale prawnie zarejestrowanego bez przekrętu i przekładka.

0
  • #7 28 Lis 2012 08:45
    Arecki75
    Poziom 7  

Może komuś się przyda....

Sprawę udało się załatwić dość bezboleśnie. Skontaktowałem się z pierwszym właścicielem, który wyrejestrował auto jakoby sprzedane za granicę. Pan był na tyle miły, że zarejestrował auto na siebie z powrotem tak jak by odkupił je od klienta z zagranicy. Po ponownym jego zarejestrowaniu podpisał umowę ze mną jako kupującym i teraz ja mogę je spokojnie zarejestrować.

Czyli jednak możliwe.

Temat zamykam.

0
  • #8 28 Lis 2012 12:13
    tzok
    Moderator Samochody

Chciałbym uaktualnić swoją wypowiedź, gdyż zmieniło się prawo w tej kwestii.

21 marca 2011 weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 36, poz. 183) która umożliwia taką procedurę i jest ona znacznie uproszczona (i tańsza) niż "normalne" sprowadzenie auta z zagranicy.

serwisprawa.pl napisał:
    Znowelizowane przepisy rozporządzenia ułatwią rejestrację samochodu osobom, które kupiły za granicą samochód, który był już w przeszłości zarejestrowany w Polsce, a następnie wyrejestrowany i wywieziony np. do Francji. Do ponownej rejestracji samochodu dochodzi także w przypadku, gdy ktoś wyrejestrował swój samochód i pojechał nim na jakiś czas do innego kraju. Wówczas, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami osoba taka – gdy wróci do Polski musi go ponownie zarejestrować.
    Obecnie przy ponownej rejestracji należy do wniosku dołączyć tylko dowód własności pojazdu, kartę pojazdu - w przypadku, gdy była wydana; zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz dowód rejestracyjny. Od 21 marca nie trzeba mieć przy powtórnej rejestracji np. dowodu opłaty recyklingowej.

Poprzednio obowiązujące prawo uniemożliwiało taką procedurę:
    gazetaprawna.pl napisał:
    Zgodnie z art. 79 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela, np. w przypadku gdy pojazd jest wywożony z kraju, jeżeli został zarejestrowany w innym państwie lub sprzedany za granicą.
    Ustęp czwarty tego samego przepisu określa, że pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, chyba że został odzyskany po kradzieży, jest zabytkowy lub ma 25 lat lub więcej i ten model nie jest już w produkcji od co najmniej 15 lat.

Aczkolwiek w niektórych miastach bezproblemowo rejestrowano powtórnie sprowadzone samochody, opierając się o inną interpretację tego zapisu... tyle, że wiązało się z takimi samymi opłatami celno-skarbowymi jak przy normalnym sprowadzeniu samochodu z zagranicy.

0