Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5738 - Uszkodzona matryca

31 Paź 2012 19:26 5121 25
  • Poziom 9  
    Witam...
    Mam kilka pytan dotyczacych Acer-a Aspire 5738/5338 ,komputer dostalem "w prezencie" od znajomego inwalidy na wozku ze wzgledu na uszkodzona "czyt.dziurawa" matryce. Pech chcial ,ze laptop spadl jemu na podloge ,a na dodatek jeszcze najechal na niego wozkiem. Teraz komp wyglada tak :D

Acer Aspire 5738 - Uszkodzona matryca Acer Aspire 5738 - Uszkodzona matryca Acer Aspire 5738 - Uszkodzona matryca Acer Aspire 5738 - Uszkodzona matryca

Jak widac to przymierzalem sie do wymiany matrycy wraz z jej obudowa ,ale w sumie po co wymieniac...Powiedzcie czy ten komp bedzie dzialal bez matrycy (odlacze uszkodzony ekran) a reszte podlacze do monitora/TV i bede mial stacjonarny laptop :D
    Nastepne pytanie bardziej techniczne ,a mianowicie komputer po upadku bardzo zamulilo ,mam na mysli ze wystartowanie Windowsa zajelo mu dobre 10-15 minut i to tylko do loga windowsa. Na ujrzenie pulpitu musialem poczekac drugie tyle lub nawet dluzej... Zauwazylem ze nie dziala Wi-Fi i kursor pracuje z opoznieniem oraz cala resta operacji typu "wylacz lub zamknij jakis program" trwa bardzo dlugo. Co moze mu dolegac ??? Komp przed "wypadkiem" dzialal dobrze i nie bylo z nim klopotow. Czy jest na to jakas rada ???
    Zapomnialem wspomniec ,ze poprzednik zainstalowal kopie/pirata Win7...tylko nie wiem dlaczego ,poniewaz orginalnie byl tam Win7.

Bede wdzieczny za wszystkie rady i pomysly ,moze uda sie go jakos naprawic bo nie chce wyrzucic kompa do kosza :| .

Pozdrawiam...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    miksu napisał:
    .Powiedzcie czy ten komp bedzie dzialal bez matrycy (odlacze uszkodzony ekran) a reszte podlacze do monitora/TV i bede mial stacjonarny laptop

Będzie działał.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    miksu napisał:
    Jak widac to przymierzalem sie do wymiany matrycy wraz z jej obudowa ,ale w sumie po co wymieniac...Powiedzcie czy ten komp bedzie dzialal bez matrycy (odlacze uszkodzony ekran) a reszte podlacze do monitora/TV i bede mial stacjonarny laptop

Tak będzie działał.

miksu napisał:
    Nastepne pytanie bardziej techniczne ,a mianowicie komputer po upadku bardzo zamulilo ,mam na mysli ze wystartowanie Windowsa zajelo mu dobre 10-15 minut i to tylko do loga windowsa. Na ujrzenie pulpitu musialem poczekac drugie tyle lub nawet dluzej... Zauwazylem ze dziala Wi-Fi i kursor pracuje z opoznieniem oraz cala resta operacji typu "wylacz lub zamknij jakis program" trwa bardzo dlugo. Co moze mu dolegac ??? Komp przed "wypadkiem" dzialal dobrze i nie bylo z nim klopotow. Czy jest na to jakas rada ???

Dysk twardy do sprawdzenia.
  • Poziom 9  
    Dzieki za zainteresowanie...

Co do dysku to chcac nie chcac musze isc do serwisu :| ??? ,moze jest jakis sposob na sprawdzenie tego dysku "domowym sposobem" ???
  • Poziom 9  
    DZIEKI !!!! :D :D :D

Troche to zawile dla takiego laika jak ja ,ale sprobowac zawsze moge :D postaram sie robic krok po kroku z instrukcji i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc....
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Na początek podaj nam odczyt SMART, być może nie będzie nawet potrzebne pełne skanowanie.
  • Poziom 9  
    Jak tylko sie uporam z programem do skanu dysku to sie odezwe. Pobralem ten program ,ale on jest spakowany "rar-em" a po rozpakowaniu jest tylko info w notatniku o nagraniu tego na plyte. Nagrac go w tej kompresji ??? Czy znowu cos namieszalem :|
  • Poziom 36  
    Albo uruchomić jakiś program spod Windows na tym komputerze (na przykład Victoria), albo musisz pobrać wersję ISO do wypalenia na płycie.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie... udalo mi sie wypalic plyte w formacie .ISO :D ,i po odpaleniu kompa z tej plyty program ruszyl :D niestety moja radosc i zadowolenie nie trwalo dlugo poniewaz nie moge zlokalizowac dysku. W toturialu bylo napisane "Wybieramy nasz dysk twardy w moim przypadku to nr. 6 wiec wpisujemy 6 i naciskamy ENTER" u mnie nie ma nic wiecej poza pozycjami 1,3 i 5 :| fotka toturiala ponizej:

a tutaj to co pokazal moj CPU:

Po wcisnieciu ENTER i probie wybrania SMART pokazalo sie to :

Zauwazylem jeszcze za w toturialu ,przy starcie skanowania dysku ,na gornym pasku jest podswietklna ikona DRSC i DRDY na niebiesko :

a u mnie jest ERR (czerwony) i BUSY (zielony) oraz komunikat DRIVE IS NOT READY...

Co z kompem jest nie tak ??? dlaczego nie "widzi" dysku ??? macie jakies pomysly ???

Pozdrawiam...
  • Poziom 36  
    W BIOS musisz przestawić tryb dysku z AHCI na IDE.
  • Poziom 9  
    Po zmianie na IDE wszystko jest jak powinno :D odczyt SMART na foto:

dla swietego spokoju uruchomilem skan "F4"... po przeskanowaniu okolo 3% dysku komp sie wylaczyl ,niestety dysk jest w stanie agonii :cry:
    bloki zielone <150ms : 1622
    bloki czerwone <500ms : 44
    bloki brazowe >500ms : 152

Uruchomilem skan po raz kolejny i po kilku minutach skanu po raz drugi komp sie wylaczyl :cry: Podejrzewam ze bez wymiany dysku sie nie obedzie... :| chyba ze ktos ma jeszcze jakies pomysly ???

Pozdrawiam...
  • Poziom 36  
    Dysk niestety nadaje się tylko do wyrzucenia tak jak podejrzewałem.
  • Poziom 9  
    Dzieki serdeczne za pomoc. Efekt koncowy dysku wypadl mizernie ,ale Twoja pomoc w ustaleniu i lokalizacji problemu pierwszorzedna.

Pozdrawiam...
  • Poziom 36  
    Po wymianie dysku komputer powinien normalnie pracować.
  • Poziom 9  
    Powiem tak... byla 500-ka (juz stary dysk wyjelem :D) ,ale tak duzego nie potrzebuje. Mysle ze 120 wystarczy na rozne programy ,a i tak mam dodatkowo zewnetrzny 1,5Tb wiec dla samego Win7 i jakichkolwiek programow 120 chyba wystarczy, chyba ze proponujesz cos innego. W tych sprawach nie jestem pionierem i jestem zdany na opinie znawcow...
    A powiedz mi jeszcze jedno ,w "kieszeni" obok dysku co jeszcze powinno byc ??? bleutooth ??? czy cos innego ,pytam bo to miejsce u mnie jest puste i nie wiem czy tam cos bylo tylko poprzednik to wyjciagnol czy fabrycznie to bylo puste, przygotowane pod lepsza wersje???

Mam nadzieje ze nie dostane bana za pisanie takich pytan :D

Pozdrawiam...
  • Poziom 36  
    Pokaż zdjęcie złącza obok tej kieszeni, np: może to być miejsce na Bluetooth w bogatszej wersji.

Dodano po 0 [sekundy]:

Pokaż zdjęcie złącza obok tej kieszeni, np: może to być miejsce na Bluetooth w bogatszej wersji.
  • Poziom 9  
    Kieszen na twardy dysk i cos jeszcze...

zlacze pinowe i mocowanie "tego czegos"
  • Poziom 36  
    To jest o ile dobrze widzę miejsce i złącze na kartę mini PCI
  • Poziom 9  
    Czy to miejsce fabrycznie bylo puste ??? Co obsluguje/do czego jest potrzebna mini karta PCI ??? pytam bo jestem laik ,a "kto pyta nie bladzi" :|
  • Poziom 36  
    Na złącze mini PCI są karty telewizyjne, karty WIFI, BT, kraty diagnostyczne, karty pamięci ( coś ala dysk twardy tyle że na pamięciach jak pendrive) i sam nie wiem co jeszcze.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze pytanie do fachowcow... Wytlumaczcie mi "jak dziecku" czym roznia sie miedzy soba dwa dyski twarde 2,5 cala:
    - pierwszy to dysk Hitachi 5K500.B-500 (pochodzi z acer aspire 5738/5338)
    -drugi to Seagate Momentus 5400.6 (pochodzi z asus eee 1005HA)
    Oczywiscie pomijajac pojemnosc dysku i jego producenta :D
    Jedno co zauwazylem to roznica w naterzeniu pradu ,a mianowicie Hitachi +5V 700mA ,a seagate +5V 0,451A . Pytam poniewaz mam dwa laptopy i w obydwoch padly dyski ,czy jezeli zakupie dwa identyczne dyski jednego praducenta o tej samej pojemnosci to czy one beda odpowiednie do dwoch roznych komputerow ???
    -jak zainstalowac Windows w mini laptopie w ktorym nie ma stacji ROM ???
    ...
    Z gory przepraszam za takie "dziwne" pytania ,ale jestem laik w tych sprawach
  • Poziom 36  
    miksu napisał:
    Jedno co zauwazylem to roznica w naterzeniu pradu ,a mianowicie Hitachi +5V 700mA ,a seagate +5V 0,451A . Pytam poniewaz mam dwa laptopy i w obydwoch padly dyski ,czy jezeli zakupie dwa identyczne dyski jednego praducenta o tej samej pojemnosci to czy one beda odpowiednie do dwoch roznych komputerow ???

Tak będą odpowiednie, dyski te są zgodne ze specyfikacją SATA, także każdy dysk 2.5" SATA będzie pasował.
    miksu napisał:
    -jak zainstalowac Windows w mini laptopie w ktorym nie ma stacji ROM ???

Chyba CD/DVD ROM - z pendrive, poprzez sieć LAN i serwer (pierwsza opcja łatwiejsza).
  • Poziom 9  
    Mialem na mysli stacje DVD ROM ,przepraszam :D
    Czym sie rozni SATA i SATA II ,widzialem kilka (identycznych) dyskow ,ale z SATA II... Jak dobrze pamietam to chyba SATA II ma 7200 obr. ???