Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WEKTA tk6 - identyfikacja kabli i podłączenie domofonu

sylther 31 Paź 2012 20:01 30885 46
  • #1 31 Paź 2012 20:01
    sylther
    Poziom 1  

Witam,

Problem WEKTy tk6 i kabli był poruszany tu wielokrotnie.
    Niestety po przestudiowaniu wszystkich tematów nie udało mi się podłączyć domofonu poprawnie.

Mam problem z identyfikacją kabli. Zmierzyłem napięcia między wszystkimi możliwymi parami, oto tabela:

B - Biały
    N - Niebieski
    Z - Zielony
    Ż - Żółty
    Sz - Szary
    Br - Brązowy

__|B|N_|_Z__|_Ż|_Sz|__Br|
    B_|-|5.4| 9.4 |0.0|0.0| 5.4 |
    N_|-|----|14.9|0.0|0.0| 0.0 |
    Z_|-|----|-----|3.4|0.0|14.9|
    Ż_|-|----|-----|----|0.0| 0.0 |
    Sz|-|----|-----|----|----| 0.0 |
    Br.|-|----|-----|----|----|------|

Opis zacisków jaki mam z opakowania po domofonie:
    1 - wywołanie (+generatora)
    2 - masa (- generatora)
    3 - słuchawka
    4 - mikrofon
    5 - zamek
    6 - zamek
    7 - przycisk dodatkowy
    8 - przycisk dodatkowy

Czy mógłbym prosić o pomoc w tym irytującym problemie?
    PS. przepraszam za wałkowanie jak widzę już oklepanego tematu, jednak na prawdę pozostałe tematy nie bardzo mi pomogły.

Pozdrawiam,
    Adam

4 29
  • #2 20 Gru 2012 13:50
    Lucjan52
    Poziom 27  

To wielokrotnie było opisywane. Musisz najpierw wyodrębnić przewód od masy i zamka zwierając po kolei po 2 przewody i słuchać czy zamek brzęczy. Uważaj jednak bo zwierając żyłę masy z żyłą mikrofonu zamek też będzie brzęczał. Jak już będziesz miał " pewną " masę, to podłącz ją do zacisku i załączaj po kolei przewody pod zacisk głośnika. Usłyszysz szum z bramy. Żyłę mikrofonu wymierzysz Voltomierzem. Powinno być względem masy 8 do 10V. Po podłączeniu mikrofonu będziesz mieć w słuchawce " przedmuch". Pozostały przewód będzie wywołaniem.

8
  • #3 06 Sty 2013 16:32
    digitaladam
    Poziom 10  

Niech będzie pochwalony,
    mam pytanie bardzo bliskie napoczętego tu tematu.
    Czy w nowym domofonie Wekta oznaczenia 1-6 od lewej strony licząc są takie same jak w starych modelach, gdzie nie ma żadnych oznaczeń?
    Dla przykładu zapożyczony z innego tematu obrazek starego modelu:

Owy biały korpus urządzenia, jest na ww. obrazku do góry nogami.
    Pozdrawiam!

2
  • #4 06 Sty 2013 18:53
    Ircys
    Specjalista Domofony

digitaladam napisał:
    Czy w nowym domofonie Wekta oznaczenia 1-6 od lewej strony licząc są takie same jak w starych modelach, gdzie nie ma żadnych oznaczeń?

Tak.
    Na zdjęciu unifon jest do góry nogami, więc oznaczenia od lewej to 6,5,..,1

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

2
  • #5 06 Sty 2013 21:36
    digitaladam
    Poziom 10  

Bóg zapłać dobry człowieku :)

2
  • #6 26 Cze 2013 15:09
    radek1976
    Poziom 9  

a co jeśli wychodzą do podłączenia ze sciany 5 kabli? szary biały niebieski zielony i brązowy? Pod które zaciski jaki podpiąć?

3
  • #7 26 Cze 2013 15:32
    Ircys
    Specjalista Domofony

radek1976 napisał:
    a co jeśli wychodzą do podłączenia ze sciany 5 kabli? szary biały niebieski zielony i brązowy? Pod które zaciski jaki podpiąć?

iść do sąsiada i spisać (odwzorować) jak ma podłączone

Pozdrawiam

1
  • #8 26 Cze 2013 15:56
    radek1976
    Poziom 9  

Ircys napisał:
    radek1976 napisał:

iść do sąsiada i spisać (odwzorować) jak ma podłączone

Pozdrawiam

stary, jak byś wiedział jakich ja mam sąsiadów, to sam byś do nich za żadne skarby nie poszedł :P . myślałem o tym, ale zrezygnowałem już po 3 wizytach '' bo on nie będzie rozkręcał, bo się zepsuje, bo nie ma czasu i bo mają gości teraz''

pomoże ktoś?

1
  • #9 26 Cze 2013 20:44
    nikusert
    Poziom 38  

radek1976 napisał:
    .
    Nie napisałeś jaki masz unifon w mieszkaniu.Zrób jak podpowiada kolega Lucjan 52.

0
  • #10 26 Cze 2013 21:45
    radek1976
    Poziom 9  

nikusert napisał:
    radek1976 napisał:
    .
    Nie napisałeś jaki masz unifon w mieszkaniu.Zrób jak podpowiada kolega Lucjan 52.

dokłanie nie wiem, jest cały bały firmy wekta z osmioma zaciskami ma dwie zworki .na gorze zworek jet napisane 5 + 1 a na dole 3 + 1 po lewej stronie nad zaciskami sa dwa symbole diód{fizycznie ich nie ma} , a nad nimi potencjometr od głosu, obok potencjometru jet zapadka którą zamyka słuchawka, a obok niej jest elektrolit 16 v 100 mikro faradów a niżej te zworki, po prawej stronie na gorze sa dwa styki, jeden chyba do otwierania drzwi, a drugi nie wiem. nad plusem kondziołka jest jeszcze jeden potencjometr montażowy, ale mniejszy. zamieścił bym fote, ale nie mam kabla usb z tel do kompa przy sobie. i ze sciany wychodzi mi 5 kabli, kolory podałem wyzej.jak je podpiąć do tych osmiu zacisków?

1
  • #11 26 Cze 2013 22:12
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ostatnie dwa zaciski (7 i 8) to tylko dodatkowy przycisk do dowolnego zastosowania (w jakimś innym systemie). Ciebie w ogóle one nie interesują. Ten górny przycisk jest przyłączony do zacisków 5 i 6.
    Pytasz jak podłączyć poszczególne kolory. Niestety te kolory nic dla nas nie znaczą. To indywidualna sprawa instalatora, który tam montował cały system domofonowy.

Kompletna rozpiska wygląda tak:

1 - wywołanie
    2 - masa
    3 - słuchawka
    4 - mikrofon
    5 - zamek
    6 - zamek
    7 - przycisk dodatkowy
    8 - przycisk dodatkowy

Dodam tylko, że są jeszcze dwie zworki. Służą one do ustalenia warunków pracy unifonu, a ściślej przykładowo przy instalacji 4 żyłowej obie muszą by założone w poziomie. Wtedy to podłączamy kabelki do zacisków od 1 do 4. Pozostałe zaciski pozostają wolne. Przy instalacji 6 żyłowej podłączamy kabelki do zacisków od 1 do 6 a zworki zdejmujemy (ustawiamy w pionie).

3
  • #12 06 Lis 2013 11:39
    Areta
    Poziom 8  

Witam,
    Mam problem z podłączeniem wekty. Schemat samego domofonu jest taki, jak opisany z 8 zaciskami, z których 2 ostatnie nie są mi do niczego potrzebne, bo idą do dodatkowego przycisku. Jeszcze nie miałam możliwości zrobienia pomiarów przewodów wychodzących ze ściany, kolega w przyszłym tygodniu przyjedzie z voltomierzem to się z tym uporamy. Problem polega na tym, że mam aż 8 kabli. Byłam u sąsiada - pomijam fakt, że on ma inny model słuchawki - u niego ze ściany wychodzi 6 kabli. O co tutaj chodzi? Zakładając, że zidentyfikuję te najważniejsze kable, to wtedy mam 2 kable zostawić nie podpięte czy podpiąć je do tych 2 ostatnich zacisków?
    Pozdrawiam

2
  • #13 06 Lis 2013 15:32
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Areta napisał:
    Zakładając, że zidentyfikuję te najważniejsze kable, to wtedy mam 2 kable zostawić nie podpięte czy podpiąć je do tych 2 ostatnich zacisków?

Niczego do tych ostatnich zacisków nie podłączaj.

Areta napisał:
    Byłam u sąsiada - pomijam fakt, że on ma inny model słuchawki - u niego ze ściany wychodzi 6 kabli.

Szkoda, że nie spisałaś co do czego ma podłączone. Nie jest istotne, że to inny model unifonu. Mogłaś zrobić zdjęcie podłączenia.

2
  • #14 06 Lis 2013 16:12
    Areta
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź.
    Mogę pójść drugi raz, ale uznałam, że nic mi nie da schemat połączeń od sąsiada, bo on ma 6 kabelków w innych kolorach niż moje 8. Ja mam 4 dwubarwne, a on ma wszystkie jednokolorowe.

1
  • #15 06 Lis 2013 18:25
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wniosek z tego, że masz tzw. skrętkę komputerową. Ktoś po prostu sobie przedłużył instalację i teraz trzeba rozszyfrować co i jak. Szkoda, bo podgląd u sąsiada by wystarczył gdyby nie ta zmiana.

0
  • #16 07 Lis 2013 08:50
    Areta
    Poziom 8  

A jeszcze większa szkoda, to że właściciel mieszkania przed remontem nie zapisał sobie który kabelek gdzie ma iść...
    Mam nadzieję, że uda nam się dokonać identyfikacji. Bardzo się cieszę, że na forum można o tym tyle przeczytać.
    Jeszcze raz dziękuję za rady!

0
  • #17 07 Lis 2013 17:56
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Areta napisał:

Mam nadzieję, że uda nam się dokonać identyfikacji.

Identyfikacja jest prosta. Najlepiej zacząć od znalezienia "na słuch" żyły słuchawkowej i masy. Reszta to już "zabawa".

0
  • #18 16 Lis 2013 15:26
    Areta
    Poziom 8  

Jednak identyfikacja nie jest taką prostą zabawą...
    Pomierzyliśmy napięcie na żyłach i jedyna, która dała wynik to pomarańczowa. W parze z brązową albo zieloną dawały 12 V, a w parze z biało-niebieską albo biało-pomarańczową dawały 8 V.
    Na tej podstawie stwierdziłam, że pomarańczowa żyła to masa, ale chyba jestem w błędzie. Po podłączeniu jej do zacisku nr 2 nie udało nam się zidentyfikować żadnego funkcjonalnego połączenia. Instalację mamy mieć 6-cio żyłową. Przy podłączeniu pomarańczowej żyły do masy żadna para połączona ze sobą nie otwierała zamka, i żadna żyła nie spowodowała zadziałania mikrofonu.
    Jedyne, co osiągnęliśmy to w czasie szukania żyły głośnika okazało się, że po podłączeniu do zacisku 3 zielonej albo brązowej żyły drzwi wejściowe otwierają się.
    Co to wszystko oznacza, bo wydaje mi się absolutnie nielogiczne w kontekście wszystkiego co przeczytałam na forum.
    Przypuszczam, że źle zidentyfikowaliśmy masę, ale pomarańczowa żyła jest jedyną która daje odczyt napięcia przy połączeniu z innymi (i to aż z 4).

0
  • #19 16 Lis 2013 18:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Pomiary napięć zrobione ale trzeba był zwracać uwagę na to gdzie jest minus.Minus to masa.

1
  • #20 17 Lis 2013 15:41
    Areta
    Poziom 8  

Rzeczywiście pomiary wykonaliśmy podłączając pomarańczową żyłę do plusa woltomierza. Czyli tak jakby był dodatni. Ale wtedy wszystkie pozostałe kable są ujemne.
    Uznaliśmy, że to niemożliwe żeby 4 były ujemne i że źle zinterpretowaliśmy wynik. Jeśli mam 1 dodatnią (pomarańczową) to czym ona jest?

0
  • #21 17 Lis 2013 16:36
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Dodatnia to zasilanie mikrofonu. Masa (ta właściwa) jest tylko jedna.

0
  • #22 17 Lis 2013 19:27
    Areta
    Poziom 8  

Fakt - pomarańczowy jest mikrofonem.
    Jako masa działa i brązowy i zielony.
    Z kolei biało-niebieski i biało-pomarańczowy działają jako wywołanie.
    Nieźle nam poszło, ale niestety żadna żyła nie działa jako głośnik.
    Albo przedłużka jest źle zrobiona, albo moja głowa jest na to za słaba (pewnie to drugie...).
    Dzięki za rady!

0
  • #23 18 Lis 2013 19:00
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wywołaniem jest tylko jedna żyła. Wywołanie i głośnik trafiają na tą samą wkładkę słuchawkową w unifonie. Stąd Twoje błądzenie. Akurat żyłę głośnikową (słuchawkową) najłatwiej znaleźć, bo nie potrzeba do tego miernika. Wystarczy "dobry" słuch.

1
  • #24 20 Lis 2013 22:31
    apach1
    Poziom 2  

Dzień Dobry
    Zostałem poproszony o naprawę domofonu jednak nie znam się na tym.
    Problem jest taki jak ktoś dzwoni na domofon i podnosi się słuchawkę trzeszczy i słabo słychać. Jedno co próbowałem to podłączenie niebieskiego kabelka do 5 przestawało trzeszczeć i w słuchawce wszystko było idealnie słychać tylko dzwoniący na dole nic nie słyszał.

2
  • #25 20 Lis 2013 23:35
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 21 Lis 2013 09:18
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ze zdjęcia wynika, że coś jest nie tak, bo jeżeli instalacja jest 6 żyłowa, to nie mogą być założone te mostki (zworki). Upewnij się zatem ile żył ma w końcu być podłączonych. Najprościej podejrzeć u sąsiada. Wtedy dopiero można prawidłowo podłączyć ten unifon.

Gdy podłączasz niebieski kabelek pod 5 to nie działa mikrofon. Żyła mikrofonu jest przyłączona do zacisku nr 4, a ten jest u ciebie właśnie zmostkowany z zaciskiem nr 5 i stąd taka a nie inna reakcja. Takim działaniem możesz uniemożliwić prowadzenie rozmów wszystkim mieszkańcom tej klatki.

0
  • #27 21 Lis 2013 23:34
    apach1
    Poziom 2  

Znajomej podłączył kolega i skasował kasę a miał być fachowiec. W weekend pójdę do sąsiadki od niej i obadam jak tam wszystko podłączone. Zobaczymy jak nie połapię to odpuszczę.

0
  • #28 10 Gru 2017 16:38
    Foma83
    Poziom 2  

Witam proszę o pomoc u mnie mianowicie działa prawie wszaytko oprócz możliwości otworzenia drzwi bardzo proszę o informacje czy te zworki ewentualnie kable są dobrze podłączone ?! WEKTA tk6 - identyfikacja kabli i podłączenie domofonuWEKTA tk6 - identyfikacja kabli i podłączenie domofonu

0
  • #29 10 Gru 2017 17:15
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zworki są dobrze założone. Powinien działać górny przycisk.
    Jeżeli można spytać jaki był poprzednio podłączony unifon i jak były podłączone kabelki?

2
  • #30 10 Gru 2017 17:18
    Foma83
    Poziom 2  

Masz racje dziękuje za szybkie info za krótko wciskałem przycisk otwierania ;) szok

0