Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik do mierzenia ile metrów ma przewód

01 Lis 2012 08:55 4338 12
  • Poziom 18  
    Witam Serdecznie

Panowie od dluższego czasu szukam schematu urządzenia który by zliczal ile metrów ma przewód , znalazlem urzadzenia mechaniczne lecz chodzi mi o to aby wynik ten byl wyswietlany na wyswietlaczu lcd , lub led , czy ma ktoś z kolegów może jakis link ze schematem takiego urzadzenia , najlepiej gdyby uklad dzialal na Atmega8 , z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Pozdrawiam
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 43  
    Zależy co chcesz zrobić, czy taki licznik jak mają w sklepach, żeby odmierzać określoną długość przewodu, czy też masz jakiś przewód i chciał byś się dowiedzieć jaką ma długość bez użycia miarki.

Pierwszy przypadek to głównie mechanika, typowe rozwiązanie to dwie rolki dociskane do siebie, pomiędzy nie wkłada się przewód i liczy obroty, a licznik i jego schemat to rzeczy najmniej istotne, nie wymagające żadnej inwencji.

Drugi przypadek to TDR, trochę bardziej zaawansowana elektronika, bo trzeba mierzyć czasy jak na atmegę za krótkie, więc użycie procesora nie uprości układu pomiarowego.
  • Poziom 27  
    Jak sobie wyobrażasz taki pomiar,czy poprzez odcięcie jednego metra kabla i sprawdzenie jego oporu mili omomierzem, oraz następnie przeliczenie tego?.Miałem przewody na których pisało ze są to przewody 0,75mm a w środku były trzy żyłki chyba pobielanej miedzi.Czy wytrzymają rzeczywiście to obciążenie, to jest zagadka,przy produkcji oszczędnościowej jakie są stosowane przy ich produkcji. nigdy nie będziesz miał pewności ile wynosi opór jednego metra danego przewodu do jego rzeczywistej wytrzymałości.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 32  
    Chcesz się pobawić edukacyjnie, czy po prostu potrzebujesz urządzenia?
    W tym drugim przypadku proponuje standardowe rozwiązanie nr 1 - użyj licznika od roweru, małe kółko, do licznika wpisany obwód kółka powiększony 10 razy. Odczytujesz tzw przebieg dzienny, przed pomiarem zerujesz go. Oczywiście wynik dzielisz przez 10, można po prostu zaznaczyć nowe położenie kropki dziesiętnej pisakiem na wyświetlaczu.
  • Poziom 18  
    Witam , chodzi mi wlasnie o odmierzanie dlugosci przewodu , takie wlasnie urzadzenie jakie maja w sklepach elektrycznych z tym ze nie chce tego w postaci mechanicznej tylko w postaci elektronicznej.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Witam , chodzi mi wlasnie o odmierzanie dlugosci przewodu , takie wlasnie urzadzenie jakie maja w sklepach elektrycznych z tym ze nie chce tego w postaci mechanicznej tylko w postaci elektronicznej.
    Tu nie ma do wyboru mechaniczna lub elektroniczna, wybór jest pomiędzy mechaniczna lub mechaniczna ;).

Co najwyżej mechaniczna, z elektronicznym licznikiem.
  • Poziom 18  
    O dokladnie tak zle sformulowalem , przecierz musi byc czesc mechaniczna poniewaz cos musi zliczac ten przewod.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Tak jak napisał jeden z poprzedników:
    dwie rolki dociskane do siebie
    Ja dodał bym do jednej z rolek encoder, podłączył bym do ATmega8, napisał program, wyświetlacz LCD lub LED i skalibrował np. do 10cm.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 18  
    A co powiecie panowie na temat tego projektu warto go zrobic , ?
  • Poziom 43  
    Zabierasz się od dupy strony, bez mechaniki nic nie zrobisz, chyba że już ją masz? trzeba się do niej przystosować, albo zaprojektować ją dopasowując do wymagań, zamontować na niej czujnik (najprostszy to kontaktron, lub transoptor)

Licznik elektroniczny? mas mnóstwo możliwości możesz: kupić gotowy, kupić zestaw do samodzielnego montażu, skopiować schemat z jakiegokolwiek (poprawnego) schematu z procesorem i wyświetlaczem (np schematu zegara) możesz też zrobić bez procesora, na układach logicznych.

Dobierając odpowiednio wymiary rolki, możesz pozbyć się konieczności przeliczania impulsów na jednostki długości.
  • Poziom 18  
    Myslalem aby zrobic to na rolkach ktore beda dociskane przez sprezyny na jednej z rolek ma byc przymocowane kolko z otworami ktore bedzie obracac sie pomiedzy dioda nadawcza a fototranzystorem ,mysle ze powinno zadzialac , a ukladzik wlasnie zrobilem i zadzialal od pierwszego uruchomienia teraz tylko kwestia tego mechanizmu aby zliczal dobrze metry
  • Poziom 31  
    Jeżeli nie przeszkadza Ci, że musisz mieć "pod ręką" komputer, to do takiego liczenia można wykorzystać starą mechaniczną myszkę. Wystarczy przenieść napęd na jedną z rolek (x lub y) myszy i napisać prosty program w basicu do zliczania obrotów.
    W przypadku niezależnego urządzenia tez można wykorzystać myszkę, z tym że do zliczania obrotów trzeba by użyć mikroprocesora lub jakiegoś licznika.
  • Poziom 1  
    Witam,
    Nie wiem czy te sprawy na forum są jeszcze aktualne, ale ...
    Pomysł z wykorzystaniem lasera myszki w mojej ocenie ma sens i podoba mi się. Ja jestem geologiem i od dłuższego czasu szukam tego typu rozwiązania,. Pytanie czy któryś z panów podjął by się "zmontowania" takiego cuda dla mnie ?
    kontakt : piotrbohdanowicz(malpa)wp.pl

Piotr