Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się nie włącza - działa wentylator, diody - ekran czarny.

maciej66666 01 Lis 2012 13:34 3201 9
  • #1 01 Lis 2012 13:34
    maciej66666
    Poziom 16  

Mam problem z komputerem. Specyfikacja i zdjęcie w załącznikach.

Jakieś pół roku sytuacja była taka. Po wciśnięciu włącznika bios wydawał ciągły sygnał , ekran pozostawał czarny. Poczytałem na forum i poruszałem kością ramu. Pomogło. Zadziałał.( tak myśle że to było to )

Niestety , ostatnio , średnia raz na 10 włączeń mam inną sytuację. Po wciśnięciu włącznika bios w ogóle nie wydaję żadnego dźwięku - wentylator się kręci, ekran zostaje czarny. I zastanawiam się czego może to być objaw. Zauważyłem że po kilku minutach udaje się go ponownie uruchomić.
    Dziś jednak próbowałem z 10 razy i nic. W końcu wypiąłem wszystkie kable. Umiściłem go w dostepnym miejsciu i power- i znów działa. Nie mam sił już. Podpiąłem przewód od monitora na nowo i działa .

Nie mam pojęcia co to może być. Czy wina może leżeć po stronie niestabilnie zamocowanej karty grafiki bądź przewodów ? Bo myślę że gdyby to było coś z zasilaczem, płytą główną czy procesorem to odrazu powinna być kaplica a nie tak, że raz jest ok a raz nie.
    Proszę o pomysły bo moje się wyczerpały.

Komputer się nie włącza - działa wentylator, diody - ekran czarny. Komputer się nie włącza - działa wentylator, diody - ekran czarny.

0 9
  • Pomocny post
    #2 01 Lis 2012 13:38
    Kasek21
    Poziom 43  

Marka i model zasilacza?

0
  • #3 02 Lis 2012 15:46
    maciej66666
    Poziom 16  

Kasek21 napisał:
    Marka i model zasilacza?

chieftec gps 400 aa-101 a

Jeśli ktoś miałby pomysły - proszę śmiało pisać :)

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lis 2012 15:51
    Kasek21
    Poziom 43  

Sprawdzić zachowanie komputera na innym zasilaczu.
    Sprawdź także stan kondensatorów w posiadanym - najlepiej daj zdjęcie wnętrza zasilacza.

Jak dociśniesz złoty radiator mocno palcem i w tym samym momencie naciśniesz Power to komputer włączy się od razu?

0
  • #5 03 Lis 2012 15:59
    maciej66666
    Poziom 16  

Kasek21 napisał:
    Sprawdzić zachowanie komputera na innym zasilaczu.
    Sprawdź także stan kondensatorów w posiadanym - najlepiej daj zdjęcie wnętrza zasilacza.

Jak dociśniesz złoty radiator mocno palcem i w tym samym momencie naciśniesz Power to komputer włączy się od razu?

Przesyłam zdjęcia. Proszę o wskazanie , zaznaczenie na nich co ewentualnie sprawdzić.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Lis 2012 16:26
    okokpopo1
    Poziom 35  

Miałem tak samo kilka razy w swoich komputerach. Raz okazała się płyta popsuta, a innym razem zasilacz. Możliwe że niedługo nie będziesz mógł włączyć komputera i będzie tylko czarny ekran.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Lis 2012 22:05
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Kasek21 napisał:
    najlepiej daj zdjęcie wnętrza zasilacza.
    Mogłyby być dokładniejsze, jak tutaj Chodzi o stronę wtórną (przeciwna do tych wielkich, beczkowatych). Obfotografuj tez dokładniej płytę główną w okolicach procesora (kondensatory). Jeden z nich wygląda podejrzanie.

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lis 2012 14:07
    kolmatej
    Poziom 9  

Można jeszcze spróbować wyczyścić styki modułu(ów) pamięci (przetrzeć szmatką zwilżoną isopropanolem, denaturatem, itp.). A te obecne złocenia styków to różne bywają. Dodatkowo jak widać ze zdjęć żeberka radiatora procesora kierują powietrze prosto na ram i kurz osadza się na kościach i w gniazdach.

I jeszcze jedno - co miałeś na myśli pisząc o niestabilnie zamocowanej karcie grafiki? Zwykle jeżeli karta jest z jednej strony przykręcona do obudowy śledziem, a z drugiej zblokowana bolcem/zapadką przy slocie, to ciężko jest, żeby się sama wysunęła, ale objawy mogą być jak u Ciebie (czyli ekran czarny i brak odgłosów).

Ten jeden kondensator na płycie obok procesora jest rzeczywiście podejrzany, ale przy wyschniętych kondensatorach to zwykle chyba zaczyna się od samoczynnych restartów/wyłączeń komputera.

0
  • #9 01 Gru 2012 17:16
    maciej66666
    Poziom 16  

W chwili obecnej , po rozkręceniu komputera , potraktowaniu powietrzem w sprayu jego wnętrza, w tym rozebraniu zasilacza i jego przedmuchaniu komputer chodzi prawidłowo prawie miesiąc.
    Póki co temat zawieszam.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Gru 2012 22:12
    Piotr160292
    Poziom 36  

Ja też miałem problemy z tym zasilaczem. Jak będzie tak, że zacznie się wyłączać w randomowych momentach, wymień mu kondensator 1000uF/10V bodajże obok fioletowego kabla. Ja właśnie miałem tak, że komputer wyłączał się, aż w końcu w ogóle nie ruszył i wymiana tego kondensatora ożywiła zasilacz z powrotem i wciąż bezproblemowo pracuje w drugim komputerze. Nie byłoby również głupim pomysłem pomierzyć mu napięcia i na tych liniach, gdzie napięcie będzie bliżej dolnej granicy powymieniać kondesatory. Z pewnością wyjdzie taniej, niż nowy zasilacz i zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpnienia kolejnych problemów...

0