Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria

To_tomasz 01 Nov 2012 17:41 16800 15
Testo
    To_tomasz
    Level 9  
    Witam
    przestało działać ogrzewanie tylnej szyby. Awaria następowała stopniowo czyli od czasu do czasu zadziałało ale ostatnio już całkiem nic. Na forach sporo można poczytać o awarii włącznika który też ponoć pełni rolę przekaźnika ale ja mam model z climatronic. Po włączeniu przycisku zapala się dioda włącznika ale sprawdziłem że prąd nie dochodzi do zacisku na szybie . Bezpiecznik OK. Nie wiem gdzie szukać awarii. Czy na listwie przekaźników pod kierownicą znajdę jakiś przekaźnik od tego obwodu ?
    Może ktoś podpowie gdzie, co i jak sprawdzić .
  • Testo
  • Helpful post
    piotrekwoj1
    Level 39  
    Witam kolego twoja szyba jest sterowana z guzika na kokpicie od klimatyzacji poprzez przekaźnik nr 7, to jest ostatni po lewej stronie w środkowym rzędzie a dodatkowo sprawdź bezpiecznik nr F30 (30A) w dolnym prawy rogu puszki bezpieczników i daj znać co zdziałałeś.
    To_tomasz
    Level 9  
    Niestety schematy zamieszczone w książce Sam Naprawiam dotyczą chyba starszych modeli. U mnie miejsce nr 7 jest puste. Nigdy tam nie było przekaźnika. Załączam 3 zdjęcia głównej skrzynki i dodatkowej. Może to coś podpowie ale z tego co sprawdziłem to żaden z przekaźników nie odpowiada za ogrzewanie tylnej szyby. W skrzynce dodatkowej którą słabo widać są przekaźniki 370 i 373 oraz 382, bezpieczniki (wszystkie ok) i przekaźnik od podnoszenia szyb.
    Bezpiecznik jest Ok i jest na nim napięcie.
    Może to jakaś awaria klimatronica ?
    Będę dalej szukał po omacku chyba że jakiś nowy pomysł. Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria

Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

Szyba zasilana jest białym kablem który wchodzi do wzmacniacza anteny (lokalizacja prawy tylni słupek stojąc przodem do auta). Patrząc na jego konstrukcję wnioskuję że spełnia rolę przekaźnika. Załączam fotki. Biały przewód prawdopodobnie wychodzi bezpośrednio z klimatronica. Znalazłem tam jedną wtyczkę która ma dwa przwody. Biały z żółtym paskiem(+po stacyjce) oraz biały na którym nie pojawia się napięcie nawet po włączeniu przycisku sterującego ogrzewaniem. Coraz bardziej skłaniam się do awarii klimatronica . Może ktoś potwierdzi moje podejrzenia zanim rozbiorę klimatronic na części :) Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

Teraz to już jestem pewien . Kostka z białymi przewodami na zdjęciu jest od ogrzewania szyby i lusterek. Po zwarciu na krótko pojawia się prąd na szybie czyli awaria jest w klimatroniku i zaraz go rozłożę na części jeśli się da.
    piotrekwoj1
    Level 39  
    kolego sprawdź wszytkie zasilania klimatronika a dokładniej jeszcze bezpiecznik nr 26 czyli piąty od góry w prawym rzędzie on jest w starszych modelach od zasilania tylniej szyby.
    Sprawdź czy przy klimatroniku na bioło żółtym masz napięcie
  • Testo
    To_tomasz
    Level 9  
    Właśnie pisałem już wcześniej że mam napięcie na biało - żółtym. Natomiast napięcie nie wychodzi z kostki na biały który idzie na tył . bezpiecznik 26 jest OK. Po jego wyjęciu znika napięcie na biało-żółtym. Problem jest w samym klimatroniku tego już jestem pewien. Jutro go rozkręce tylko nie wiem czego szukać w środku.
    piotrekwoj1
    Level 39  
    tak jak piszesz powinno wychodzić na białym ale wiesz co jeszcze zrób zamiast grzałki w tylniej szybie podepnij żarówkę H4 żeby obciążyć układ czasami jest tak że musi być sprawna spirala w szybie żeby ogrzewanie zadziałało i wogóle sie załączyło, jeżeli to nie pomorze to rozbierz klimatronik zrób zdjęcia i wrzuć na forum podejrzewam że to bedzie na jakimś tranzystorze
    To_tomasz
    Level 9  
    Sposób z żarówką nic nie dał .Nie zapaliła się. Wrzucam fotki klimatronica od środka. na odwrocie płytki znalazłem zimny lut jakby prze połączeniu z wsuwką od kostki ogrzewania. Pozostałe elementy na oko nie wyglądają na spalone ale może dojrzysz coś wprawnym okiem bo ja się już na elektronice nie znam.
    Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria

PS Zimny lut poprawiłem ale nie pomogło . Zdaje się że znalazl się przekaźnik NEC ten duży czarny. Może go wymienić ? Co kolega sądzi. Kupi się takie gdzieś bez problemów ??
    piotrekwoj1
    Level 39  
    kolego nic nie kupuj trzeba pomierzyc czy przelacznik zalacza ten przekaznik. przewaznie przekaznik ma 4 lub 5 nozek sprawdz co jest na kazdej np jakas 1.2 wata zaroweczka i napisz bo moze wogole to nie jest od szyby
    To_tomasz
    Level 9  
    Wklejam to co udało mi się ustalić próbnikiem. To jest widok płytki od spodu przekaźnika NEC z opisem. Sprawdziłem też że żadna z nóg mikrowłącznika nie miała napięcia- nie wiem czy to coś znaczy ale zdaje się że powinno jakieś być. Aha sytuacja nie ulega zmianie przy załączeniu włącznika. Napięcia są w tych samych miejscach. Dotknięcie jednej z nóg przekaźnika próbnikiem podłączonym do masy powoduje wyczuwalny klik w przekaźniku czyli jakby pobudza go do życia. Audi A4 B5 1,6 2000r - Ogrzewanie tylnej szyby awaria
    piotrekwoj1
    Level 39  
    Ale czy wtedy jak przekaźnik sie załącza to pojawia sie napiecie na tym zlaczu bok tego zlacza co dochodzi przewod bialo żółty lub na tej nóżce co jest nie przylutowana ?
    To_tomasz
    Level 9  
    Nie . tylko słychać w środku kliknięcie.
    piotrekwoj1
    Level 39  
    A czy przelacznikiem od szyby da rade zalaczyc przekaznik
    To_tomasz
    Level 9  
    Na przełącznik nie ma żadnej reakcji po za tym że zapala się w nim dioda podświetlająca przycisk
    piotrekwoj1
    Level 39  
    To teraz wiadomo ze przekaznik sterowany jest masa wiec popatrz gdzie idzie sciezka od tej nózki do ktorej dotykasz mase ale przekaźnik masz i tak do wymiany
    To_tomasz
    Level 9  
    Dzięki, dalej zajmę się tym jutro. Obawiam się że będzie ciężko kupić nowy przekaźnik bo w sieci ich za bardzo nie ma. Ma swoje lata. Zobaczymy co z tą masą która steruje przekaźnikiem. W sieci łatwo znaleźć schemat tego przekaźnika . Jeszcze na niego popatrzę.

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

Można odtrąbić połowiczny sukces dzięki piotrekwoj1 . Przyłożyłem masę kilka razy do zacisku który uruchamiał przekaźnik ten poklikał i nagle wszystko ożyło. Prąd poszedł na szybę. Przy kolejnych próbach wyraźnie da się zauważyć że przekaźnik się nie za każdym razem przekazuje napięcie. Zatem jedno jest pewne że to jego wina. Tylko skąd teraz wytrzasnąć przekaźnik NEC EN2-B1N1ST ??? :?:
    W necie go nie widać może jakiś zamiennik pasuje ? :(
    To_tomasz
    Level 9  
    Ostatecznie podjechałem do gościa który naprawia radia samochodowe i sprzęt elektroniczny. Poprawił jeszcze raz wszystkie luty na przekaźniku i sprzęt powrócił do życia. Wszystko działa popranie.Koledze piotrekwoj1 dziękuję za pomoc.