Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

Carlos_86 01 Lis 2012 18:08 16770 19
  • Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

Witam.

Chciałbym się pochwalić moimi monitorami. :) Skończyłem je jakieś dwa miesiące temu, ale budowane były prawie 2 lata. :D Brak czasu. :)

A więc tak: jakiś czas temu zakupiłem na Allegro: QUADRAL allsonic SM 90 II.
    Specyfikacja:

60/90 Wat
    4/8 Ohm
    44 Hz..... 22.000 Hz
    Made in Germany. :)

Konstrukcja z lat 90.

Zakupiłem te kolumny, ale skrzynki były lekko podniszczone, więc postanowiłem zrobić własne. Tak więc: nowe skrzynki zrobiłem z MDF-u 18 mm, do tego doklejone jest 0,5 cm bambusa, następnie szlifowane, wygładzane i na końcu wypolerowane specjalnym woskiem do drewna. Konstrukcja zamknięta, ściany wygłuszone matą taką jak do samochodów ("papa" połączona z zieloną "szmacianką")- to jest na ścianach przyklejone, a wewnątrz jest wygłuszenie ze zmywarki. :) Ten sam zielony materiał. :)
    Zwrotnice oryginalne, głośniki też, tyle, że niskotonowiec.
    Obydwa są po regeneracji, wymienione zawieszenie górne z membraną, kiedyś była gąbka, teraz jest guma (chodzi o zawieszenie). Ale mam dwa oryginalne głośniki jeszcze i chcę je zregenerować, tzn. wymienić tylko zawieszenie, starą piankę, bo już jej po prostu nie ma.
    Co do reszty: głośniki są przykręcone do skrzyni i na to jest klejone czarne szkło (lacobel).
    Terminal zrobiłem sam, też jest z MDF-u, pomalowany na czarno. Do tego pozłacane wejścia.

Co do odsłuchu: mnie zadowala, długie słuchanie nie męczy mnie, ani moich uszu, każdy dźwięk jest dobrze słyszany. Brak troszkę basu, przez te głośniki po regeneracji, na oryginałach brzmi lepiej i też tak będzie za jakiś czas. Kolumny uzupełniam Mazurkami 110.

A tak to wygląda:

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

Czekam oczywiście na Wasze opinie i konstruktywną krytykę. :)

Fajne!
  • #2 01 Lis 2012 20:30
    flubber.trip
    Poziom 27  

Kolumienki prezentują się ciekawie, mógłbyś napisać coś szerzej o tym szkle na frontach, jak je zrobiłeś, ewentualnie gdzie kupiłeś?

• #3 01 Lis 2012 20:45
    Carlos_86
    Poziom 8  

Szkło na froncie to tzw. lacobel. Jest to przezroczyste szkło pokryte z jednej strony warstwą lakieru. Kolorów jest bardzo wiele, dostać to można, myślę, że u każdego lepszego szklarza na rynku, na zamówienie. Kosztowało mnie to 260 zł za dwie sztuki z czego 30 zł to sam materiał, reszta to robocizna, wycinanie, szlifowanie. Nie każdy szklarz się tego podejmie niestety. Ale myślę, że warto :)

• #4 01 Lis 2012 21:25
    szymon122
    Poziom 36  

Da się taki efekt uzyskać na plexy? Piękne monitorki ;)

• #5 01 Lis 2012 22:18
    Carlos_86
    Poziom 8  

Myślę, że dałoby się uzyskać prawie taki sam efekt na plexi, ale: musiałaby być, tak myślę, plexi przynajmniej 4-5 mm. Plexi nie da się polerować tak jak szkła, chodzi mi o krawędzie. Ale myślę, że będzie to tańsze od szkła i można to dokładniej wykonać, ponieważ plexi wystarczy wrzucić na CNC i maszyna wytnie dokładnie zaprojektowany kształt. Ze szkłem jest dużo trudniej i może dlatego się zdecydowałem na to :)
    Myślałem jeszcze nad jedną alternatywą jaką jest : "dibond" - tworzywo używane w przemyśle reklamowym. Ale następny projekt będzie wykończony właśnie dibondem :) taki jest plan :)

• #6 01 Lis 2012 22:20
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Podejrzewam, że na plexy uzyskasz taki efekt, jednak plexa to nie to samo co szkło, jest bardziej podatna na zarysowania i jak u autora tematu ten połysk będzie się trzymać latami, tak na plexie po jakimś czasie zaniknie. Monitorki bardzo ładne, tylko głośniki jakby za jasne do tej głębokiej czerni frontu :) Ciekawym pomysłem jest terminal - każdy kto chciałby zrobić go domowym sposobem, powinien się na tym właśnie terminalem wzorować ;) Pytanie: jak są przykręcone głośniki? Czy ten szklany front się ściąga? I jeszcze jedno podstawowe pytanie: czym są napędzane? Jeśli możesz, to dodaj zdjęcia wnętrza obudowy ( wytłumienie, zwrotnica ).

Pozdrawiam ;)

• #7 01 Lis 2012 22:50
    szymon122
    Poziom 36  

Jakie masz wymiary tych monitorów? Jak się nazywają złącza w terminalu i jaka jest cena czegoś takiego? Membrany głośników można pomalować sprejem aby były ciemniejszego koloru? nie pogorszy w jakimś dużym stopniu jakości dźwięku? Jakie są ogólne koszty?

• #8 01 Lis 2012 23:11
    Carlos_86
    Poziom 8  

Zdjęcia nie oddają rzeczywistych odcieni głośników :) w rzeczywistości jest ok, nie ma takiej różnicy, zdjęcia wyłapuję wszystkie różnice: membrana to papier, a na papierze łapie się kurz, tak więc aparat to wyłapuje i jest bardziej szare niż widzi to oko ludzkie ;) Głośniki są przykręcane na oryginalnych wkrętach ze starych skrzynek, mają gruby gwint, MDF jest nawiercony wiertłem i trzyma bardzo mocno. Szkło jest przyklejone w kilku miejscach na silikon :) a ponadto pomiędzy szkłem a kolumną są naklejone dystanse gumowe, po to aby był równy dystans. Jedyny problem, to taki, że chcąc odkręcić głośniki, trzeba odkleić szkło, co nie jest łatwym zadaniem :) raz już to przerabiałem :)
    Monitorki napędzane są amplitunerem; Yamaha RX-V390RDS.

Co do zdjęć wnętrza i wygłuszenia może być problem, ale jak zregeneruję stare niskotonowce i będę je wymieniał, to wtedy zrobię zdjęcia.

• #9 02 Lis 2012 00:26
    Demmo
    Poziom 16  

Ciekawy efekt z tym bambusem :) W jaki sposób wykonane są narożniki? Kawałek bambusa daje się tak wygiąć przy klejeniu, czy jest w tym jakiś trik? :D

• #10 02 Lis 2012 11:57
    ddz69
    Poziom 9  

Membrany sprayem ? Jeżeli już musiałem to robiłem to zwykłym czarnym tuszem. Rozprowadzałem to gąbką. Trzeba to tylko robić dwa razy żeby nie było widać smug i nie przesadzić z ilością tuszu na gąbce ;)

• #11 02 Lis 2012 15:01
    Pokrentz
    Poziom 21  

Carlos, pleksi daje sie WSPANIALE polerować. Szmatką zwilżoną... pastą do zębów. Pięknie idzie. Tylko nie przyciskać zanadto. I można kupic pleksi od razu barwione w masie na czarno, jak kogos to interesuje. Chyba, że chodzi o efekt czarnej płaszczyzny tylnej, wtedy wypadałoby wziąc plekse czarną, cienką i grubszą - przezroczystą. I osobno ciąć, szlifowac i polerowac "w zespole" a na koniec złożyć razem na kolumnie, Ale to jest zabawa!

• #12 04 Lis 2012 12:02
    Carlos_86
    Poziom 8  

Demmo - te narożniki są wklejone. Tzn. najpierw dokleiłem bambus do ścianek, potem wyfrezowałem narożniki i wkleiłem bambusowe "beleczki", takie ok 1,5 cm x 1,5 cm. Następnie zafrezowałem je po promieniu. Na jednym ze zdjęć widać dosyć dobrze ułożenie słoi na ścianach i prostopadle w narożnikach .

Dodano po 6 [minuty]:

Pokrentz - właśnie, a propo tej plexi, jak sam napisałeś - to jest zabawa. Tylko pytanie czy gra warta świeczki :) Ja rozważałem różne opcje frontu, ale jednak ciągle upierałem się przy szkle :) wiesz, pierwsza myśl jest najlepsza :) chciałem jeszcze żeby front był grubszy, tzn. tak 0,8 cm albo 1 cm, ale w końcu zdecydowałem się na lacobel - ma 0.4 cm. I nie żałuję. No i czemu szkło ? Ponieważ hołduję materiałom naturalnym, takim jak drewno, metal, beton, kamień czy też szkło - tworzywa sztuczne to już nie to dla mnie.

Pozdrawiam

• #13 04 Lis 2012 12:09
    Demmo
    Poziom 16  

Widzę właśnie, że to osobny element :)
    Jak wygląda patent do takiego zaokrąglania "beleczek"? Bo szukam po YT, a jedyne co mi póki co znajduje, to frezowanie/fazowanie kantów naklejanych listew końcowych na blaty itp.

• #14 04 Lis 2012 12:42
    Carlos_86
    Poziom 8  

Patent ? Zwykła frezarka górnowrzecionowa albo stacjonarna + frez półokrągły :) i tyle :)

• #16 05 Lis 2012 19:43
    Carlos_86
    Poziom 8  

Może mi ktoś doradzić na temat wzmacniacza ?

Wczoraj przemyślałem sobie jedną rzecz. Otóż tak właściwie do końca nie byłem zadowolony z dźwięku płynącego z moich monitorów :/ Jak włożyłem głośniki do skrzynek na początku, to miałem zakupiony amplituner sony(stereo), na którym pierwszy raz słuchałem głośników w nowych skrzynkach. I wtedy byłem zadowolony, mimo, że monitorki nie były nawet wygłuszone i na starych cieniutkich kabelkach (zwrotnica-głośnik). Dźwięk był 3 razy lepszy: przejrzystszy, dokładniejszy, bardziej szczegółowy i mimo, że to konstrukcja zamknięta, to był dosyć ładny bas, bardzo dynamiczny i szybki, może nie wypełniał pokoju, ale był dobrze słyszalny, szczególnie chodzi mi o stopę. Niestety odesłałem tamten amplituner, ponieważ wszystko działało oprócz tunera :) Sprzedawca w zamian za to, wysłał mi Yamahę RX-V390RDS(amplituner 5.1). Mimo, że ten amplituner yamahy, był droższy, sprzedawca pokrył koszta przesyłki i dostałem go. Wczoraj przeczytałem gdzieś na forum, że ten amplituner to shit :/ To znaczy było napisane konkretnie o tym modelu i jeszcze gdzieś indziej wyczytałem, że stereo w amplitunerze 5.1 niczym się ma do zwykłego stereo bez wodotrysków (czyt. 5.1). Przemyślałem to dzisiaj w pracy i zaraz po powrocie do domu poszedłem na strych po DIORĘ od wujka (model: DIORA STEREO AMPLIFIER WS 354). I co się okazało po podłączeniu monitorów do tejże starej Diory ? Że ta Yamaha, to naprawdę wielki shit :/:/ !! Niesamowita różnica dźwięku ! Już myślałem, że coś nie tak zrobiłem z tymi monitorami, ale jednak to wina tego amplitunera yamahy :/ Cóż, byłem święcie przekonany, że skoro yamaha, to musi ładnie grać - no i się przekonałem, że tak nie jest. Jestem trochę zawiedziony, ale też szczęśliwy, że znowu usłyszałem "dobre dźwięki" z moich monitorów :):) Wiem, że przetworniki użyte do budowy tych monitorów, to nie jest jakaś tam wyższa półka (quadral z 95 roku), ale jak dla mnie grają pięknie, nawet z Diory(nie ubliżając temu wzmacniaczowi) :) Może dlatego, że się męczyłem jakiś czas słuchając muzyki z yamahy mam teraz takie odczucie :) Powiem, że jak posłuchałem dzisiaj Budki Suflera, to miałem wrażenie, że Cugowski stoi przede mną i zaraz kapnie mi na stół jego pot z czoła :) Nie jestem audiofilem, ale szukam coraz to lepszych dźwięków, czegoś co mnie bardziej zadowoli, wyrazistości przede wszystkim, bo chyba o to chodzi, żeby szukać czegoś lepszego :) No i to co mi się podoba w zamkniętej obudowie monitorów - wszystkie momenty z perkusją w roli głównej :D

I teraz mam takie pytanie do Was :)

Czy możecie polecić mi wzmacniacz (może nie koniecznie model, ale firmę) ?
    Budżet skromny: 200-250 zł (chwilowy kryzys jest :| )
    Oczywiście używka. Nie musi mieć dużej mocy. Zależy mi na naturalności dźwięku. Słucham czasem Rocka, alternatywy - ale zazwyczaj Chillout-u :)

Dużo się nasłuchałem, że Marantz dobrze brzmi, ale czy do 250 zł można znaleźć coś rozsądnego ?
    Sony już słyszałem i jestem na "tak" dla tej firmy.
    Ale proszę o wasze opinie, może mi coś polecicie ?

Czy może lepiej pozostać na razie przy Diorze i uzbierać więcej pieniążków na coś dobrego ? Marzy mi się lampa, ale to na razie skromne marzenie :) Może kiedyś :) Szczerze to nie słyszałem na lampie nigdy muzyki, więc nie wiem jak to brzmi, tyle co się naczytałem na forach, że to niebo w uszach :)

Więc czekam na jakieś Wasze sugestie na ten temat :)

Pozdrawiam

• #17 07 Lis 2012 16:17
    vergil50
    Poziom 12  

Proponuje Sony ze starej serii TA-F 4xx słuchałem kilku i są super dla mnie, szukaj żeby miały oryginalne tranzystory sankena wtedy jest ok w tym budżecie się zmieścisz. Fajne są też mos fety wg mnie bardziej neutralny dźwięk ale to już wydatek 400+

• #18 15 Lis 2012 11:29
    dolphin123
    Poziom 21  

Gdzie zamawiałeś lacobel?

• #19 15 Lis 2012 17:49
    Carlos_86
    Poziom 8  

Dolphin123 - u szklarza z mojej okolicy :) ale z tego co kojarzę, to wysyłał szkło do Gliwic.

• #20 24 Lis 2012 19:13
    Carlos_86
    Poziom 8  

Przejrzałem dzisiaj zdjęcia w telefonie i znalazłem archiwalne zdjęcia, jak powstały moje monitory :D

oto one :

1. pocięcie elementów:
    Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

2. bambusowe deseczki gr. 6 mm, doklejone następnie do skrzynek z MDA-u:
    Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

3. frezowanie:

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

4. szybki "stół" do wyrównania frezarką tylnej ściany monitora:

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

5. wykonanie terminali z MDF-u:

Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY Moje monitory na: QUADRAL allsonic SM 90 II - DIY

Tyle udało mi się znaleźć zdjęć z etapu produkcji :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME