Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Man TGA naczepa Krone - EBS świeci kontrolka

szyniu 01 Nov 2012 19:14 6786 9
    szyniu
    Level 20  
    Witam serdecznie mam takowy problem w zestawie MAN TGA 2005r i naczepa Krone 2004r z systemem EBS Wabco.

Zaczęło się od tego że i na koniu i na naczepie były błędy a dokładnie usterki EBSu w koniu problem mechaniczny z zaworem sterowania naczepom a w naczepie przerwa w lewym czujniku prędkości. Po naprawie usterek i wykasowaniu zapisanych błędów problem wygląda następująco:
    Gdy naczepa jest odpięta w Mańku wszystkie kontrolki gasną gdy podepnę naczepę wyskakuje usterka EBS naczepa dodam że diagnozowałem naczepę jeszcze raz i okazuje się że nie ma żadnych błędów, zresztą taka sama sytuacja jest z koniem nie ma błędów.
    Takie rzeczy jak przewód sprawdzony, gniazdo EBS również, napięcia ok.

Może miał ktoś podobny przypadek z góry dzięki za sugestie.
    diablo23248
    Level 27  
    Hm... Czy oprócz komunikatu świeci się również żółta kontrolka ABS w samochodzie? Spróbuj rozpędzić zestaw powyżej 15 km/h. Czasem nawet po wymianie czujnika pozostaje błąd bitu pamięci czujnika. Czym diagnozowałeś układ naczepy? Jeśli masz możliwość zobacz czy po podaniu zasilania na naczepę czyli 1- 24V (k30) 2- 24V (k15) 3,4 GND na pinie piątym dłużej niż 5 sekund pojawi się masa. Ewentualnie spróbuj spiąć naczepę z innym koniem.

Czekam na więcej informacji.

Powodzenia!
    daro111
    Level 31  
    Witam.
    diablo23248 wrote:
    Spróbuj rozpędzić zestaw powyżej 15 km/h.

Tak jak kolega pisze trzeba po wym. sensora wykonać jazdę próbną aby system EBS mógł zarejestrować poprawną pracę wymienionego czujnika prędkości.
    Wabco określa min.7 km/h .Jeżeli wszystko będzie ok kontrolka zgaśnie.Jeżeli nie ,pojawią się nowe błędy w systemie EBS naczepy.
    szyniu
    Level 20  
    Wartości napięć są poprawne tak samo jest z masą.

Naczepa podpięta do innego TGA nawet dwa lata młodszego i jest ok co prawda bez jazdy ale żadna kontrolka się nie zapaliła (i wydawało mi się że już mam problem to koń)

Po zapięciu do właściwego samochodu z którym naczepa przyjechała kontrolka też się nie zapaliła a po ruszeniu od razu wyskoczył błąd ABS naczepy(co by wskazywało na problem ewidentny w układzie monitorowania prędkości kuł naczepy) i od tego momentu już nie zgasła powtórzyłem diagnostykę i ani naczepa ani kioń nie ma zapisanych błędów co jest grane.

Diagnozuje Jaltestem
    ROKADI

Level 19  
    witam spróbuj sprawdzić diagnostyką ZBR ma bład w monitoringu
    szyniu
    Level 20  
    Zestaw poleciał na kółko więc jak tylko wróci to sprawdzę i się odezwę.
    daro111
    Level 31  
    Po ruszeniu zestawem kiedy zapali się kontrolka abs,spróbuj zdiagnozować naczepę nie gasząc pojazdu.Być może po wł. i wył. następuje reset i błędu nie ma.
    diablo23248
    Level 27  
    Jaką masz wersję modulatora? Konkretny numer z tabliczki znamionowej lub naklejki na przedniej ściance. 480 102 ... .
    stanisławpiotr
    Level 32  
    W twoim przypadku prawie na 99% to problem z zaworem przygotowania powietrza w Manie. Prawdopodobnie albo masz uszkodzony czujnik ciśnienia tego zaworu albo ciśnienie na nim jest różne od 8.5 Bara, jakie ten zawór powinien przygotować dla poprawnego sterowania naczepą. Najlepiej sprawdź manometrem ciśnienie na czerwonej głowicy wychodzącej z samochodu.
    szyniu
    Level 20  
    Aktualnie jest dobrze, w aucie po przejechaniu kilku kilometrów kontrolka zgasła i hamulce są poprawne wszystko działa.
    Tak że na razie nie brnę dalej z tym problemem wszystko wyjdzie w praniu.