Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spalone przewody zerowe w instalacji.

Domin1980 01 Nov 2012 20:42 3033 4
    Domin1980
    Level 2  
    Witam Wszystkich,
    Proszę o pomoc w następującym temacie. Posiadam w mieszkaniu instalację jednofazową z przewodem ochronnym. Mieszkanie jest małe, w bloku - instalacja prosta. Przewody z rozdzielni klatkowej doprowadzone do rozdzielni w mieszkaniu (L,N,PE). W rozdzielni 2 bezpieczniki typu S i jeden różnicowoprądowy. Instalacja w całości w miedzi, 2,5 mm2 i oświetlenie 1,5 mm2. Rozdzielnia w mieszkaniu też prosta - N rozszyte na listwie to wszystkich obwodów, L zasila bezpieczniki a z drugiej strony idzie na obwody. PE rozszyte na listwie. Nic ciekawego.
    Dzisiaj przy małych pracach w mieszkaniu zdemontowałem panel rozdzielni i świat zawirował:
    Większość przewodów N stopiona, a najbardziej przewód zasilający mieszkanie, plastik w którym zamocowana jest listwa z rozszytymi przewodami N również stopiony - masakra.
    Czytam w necie o upalających się 0 i skutkach, ale nie mogę nic wywnioskować. Ryzyko widzę w instalacjach trójfazowych - mnie nie dotyczy. Przyczyną mogą być błędnie wykonane instalacje, ale tutaj w mojej nie mogę wymyślić gdzie mogłaby być ona źle wykonana. Pisali też coś o instalacjach jako całość (blokowa), ale wtedy problem chyba byłby globalny. Dla mnie o tyle dziwne że:
    obwody zabezpieczone S o wartości 16 A, główne zabezpieczenie instalacji 25A więc nie ma mowy o przeciążeniu instalacji. O co chodzi. Wiem mogę zadzwonić po elektryka, ale wiem co on zrobi - po prostu wymieni uszkodzone elementy, a mnie interesuje przyczyna tego stanu rzeczy.
    Dlaczego tylko kable N są spalone a L nie ruszone?
    Pozdrawiam
    Dominik
    Arturo2005
    Level 33  
    Domin1980 wrote:
    Dlaczego tylko kable N są spalone a L nie ruszone?

Słabo dokręcone przewody na listwie N
    Domin1980
    Level 2  
    Tak trochę podejrzewałem, chociaż ciężko uwierzyć bo w listwie jeden zacisk - 1 przewód. Może ta listwa jest jakaś nie bardzo (w sensie materiał) - skrzyneczka hipermarketowa :)
    Pozdrawiam
    Dominik
    Domin1980
    Level 2  
    Dzięki Panowie,
    nie będę już ich tak mocno dokręcał ;)
    Pozdrawiam
    Dominik