Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fonica G8010 - łatwa modernizacja

kubalonek 01 Lis 2012 22:15 3264 0
    kubalonek
    Poziom 11  
    Modernizacja gramofonu Fonica G8010
    W ramach terapii zajęciowej postanowiłem w końcu wykonać modernizację mojego gramofonu którego nabyłem z niemałym trudem w roku chyba 1982 . Służył mi cały ogólniak , trochę na studiach i oczywiście wyparł go odtwarzacz CD … Przez ten okres oczywiście nie odmówił posłuszeństwa , ale gdy ostatnio naszło mnie na posłuchanie swoich starych płyt odmówił współpracy : Nie trzymał obrotów , strasznie brumił ( przydźwięk z sieci ) . Po zapoznaniu się z problemem postanowiłem jak najprościej poprawić sztandarowy produkt Foniki . G8010 lub jak kto woli Bernard nie był gramofonem Hi-Fi w pełnym tego słowa znaczeniu . W projektowaniu lub produkcji z oszczędności (?) lub innych względów popełniono trochę błędów. Jego największą wadą był niesamowity przydźwięk z transformatora i słabe silniki . Winą był brak ekranowania trafa i jednopołówkowy ! prostownik. Zasilacz fabryczny potraktowany został po macoszemu.
    Reanimacja objęła: wymianę silnika. Wstawiłem silnik z rozbiórek jakiegoś magnetofonu . Musi być na 12 V . Silniki w tego sprzętu są raczej standardowe ,lewo bieżne , lub zdobyć oryginalny SILMY. Dodatkowo trafił mi się silnik dodatkowo zaekranowany zwojem blachy . Oczywiście musi pasować do gniazda . Trochę trudności sprawiło mi ściągnięcie rolki , trzeba to zrobić delikatnie aby nie uszkodzić tarczy z otworkami do regulacji obrotów. Następnie zabrałem się za zasilacz – wymieniłem kondensatory filtrujące C1 i C2 ( 2 X 1000 mikro) na pojedynczy 4700 mikro . Akurat taki miałem . Od strony płytki przylutowałem mostek prostowniczy który połączyłem z uzwojeniem wtórnym trafa . Starej diody prostowniczej ( D1) nie usuwałem. Ale najważniejsze okazało się ekranowanie trafa . Po usunięciu trafa z plastikowego łoża , w powstałe miejsce wkleiłem puszkę blaszaną po przyprawach w kostkach Knora . Pasuje idealnie . Po zaizolowaniu trafa taśmą izolacyjną i folią z bąbelkami trafo znalazło się w ekranowanej puszce , przewody przeszły przez wywiercone przepusty w pudełku .Myślałem o usunięciu transformatora , ale neonówka do stroboskopu zasilana jest po stronie pierwotnej transformatora więc po wywaleniu trafa trzeba byłoby zamienić neonówkę na jasną LED-ę . Ale dla osób którzy absolutnie chcieliby usunąć przydźwięk to zrobienie zewnętrznego zasilacza to chyba najlepsze wyjście . Po złożeniu wszystkiego do kupy pierwsze odpalenie : szok , myślałem że nie działa zasilacz – prawie nie słychać przydźwięku – jest bardzo , bardzo cichy , w porównaniem z wersją fabryczną po prostu szok. Moment uruchomienia silnika też nie wywołał słyszalnego brumienia - a wcześniej było go słychać , szczególnie jak wkładka zbliżała się do końca płyty . Trochę trudności sprawiło mi wyregulowanie prędkości . Po ustawieniu trymera na „zero” regulację przeprowadza się P1 i P2 ( dwa potencjometry montażowe obok siebie , jeden na 33 drugi na 45 / Obr) . Najlepiej to zrobić umieszczając gramofon z odkręconym dnem na ramie tak aby było dojście do potencjometrów od dołu , z założonym talerzem i płytą . W sumie za cenę mostka diodowego , kondensatora , puszki blaszanej otrzymane efekty są bardzo dobre. Po wymianie wkładki na Grado Black ( kupiłem przez przypadek z wysprzedaży ) po prostu oniemiałem – przy nie zniszczonych płytach efekt jest naprawdę niezły . Wkłądki Mf 102 niestety były słabe - generalnie po tuningu polecam wymianę na lepszą - to co potrafią dobre wkładki może całkowicie odmienić poglądy na Hi-Fi lat 70 i 80 tych.

Interpunkcja.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM
  • Computer ControlsComputer Controls