Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Parkside PNTS 30/9 E Szczotki węglowe

Naproxenum 01 Nov 2012 22:32 14931 13
    Naproxenum
    Level 9  
    Witam

Zakupiłem odkurzacz mokro-sucho Parkside bez szczotek węglowych, wpierw umieściłem szczotki od zelmera w oryginalnych szczotkotrzymaczach, to pochodzil trochę wył, a potem zaczął się dławić.

Oryginalne sprzeżynki chyba sie zgubiły, ale mam dwie od innego modelu odkurzacza tej samej firmy pnts 35, ma trochę wyższe szczotkotrzymacze.. tez jest roz...psuty,

Kupinem wreszcie dwie za duże szczotki węglowe i zrobiłem z niej jedną [foto]- ale to też nic nie dało, na komutatorze zachodzi spawanie białym ogniem.

Proszę o pomoc

Filmik, jak chodził na szczotkach od zelmera, nie długo później zaczął 'zdychać'

kizek
    Level 35  
    Jaką masz pewność że wirnik jest sprawny?
    Naproxenum
    Level 9  
    kizek wrote:
    Jaką masz pewność że wirnik jest sprawny?

jak wymieniałem szczotki, to w jednym szczotko trzymaczu było jakieś 0,5cm szczotki - po umieszczeniu nowej - tej od zelmera, chodził przepięknie cicho, na aku 18V co prawda - teraz na aku 18v słychać go i to dobrze...
    iku18
    Level 19  
    Jak wymieniać to komplet szczotek, a nie tylko jedną. Materiał z jakiego są zrobione nie może być "na oko dobry". Jeśli wymieniłeś sprężynkę to długość i elastyczność też nie jest bez znaczenia. Bezpiecznik szczotki również nie może być zbyt długi bo zniszczysz wirnik.
    Naproxenum
    Level 9  
    iku18 wrote:
    Jak wymieniać to komplet szczotek, a nie tylko jedną. Materiał z jakiego są zrobione nie może być "na oko dobry". Jeśli wymieniłeś sprężynkę to długość i elastyczność też nie jest bez znaczenia. Bezpiecznik szczotki również nie może być zbyt długi bo zniszczysz wirnik.

Nie wiem co jest, ale u mnie filmiki załadowane na elektrodę odtwarza się w przyspieszonym tempie

toteż zadałem na tinypic

http://v6.tinypic.com/player.swf?file=25je880

a tu filmik z magicznego kombo 4 szczotek od pralki i sprężynek od zelmera

http://v6.tinypic.com/player.swf?file=2wpksaw

proszę o opinię
  • Helpful post
    prezesAdammm
    Level 13  
    A nie próbowałeś oryginalnych dostać...

022/3972212
    support.pl(malpa)kompernass.de
    www.kompernass.de

Kompernass jest firmą która zajmuję się urządzeniami Parkside z Lidla, ja zamówiłem u nich szczotki do szlifierki kątowej...

Firma z Niemiec ale ma oddział w Warszawie...
    coolombo
    Level 29  
    Sorry że odkopuję temat, u mnie jest ten sam problem jedna szczotka zużywa się bardzo szybko.
    Czy autor tematu poradził sobie z problemem ?
    Sławek K
    Level 22  
    Jeżeli jedna szczotka Ci iskrzy, a druga nie ma takiego objawu, to ewidentnie jest niedociskana do komutatora.
    Przyczyna może być różna: brak sprężystości sprężyny (przegrzana), zadzior w szczotkotrzymaczu powodujący brak możliwości przesuwania się szczotki (nadpalenie), zbyt krótka szczotka (zużyta).
    Przeprowadzisz sekcję zwłok i wszystko będziesz wiedział...
    Pozdrawiam Sławek.
    przemoprzem
    Level 12  
    Mam podobny odkurzacz - PNTS 1300. Ze szczotek zostało jedynie tyle

W serwisie Lidla dowiedziałem się, że komplet szczotki + szczotkowyłamacz są po 30 zł + przesyłka. Uprzejma Pani zmierzyła same szczotki i wyszło 5x10x32 (Szczotka węglowa typ SK - 10 do odkurzaczy Zelmer Alfa (A9)), ale z resztek mi wychodzi że to będzie 6x11x??.

Ktoś doradzi co mam kupić? Odkurzacz kupiony za 30 zł, szczotki na miejscu po 10 zł, tylko nie wiem co kupić.
    przemoprzem
    Level 12  
    Kupiłem w lokalnym serwisie Zelmera szczotki węglowe

Zelmer 6,2x11x34 (A57)
    Zastosowanie:
    Odkurzacz Zelmer: Agregat ssący 308.2, 309.1 , inne modele
    Wymiar: 6,2x11x34
    Nr kat:309.0210

Nie wiem jak ta kobitka z serwisu Lidla mierzyła, ale rypnęła się ok 1 mm na wszystkich wymiarach. Ale nawet te szczotki co dziś kupiłem tez nie są idealnie jak te stare.

Jak widać na zdjęciu stara była minimalnie wyższa:

No i najważniejsze - inne sprężyny i mocowanie. Bawić się w lutowanie i adaptację starych sprężyn i blaszek czy zamontować jak jest i zobaczyć co będzie? Bo facet z serwisu powiedział, żeby zamontować jak jest, założyć na końcu tylko stare blaszki żeby można było podłączyć konektory.

No i drut w tych szczotkach Zelmera jest cieńszy - ma to znaczenie?

W ogóle to odkurzacz niby używany na budowie, z tego co znajomy mówił to był wymieniany silnik na gwarancji, później dalej pracował, tyle że ostatnio głośno i waliło deko "szczotkami". Ze szczotek widać ile zostało - NIC. Czy to normalne, żeby szczotki o długości 35 mm się zużyły w ciągu np 2 lat?
    Sławek K
    Level 22  
    Mogłeś kupić te szczotki trochę większe (jeżeli nie było pasujących) i dotrzeć na papierze ściernym do wymiaru.
    Niedopasowana szczotka - źle.
    Zawęglony komutator wirnika - źle
    Pójdź do pani ze sklepu i weź takie na dotarcie do wymiaru ( tak swoją drogą dlaczego nie maja wymiaru w sklepie????)
    Przed założeniem szczotek przetrzyj iglaczkiem szczotkotrzymacz z nadpaleń i brudu.Zetrzyj węgiel z komutatora, wyczyść przerwy.
    Załóż szczotki...
    Spróbuj silnik bez montażu do odkurzacza
    Jeżeli iskrzy to masz szukanie silnika aby wymienić.
    Ludzie tak mówią " tylko wymienisz szczotki i narzędzie Ci pójdzie" , ale tak nie jest ... .
    powodzenia Sławek
    przemoprzem
    Level 12  
    Szczotki w serwisie Parkside kosztowały by ok 40 razem ze szczotkotrzymaczami. Kobitka mi zmierzyła same szczotki, ja kupiłem w lokalnym serwisie Zelmera niby deko większe a i tak był delikatny luz jak je spasowałem.

Poniżej zdjęcia wirnika - wg znajomego masakra. Widać że stare szczotki zrobiły swoje, na dodatek komutator wirnika jak się kręci to widać że jest jajowaty, więc nie widzę sensu reanimacji silnika. Odkurzacz miał mnie kosztować 30 zł, ale znajomy mówił żebym sprawdził dlaczego głośno chodzi. Sprawdziłem, powiedziałem o co kaman, mam go wywalić do śmieci.

Generalnie odkurzacz miał robić za "napęd" do domowej roboty małego odciągu do wiórów jak w temacie - http://forum.domidrewno.pl/sam%27y-46/odciag-wiorow-z-przegroda-thiena/ . Na razie mam w zanadrzu silnik z turbiną od zelmer admiral, pewnie słabszy niż ten, ale zobaczymy. Jak nie to kupię turbinę z silnikiem od Karcher Puzzo 100 - są po 120 zł.

Sławek K
    Level 22  
    Silnik z zelmera chyba będzie większej mocy niż oryginał. Ważne aby dał się zabudować.... .
    Szukaj innego silnika , złomowiska są pełne takich wynalazków. Za 10 złotych możesz mieć cały odkurzacz.
    Sławek