Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek się spieszy o 15minut na miesiąc!

02 Lis 2012 00:39 3492 14
  • Poziom 16  
    Witam, kupiłem zegar taki pokojowy http://www.chh.pl/produkty/136135/budzik_cyfrowy_dynora

wszystko w nim ok jest oprócz tego że spieszy, miesięcznie jest to około 15 minut do przodu... mam dwa pytania odnośnie tej małej usterki :

1.Podłączyłem go do kontaktu a ma jeszcze wejście na baterię... może to być z tym związane ??
    2.Czy mozna jakimś domowym sposobem naprawić to przyspieszanie ? coś dolutować itp ?

• Poziom 43  
    1-Bateria służy do podtrzymania aktualnej godziny w przypadku braku zasilania sieciowego. 2-Ale ten czas szybko ucieka ;) A na poważnie,ciężko będzie odzyskać owe 15minut w skali miesiąca chociażby z braku jakiejkolwiek dokumentacji technicznej.
  • Poziom 16  
    W instrukcji też nic nie ma...

• Poziom 43  
    Cóż,jeśli zegarek jest na gwarancji proponuję go odesłać wraz z opisem usterki.
  • Poziom 16  
    Jakbym mogl... tylko tej firmy juz nie ma...
  • Poziom 42  
    Z wyglądu wyświetlacza i przycisków ... jest zrobiony na układzie LM8560 lub innym z tej serii.

W originale są taktowane z częstotliwości sieci, która obecnie jest dość dokładna. Po odłączeniu napięcia 230V i gdy jest podtrzymująca ustawienia i chodu zegarka bateria 9V, zegarek wygaszając wyświetlacz przechodzi na taktowanie z generatora wewnętrznego RC; który nie jest zbyt dokładny.

Silne zakłócenia napięcia sieci mogą być przyczyna spieszenia się.

W zależności "co tam jest w środku" - można dostawić zewnętrzny 50Hz generator na kwarcu
  • Poziom 33  
    oj napisał:
    W originale są taktowane z częstotliwości sieci, która obecnie jest dość dokładna

Niedawno z ciekawości zmierzyłem w gniazdku i było 51Hz ? czy to celowe, czy oni nas rżną na kasę?, domowe odbiorniki pobierają wtedy więcej energii.
    Kupując zegarek, budzik trzeba o tym pamiętać i wybierać "kwarcowe" teraz to najlepiej byłoby komuś ten budzik opchnąć hehe, ale kolega ma chyba dwa?
  • Poziom 16  
    Jeden mam... po co mi dwa...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    zimny8 napisał:
    Niedawno z ciekawości zmierzyłem w gniazdku i było 51Hz ? czy to celowe, czy oni nas rżną na kasę?, domowe odbiorniki pobierają wtedy więcej energii.

Ciekawa teoria. Mógłbyś to uzasadnić?

Do autora tematu - dolutuj równolegle do kwarcu w tym zegarku kondensator nastawny (trymer) o wartości rzędu pF, którym wystroisz kwarc do dokładnej wartości. Ewentualnie przelutuj kwarc na jakiś bardziej markowy. A może tam nie ma kwarcu tylko jakiś układ LC?
  • Poziom 33  
    phanick napisał:
    Ciekawa teoria. Mógłbyś to uzasadnić?

Prosto po chłopsku, np. silnik którego obroty zależą od częstotliwości, wraz z jej wzrostem będzie przyspieszał obroty i pobierał więcej energii.
    Albo jeszcze lepiej, licznik energii jest de facto silnikiem 2-fazowym, w którym moment napędowy jest proporcjonalny do iloczynu natężenia pola 2 cewek i cosinusa przesuniecia fazowego między oboma polami, jeśli będziemy zwiększać częstotliwość prądu przezeń płynącego to co się stanie?
  • Poziom 28  
    Tak, w przypadku silników prądu przemiennego się zgodzę. Ale dla innego rodzaju urządzeń (transformatory/oporowe) to chyba nie ma większego znaczenia.
  • Admin grupy audio
    Znów jakieś teorie spiskowe?

Norma PN-EN 50160 napisał:

Wartość średnia częstotliwości mierzona w czasie 10s nie powinna przekraczać o więcej niż + 1% częstotliwości znamionowej tj. ( 49,5 – 50,5 Hz ) przez 95% tygodnia oraz + 4% i -6% tj. 47 – 52 Hz przez pozostałe 5% tygodnia
  • Poziom 33  
    Artur k. napisał:
    Znów jakieś teorie spiskowe?

Nie :), ale po cholerę podniesiono napięcie w sieci do 230V czy to unijne wymogi? zresztą tak czy tak.
    Jak ten świat pokręcony, kiedyś miewałem w gniazdku 160V stabilizator do "Rubina 707" nie wystarczał więc autotrafo miałem, a z zakładem energetycznym o to prowadziłem za młodu prywatną wojnę.
  • Admin grupy audio
    Tak, podwyższenie napięcia sieci to wymóg unijny, który musieliśmy spełnić by w ogóle wejść do unii. W całej Unii Europejskiej napięcie sieciowe wynosi 230V.

:arrow: phanick
    Prawdopodobnie nie ma tam żadnego kwarcu. Tak, jak napisał oj, sercem zegarka zapewne jest układ LM8560/TMS3450.Ten układ jako podstawę czasu, bierze częstotliwość sieci.