Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy + kocioł na drewno + zbiornik buforowy

lazy_moose 02 Lis 2012 10:20 4008 14
  • #1 02 Lis 2012 10:20
    lazy_moose
    Poziom 2  

Witam

Chciałbym uzyskać poradę fachowców - zaczynam budować domek (130m2) i czytając o systemach CO/CWU zamierzam skonfigurować swój układ z wykorzystaniem:

1) Kocioł gazowy max do 18-24kW (Vaillant) - dedykowane pomieszczenie na poddaszu
    2) Kocioł na drewno do 8kW (Cichewicz Ultima II) - mała kotłownia na parterze
    3) Zbiornik ACV - SMART Multi-Energy
    4) może dodatkowo system solarny ... ale tu się zastanawiam nad sensem bo i koszta duże

Chciałbym głównie opalać gazem a w weekendy i wolne dni (wspomagać ) palić drewnem w kotłowni - nie chcę mieć kotła=kominka w salonie.
    Jestem laikiem ale wiem że połączenie obu źródeł ciepła (kocioł gaz i na drewno) to podłączenie ze sobą układów zamknietego i otwartego. Widziałem już bardzo skomplikowane układy z wymiennikami ciepła. Pytanie moje jest takie, czy stosując w/w zbiornik ACV - taki układ się uprości i przede wszystkim jest możliwy do realizacji ?

0 14
  • #2 02 Lis 2012 14:23
    dareksin
    Poziom 16  

Ciekawy pomysł. Bardzo sprytny wymiennik. Powinno wszystko dać radę.
    Musisz tylko pamiętać , że jeśli nie będziesz palił non-stop to rozgrzanie układu trochę potrwa.

0
  • #3 02 Lis 2012 16:33
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Drugi problem jaki może się pojawić to to, że jeśli temperatura w obiegu CO na powrocie do kotła gazowego będzie wyższa niż temperatura pracy na kotle gazowym to większość sterowników kotłów gazowych "wariuje" .
    AVC ma dobre produkty, szkoda tylko że udostępniają tak niewiele przydatnych informacji. :cry:

0
  • #4 02 Lis 2012 16:35
    William Bonawentura
    Poziom 31  

lazy_moose napisał:
    Widziałem już bardzo skomplikowane układy z wymiennikami ciepła.

Budując prawidłowo instalację - kocioł gazowy z grzejnikami w układzie ciśnieniowym i kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym musisz zainstalować wymiennik ciepła. Nie jest to żaden skomplikowany układ a prawidłowo dobrany wymiennik zastępuje jednocześnie sprzęgło hydrauliczne lub zawór 4D. Jeśli chcesz mieć bufor to nie 400l tylko 4000. Poszukaj na forum Muratora wątek "bufor tymi rękami zrobiony".

0
  • #5 02 Lis 2012 16:41
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Williamie, to za mały kocioł stałopalny na 4000 L.
    Aby podnieść temperaturze w buforze bez strat o 10°C musiał by pracować całą mocą tylko na potrzeby buforu przez prawie 6 godzin. :D

0
  • #6 02 Lis 2012 16:48
    dareksin
    Poziom 16  

Czy nie wystarczy ten "multi" wymiennik ?
    Do tego został przeznaczony aby spinać różne źródła ciepła.

0
  • #7 02 Lis 2012 16:55
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

dareksin napisał:
    Czy nie wystarczy ten "multi" wymiennik ?
    Do tego został przeznaczony aby spinać różne źródła ciepła.

Czy samy wymiennik wystarczy .... według mnie nie. Niezbędne jest nie tylko spięcie obiegów ale także prawidłowe sterowanie. Jeśli będzie prawidłowe sterowanie i stale (naprzemienne : kocioł gazowy i stałopalny) grzanie może chodzić długo i efektywnie. Brak wtedy efektu bezwładności.

0
  • #8 02 Lis 2012 16:58
    dareksin
    Poziom 16  

"Czy sam" Miałem na myśli tylko ten multi-wymiennik.
    Ponieważ kolega napisał, że:

William Bonawentura napisał:
    Budując prawidłowo instalację - kocioł gazowy z grzejnikami w układzie ciśnieniowym i kocioł na paliwo stałe w układzie otwartym musisz zainstalować wymiennik ciepła.

Przecież on spełnia tą funkcję.

0
  • #9 02 Lis 2012 17:01
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Tak, ten multiwymiennik może pełnić rolę wymiennika ciepła, choć jak sam trafnie zauważyłeś jako wymiennik ma od dużą bezwładność własną.

0
  • #10 02 Lis 2012 17:06
    dareksin
    Poziom 16  

Są różne jego odmiany tj. pojemności.
    Bezwładność - jeśli nie będziemy wyłączać ogrzewania a wymiennik i instalacja przy nim będzie dobrze zaizolowana to może być to zaletą. Prawda?

0
  • #11 02 Lis 2012 17:13
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

dareksin napisał:
    Są różne jego odmiany tj. pojemności.
    Bezwładność - jeśli nie będziemy wyłączać ogrzewania a wymiennik i instalacja przy nim będzie dobrze zaizolowana to może być to zaletą. Prawda?

Dokładnie tak wcześniej napisałem ..... bardzo ważne są słowa jeśli i może . Dlatego właśnie napisałem o prawidłowym sterowaniu. :D .

0
  • #12 02 Lis 2012 17:28
    lazy_moose
    Poziom 2  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Drugi problem jaki może się pojawić to to, że jeśli temperatura w obiegu CO na powrocie do kotła gazowego będzie wyższa niż temperatura pracy na kotle gazowym to większość sterowników kotłów gazowych "wariuje" .
    AVC ma dobre produkty, szkoda tylko że udostępniają tak niewiele przydatnych informacji. :cry:

Zdaje się, można to tak podłączyć aby powrót CO oddawał energie do wewnętrznego zbiornika CWU.

Ultima II - max. temp zasialania 85*C
    - min. temp powrotu 60*C

AVC SMART Multi-Energy - max temp. pracy 90*C
    Nie wiem jak to jest z kotłem gazowym, np VC 186/3-5 ... ?

Nie da się tego sensownie spiąć z użyciem zaworu mieszającego ?

0
  • #13 02 Lis 2012 17:39
    dareksin
    Poziom 16  

lazy_moose napisał:

Zamiast multi-wymiennika ? Jeśli nie to po co zawór mieszający ?

0
  • #14 02 Lis 2012 17:47
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Panie Krzysztofie ....... najpierw stworzyć algorytm później można go analizować.
    Jest zbyt mało danych aby to analizować i napisać jednoznacznie czy jest to dobre, złe czy średnie rozwiązanie.
    Sam zasobnik jest dobry (lubię produkty markowe i ze stali szlachetnej) ale ....... nie uzyska Pan (mnie się nie udało) informacji jaką moc ma wymiennik (zbiornik wewnętrzny/zbiornik zewnętrzny) w zależności od różnicy temperatur.
    W związku z tym nie ma jak i co obliczać i symulować czy taka moc wystarczy przy danych parametrach na ogrzanie obiektu za pośrednictwem ogrzewania podłogowego i/lub grzejnikowego.

0
  • #15 02 Lis 2012 18:55
    lazy_moose
    Poziom 2  

dareksin napisał:
    lazy_moose napisał:

Zamiast multi-wymiennika ? Jeśli nie to po co zawór mieszający ?

Chodziło mi o zapewnienie odpowiedniej temp powrotu CO do kotła na paliwo stałe - min 60*C. Reasumując zaczynam brnąć a jestem laikiem. Dzięki pięknie za wskazówki i Wasz czas ! Wygląda na to, że "generalnie" pomysł jest OK - reszte musi doprecyzować fachowiec.

0
  Szukaj w 5mln produktów