Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCW 180 XEU - Głośna praca pompy wody

Doctor70 02 Lis 2012 12:00 3330 14
  • #1 02 Lis 2012 12:00
    Doctor70
    Poziom 7  

Witam forumowiczów!
    Jestem posiadaczem kotła gazowego VCW 180 XEU. Od pewnego czasu piec zaczął głośno pracować. Po wizycie serwisanta okazało się, że przyczyną może być membrana w pompie wody. Jego zdaniem tej membrany się nie wymienia lecz należy wymienić całą pompę, której koszt to ok. 1000 zł. Czy tak jest faktycznie? Skoro tak to wskażcie mi przy okazji jaki kocioł o podobnych właściwościach polecacie do kupienia bo bez sensu wydawać 1000 zł na pompę gdy stanowi to wartość całego tego kotła. Proszę o w miarę szybkie podpowiedzi. Pozdrawiam!!!

0 14
  • #2 02 Lis 2012 13:49
    dareksin
    Poziom 16  

Czy na pewno problem dotyczy samej pompy? Filtry wyczyszczone?
    W sprawie wymiany kotła , chyba nikt Ci nie doradzi na odległość.
    Ważne jest abyś wybrał taki kocioł , który ma w pobliżu sprawnie działający serwis.

0
  • #3 02 Lis 2012 15:28
    Doctor70
    Poziom 7  

Podpowiedz mi coś bliżej na temat tych filtrów, gdzie one są? Podejrzewam pompę gdyż to ona tak głośno pracuje. Ja nigdy żadnych filtrów nie czyściłem. Czy faktycznie w tej pompie jest niewymienialna membrana?

0
  • #4 02 Lis 2012 15:38
    dareksin
    Poziom 16  

Pompy nie rozbierałem, nie podpowiem.
    Zasadniczo filtr powinien być przed pompą ale w przypadku kotłów gazowych , filtry są na powrocie instalacji przed kotłem.

0
  • #5 02 Lis 2012 16:15
    Doctor70
    Poziom 7  

Rozumiem, że filtry to nie jest integralna część kotła? Jeśli tak to nie posiadam żadnych filtrów.

0
  • #6 02 Lis 2012 16:27
    daniel-1204
    Poziom 12  

Witam
    Filtry zazwyczaj są montowane przed kotłem i nie jest to częścia integralna kotła pozatym o ile dobrze pamiętam to jest to pompa odśrodkowa łopatkowa ( chyba że się mylę ) i nie posiada membrany najpierw odpowietrz pompę dobij wody do układu sprawdź filtry a dopiero potem wymieniaj pompę

0
  • #7 02 Lis 2012 16:29
    Doctor70
    Poziom 7  

Ok. A jak się odpowietrza pompę?

0
  • #8 02 Lis 2012 16:32
    dareksin
    Poziom 16  

Dobrze rozumiesz.
    Na środku pompy jest śruba na płaski śrubokręt. Wystarczy poluzować a potem dokręcić.

0
  • #9 02 Lis 2012 16:34
    Doctor70
    Poziom 7  

Ok. Wykonuję. Dzięki i pozdrawiam!!!

0
  • #10 03 Lis 2012 17:22
    Doctor70
    Poziom 7  

Niestety odpowietrzenie pompy nic nie pomogło. Nadal słychać specyficzne odgłosy jakby wewnątrz coś było luźne.

0
  • #11 03 Lis 2012 17:59
    dareksin
    Poziom 16  

Czy na pewno żaden zawór od CO nie jest zamknięty lub przymknięty? Czy ogrzewanie działa dobrze a problemem jest tylko hałas ?

0
  • #12 03 Lis 2012 18:42
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Istnieje możliwość ,że coś. siedzi w korpusie pompy i łopatki o to uderzają . Trzeba ją rozebrać .

0
  • #13 03 Lis 2012 19:23
    Doctor70
    Poziom 7  

Ogrzewanie działa dobrze. Jeśli chodzi o rozebranie pompy to jestem za tylko jak się do tego zabrać?

1
  • #14 24 Lis 2012 20:11
    Bartek eDoradca WILO
    Poziom 11  

Witam,
    Głośna pracy pompy oraz szumy najczęściej związane są osadzaniem się kamienia kotłowego na wirniku pompy bądź w przypadku problemów ze zmianą prędkości obrotowej pompy zanieczyszczeń który blokuje łopatki wirnika pompy.
    Nie jestem specjalistą do spraw pieców Vaillant natomiast nie bardzo widzę membranę w pompie obiegowej.
    Ponieważ wymiana urządzenia to ostateczność, najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie pompy z instalacji wyczyszczenie. Jeżeli ma Pan taką możliwość warto również sprawdzić czy wirnik w pompie nie jest uszkodzony, w przypadku uszkodzenia wirnika, niestety będzie trzeba pomyśleć o nowej pompie. Jest to jednak ostateczność, w przypadku gdy wyczyszczenie pompy nie da pożądanych rezultatów.

2
  • #15 24 Lis 2012 20:53
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pompę masz skręconą czterema śrubami imbusowymi. Odkręć je i delikatnie pociągnij za korpus. powinien wyjść wraz z wirnikiem. W ten sposób możesz zweryfikować stan łopatek i wykonać ewentualne czyszczenie.

4