Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt mała pojemność hydroforu

02 Lis 2012 12:11 2802 8
  • Poziom 8  
    Witam. Mam drobny problem z wykonaną instalacją hydroforową zasilającą spłuczki w domu jednorodzinnym.
    Zamontowałem sobie taki tani (heh) zestaw hydroforowy 24l do zasilania dwóch spłuczek, ale w ogóle się to nie sprawdza. Tzn nawet drobne chluśnięcie wody ze spłuczki (np ~1 litr) powoduje już załączenie pompy, a gdy spłuczka się już napełni to w tym samym momencie staje pompa. Nie ma tu efektu buforowania.
    Gorzej jest jeszcze w momencie zasilania spłuczki położonej 6 m w pionie od pompy (piętro)- zanim spłuczka się napełni, pompa chodzi w cyklu przerywanym - 2 sek działa - 2 sek przerwy - i tak do momentu napełnienia. Czy te 24l w zbiorniku powinny dać zapas chociaż 3 litrów dla spłuczki, czy ten proces co opisałem jest normalny i trzeba dać zbiornik 200 litrów by to grało?.
    W tym zbiorniczku jest niby przepona więc nie wiem czy trzeba go nabijać powietrzem? Nie znam się na tym.

A jeśli padnie z waszej strony odpowiedź, że ten zbiornik to śmiech i mam zamontować duży zbiornik, to czy mogę go wpiąć w dowolne miejsce instalacji łącząc do już istniejącej? i czy może wisieć na boku zamocowany podstawami do ściany, bądź w pionie wejściem z dołu? (koniecznie ściana)
    Myślę o dołożeniu 100 litrów wpinając go przez trójnik na drodze wyjście pompy a zasilanie spłuczki.
    Hydrofor ciągnie wodę z głębokości 3 m a pompuje w pionie na 6 m
    Dzięki za pomoc.
  • Poziom 36  
    Wszystko wskazuje na brak powietrza. Przy dużym zbiorniku może być problem z tym silniczkiem od hydroforka :)
  • Poziom 8  
    A dla czego ten silnik ma być za słaby? Myślałem że będzie załączać sie rzadziej ale na dłużej, oszczędzając ciągłych rozruchów.
    Teraz nabija do 3 bar.

Aha hydrofor ma 3 lata. Wcześniej podlewał ogródek sezonowo. Teraz mnie naszło na coś więcej :)
    Jak nabić powietrze do przepony? Czy tylko wymiana (ale wtedy zrobie jak wyżej)?
  • Poziom 36  
    Musi być jakiś wentyl samochodowy.
  • Poziom 8  
    Mam dokładnie ten model
    http://www.youtube.com/watch?v=uUEaWMfC7as
    I na dupce zbiornika jest takie czarne cuś. To jest wentyl?
    Jeśli tak to ile nabić?

A tak wogóle to ten z filmiku to widać że ma sprawny bufor, bo jeszcze długo nabija po zakręceniu wody i długo podaje wodę zanim zastartuje.

Jeśli rozwiąże ten problem to chciałbym dołączyć pralkę do układu ale to chyba 100 l będzie mało :).
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Poczytaj sobie trochę o tym chińczyku Link
  • Poziom 8  
    A to jednak nie ten model. Mój ma 550W. Ale oczywiście instrukcja jak najbardziej podobna hehe. Dziękuję za poradę. Już wszystko jasne. Gdy dowiedziałem się o tym że zbiornik się dobija powietrzem, to nagle na googlach wyskoczyło milion podobnych tematów :sm7: .

Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Hej. Trochę rozciągłem histerezę. Max 3,1 bar bo więcej pompa nie da, a min ok 1,7 bar. Jednak spadek z max do min jest bardzo szybki. Po obserwacji jestem na 100 % pewien, że poduszka już tam nie istnieje. Postaram się jutro nabić trochę baniak i opiszę wrażenia.

Jestem po testach i wszystko jest już tak pięknie, jak powinno być. Nabiłem ok 1,7 bar i teraz hydrofor odzyskał pojemność. Pojemność bańki starczy na napełnienie całkiem pustej spłuczki, zanim pompa się załączy. Jestem bardzo zadowolony.
    Podłączyłem jeszcze pralkę na próbę i myślę, że te rozwiązanie mi wystarczy, tzn jak pralka chce nabierać wodę, to hydrofor załącza się po jakimś czasie i już pracuje do momentu, aż pralka się napije. Ilość włączeń i wyłączeń spadła 4-5 krotnie w stosunku do tego co było.

Znalazłem całkiem tani 80l baniak i myślę o podmiance lub dodaniu do układu aby jeszcze rozrzedzić ilość załączeń, oraz obniżyć trochę ciśnienie np do 2,5 bar, bo pompa ledwo zipie na 3 bar i prawie już nic nie podaje (ok 5l wg tabelki). Rozwiązanie 24l i 2,5 bar to za mało - pompa załącza się zbyt często, bo spłuczka odbiera wodę zbyt wolno i nadmiar idzie do bańki i tak w kółko. Dopiero 3 bar dały równowagę - siła przepchania i słaby przepływ. Bańka 80l może odbierać ten nadmiar dłużej, i dłużej oddawać wodę zanim ciśnienie spadnie do załączenia (tak sobie myślę) :D

Pozdrawiam pomocników