Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka do 1300zł, którą można tanio serwisować.

Paweł#G 07 Lis 2012 23:56 29358 67
    wioletta92
    Poziom 18  
    gugu2 napisał:
    z tego co wiem ma niewymienne

gugu, przestań wprowadzać ludzi w błąd. Jak najbardziej wymienne łożyska i dobra alternatywa do małych łazienek. Bardzo porządna pralka. W każdym razie jako technik serwisu wolałbym tą pralkę od Candy.
    gugu2
    Poziom 13  
    nie wprowadzam w błąd. piszę tak jak jest. no ale każdy moze sie pomylić prawda? zgadza sie też bym wybrał candy.
    wioletta92
    Poziom 18  
    gugu2 napisał:
    nie wprowadzam w błąd. piszę tak jak jest. no ale każdy moze sie pomylić prawda? zgadza sie też bym wybrał candy.
    czytaj że zrozumieniem
    dar_mat
    Poziom 2  
    wioletta92 napisał:
    gugu2 napisał:
    z tego co wiem ma niewymienne

gugu, przestań wprowadzać ludzi w błąd. Jak najbardziej wymienne łożyska i dobra alternatywa do małych łazienek. Bardzo porządna pralka. W każdym razie jako technik serwisu wolałbym tą pralkę od Candy.

Dzięki wioletta92 za sprostowanie i pomoc. Pozdrawiam.
    gugu2
    Poziom 13  
    znając życie to i tak wczesniej padnie moduł. czy to bedzie z wymiennymi czy bez :)
    Marta638
    Poziom 9  
    U mnie bosch WAE 24464PL jest już w domku. Mam nadzieję, że się sprawdzi. Dzięki za porady !
    Paweł#G
    Poziom 15  
    W moim przypadku wybór padł na gorenje wa 60120 - Czy słuszny, to się okaże.
    Paweł#G
    Poziom 15  
    O wrażeniach ciężko powiedzieć, bo do pralki zaglądam głównie jak się popsuje :D , a pierze przeważnie kto inny. Osobiście wolałbym osobno wybierać program i temperaturę ( ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia). Pralka ogólnie dość długo pierze w porównaniu do starej ( ignis ), ale program można skrócić, pranie dopiera dobrze. Więcej będzie można powiedzieć, po wystąpieniu jakiś awarii. Słabym punktem może być pompka wody, bo przez otwór wygląda jak w poprzedniej pralce, a tam parę pompek było wymienionych ( wytarta ośka wirnika), ale wszystko okaże się w praniu :D . Jak główny użytkownik będzie miał ciekawe spostrzeżenia to napiszę.
    tomekx12
    Poziom 8  
    Nie chciałbym robić jakiejś zakazanej reklamy czy coś w tym stylu, ale mi w wyborze pomogły opinie i recenzje poszczególnych pralek dostępne tu.

Najgorsze obecnie jest to, że mamy dany program i wszystko automatycznie ustawione. Nie możemy np. zwiększyć temperatury czy obrotów wirowania = to jest dla mnie nierewelacyjne rozwiązanie...
    Sam używam Candy i kosztowała 1100 zł i od 5 lat się nie zepsuła.
    Hoaxx
    Poziom 12  
    Pozwolę sobie dołączyć z prośbą o pomoc przy wyborze, skoro obecni są tu ludzie z fachu.

Na chwilę obecną mam dwa modele, które po dłuższych rozważaniach uwzględniam:
    Siemens WM12E47APL oraz AEG L70270VFLP. AEG ma więcej programów, jest oszczędniejsza (przynajmniej z podawanych parametrów), jednak nic nie wiem o łożyskach, bębnie, wyborze programów, ani nawet gdzie ją składają.

Byłbym wdzięczny za wszelkiego typu wskazówki.
    gugu2
    Poziom 13  
    Drogi Hoaxx to naprawde nie jest istotne gdzie jest składana w dzisiejszych czasach pralka. wyobraź sobie sytuację w której pralka jest składana w niemczech a na chińskich komponentach:) ja proponuje brać urządzenia przedewszystkicm oszczedniejsze wiec wzial bym na twoim miejscu aeg. ale najlepszym rozwiązaniem byłaby np. Beko wmb 81241lmb/lms poniewaz mozna przy tych pralkach przedluzyc sobie gwarancje do lat 5. tak wiec ja na twoim miejscu bym wział cos z beko. czekam na Twoja decyzje ( dodam, że serwisuje sprzęt agd ) :D pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Hoaxx
    Poziom 12  
    Pochodzenie: Zgodzę się, że może i nie najistotniejsze, gdzie składane. Mimo tego, z reguły czytam, że jednak Bosch i Siemens składany w Łodzi ma większe zaufanie niż modele składane np. w Turcji. Z tego, co się orientuje to w Turcji B/S po prostu składa swoje niższe modele (mniejsze zaufanie do linii produkcyjnej?), tj. z mniejszym wsadem i gorszymi rozwiązaniami technologicznymi (tańszymi w produkcji), np. klejone bębny i łożyska.
    Czyli dla mnie tego typu informacja nie jest dyskwalifikacją sprzętu, lecz po prostu dodatkową informacją, czy "dodatkowym tropem".

Z zasady nie mam awersji do "Chińszczyzny", zdaje sobie sprawę, że od długich długich lat z powodów ekonomicznych praktycznie wszelka produkcja została przeniesiona do stref niższych kosztów roboczych.

Gwarancja: Gwarancje w każdym wypadku zamierzam przedłużyć do 5 lat - jest to może i tylko w formie ubezpieczenia, ale wydaje mi się, że stanowi to co najmniej podobnie praktyczną opcją.

AEG 70270: Rozumiem, że z tym konkretnym modelem AEG nikt z was w serwisie nie miał styczności? A ewentualnie ogólne opinie do jakości modeli tej firmy w tym zakresie cenowym? Rozumiem, że to zawsze trochę jak porównywać jabłek z pomarańczami, ale każdy kawałek informacji pomaga.
    astw
    Poziom 17  
    Zamiast ubezpieczenia z licznymi wyłączeniami i przez być może niepopularnego na rynku ubezpieczyciela lepiej wybrać:
    1) model z gwarancją fabryczną na 5 lat,
    2) model z opcją przedłużenia gwarancji fabrycznej na 5 lat,
    3) gwarancję własną sprzedawcy jak Saturn czy Media Markt gwarantującego naprawę w 5 dni lub sprzęt zastępczy.
    Dobra gwarancja ma maksymalny termin naprawy, a w razie braku jego dotrzymania sprzęt zastępczy. Trzeba zatem przeczytać warunki.
    agdrtv
    Poziom 15  
    Witam, temat chińszczyzny zostawię bez komentarza, bo nie chcę być posądzony o skrajny nacjonalizm, niech oni sobie tłuką te swoje wynalazki (ojciec mi tłumaczył że łożyska brzeszczotem się nie natnie a tu proszę wystarczy wziąć łożysko made in china i idzie jak po maśle) , wracając do tematu jaką pralkę wybrać, proponuję udać się na najbliższy szrot lub inne miejsce gdzie można nabyć stary sprzęt, wyszukać pralkę rodzimej produkcji Polar koniecznie PDH885 za ok 150zł, o parametrach 5kg wsadu, wirówka 800 obr/min z wyważaniem i rozkładaniem prania, silnik bez szczotkowy sterowany modułem mikroprocesorowym, rozbieralny programator mechaniczny, kupić łożyska i zimering najlepiej polskie za około 40zł samemu przełożyć ( jest krzyżak więc cała operacja zajmuje ok 1 godziny) i przez najbliższe 10 lat mieć święty spokój, pozdrawiam
    Hoaxx
    Poziom 12  
    @agdrtv:

Z tym złomem... no nie wiem, ale w każdym bądź razie to jest dział "Co kupić" a nie "Co znaleźć i zrekonstruować ala DIY" ;)
    Zatem raczej opcja dla małego grona użytkowników. Ja tam wolę kupić sprzęt AGD niż go samemu budować ze zgromadzonych odpadów.

"łożysko made in china" - i sugerujesz, że Chińczycy sobie sami wymyślają w jaki sposób i z jakich materiałów robić części do linii produkcyjnej np. Boscha?
    Dla podróbek i tanio z Chin sprowadzanych artykułów ("no name" lub typu "przyklejamy nasze logo"), owszem, ale nie sądzę, żeby firmy przenoszące swoje produkcje do Chin traciły nadzór nad konstrukcją swoich podzespołów. Inna sprawa to błędy na linii produkcyjnej (na typ niedbałych żółtych rączek), lub po prostu oszczędność kosztów przez zastosowanie podzespołów firm trzecich - ale tu żadna produkcja nie jest chroniona, i w Beko produkowanej w Polsce jak i w Boschu "czysto niemieckim" teoretycznie w każdej chwili krawat w zarządzie może podjąć decyzje o sprowadzaniu jakiejś tandetnej taniej części.

To że w Chinach, nie znaczy automatycznie, że z gorszych materiałów lub w gorszej technologii. Jedynie tyle, że przy użyciu tańszej siły roboczej i na korzystniejszych kondycjach podatkowych.

@astw:

W kwestii przedłużenia gwarancji w MM/S się nie zgodzę.
    Z góry, Sorry za Off Topic i również "No Offence", ale:

Przedłużona umowa serwisowa MM/Saturn jest według warunków regulaminu stanowczo gorszą opcją niż ubezpieczenie Hestii czy Warty. Dyskwalifikuje ją dla mnie już choćby fakt, że w chwili gdy naprawa (według ich uznania!) się nie będzie opłacała, mogą (ponownie, według ich uznania!) a) sprzęt wymienić na nowy (jedyna pozytywna opcja, ale nie klient to wybiera), b) na rekondycjonowany (refurbished), c) zwrócić kwotę zakupu (a raczej kwotę wartości umowy serwisowej, ale o tym dalej więcej) w bonach towarowych lub d) w gotówce, ale uwaga: odbywa się to ze zniżką względem czasu od zakupu (w 5. rok kwota jest już jedynie równa 40% kwoty zakupu) - i to wszystko według własnego uznania, nie klienta.

Poza tym, 5 dni jako czas naprawy to bajka i marketing - nie ma w umowie nigdzie zapisu, co do jakichkolwiek kar umownych przy przekroczeniu tego terminu. Jedynie można na żądanie otrzymać sprzęt zastępczy, ale i tu nie jest uregulowane w jakim czasie taki zostanie dostarczony.

Dalej, nie wiem, czy tak jest w dalszym ciągu, ale kiedyś wymigiwali się również w taki haniebny sposób, że po "jednej i jedynej" naprawie awarii sprzętu, umowa wygasała! Może nie wszędzie się do tego stosowano, ale takie prawo według zapisu posiadali.

A wykluczenia są i tu i tam i w każdej gwarancji, nawet tej udzielanej bezpośrednio przez producenta. W umowie z MM też jest cały szereg takich ograniczeń i wykluczeń odpowiedzialności.

I co mi po takiej umowie? Z odrobiną pecha (czytaj: według uznania księgowej koncernu) po miesiącach czekania dostanę albo używany po serwisowy sprzęt typu kot w worku (który jak padnie po 2 miesiącach, ewentualnie nie będzie podlegał żadnej dalszej gwarancji), albo otrzymam garść bonów towarowych na kwotę znacznie pomniejszoną (i zapewne z ograniczoną datą ważności).

A do tego za ten sam sprzęt płacę dobre 20-30% (czasami i 50%) więcej niż zamawiając go w handlu wysyłkowym. Tak że nie dziękuje, ale MM to dla mnie zaprzeczenie ich słynnego sloganu.

Oczywiście najlepsza i najpewniejsza wydaje się zawsze gwarancja producenta, ale to niestety znacznie zawęża wybór urządzenia (do 2, 3 ...może 4 producentów na całym rynku). Poza tym i tu należy przeczytać uważnie warunki umowy.
    astw
    Poziom 17  
    Jeśli chodzi o wygaśnięcie roszczenia z chwilą skorzystania z naprawy, to tyczy to np. notebooków, a nie dużego AGD i RTV. To pierwsze to właśnie umowa ubezpieczeniowa, a nie gwarancja własna sprzedawcy. Ta umowa ma gwarantowany czas reakcji (48h), a zapewniam, że to jest bardzo cenne. To coś w stylu gwarancji NBD Della.
    Sprzęt zastępczy jest w 5 dni.
    http://www.saturn.pl/temp/fckeditor/media/gwarancja_plus.pdf
    Punkt 4.6 (RTV), punkt 4.7 (AGD). Wystarczy wyraźne żądanie konsumenta.

A jeśli w lecie przez 3 tygodnie miałbyś czekać na naprawę lodówki .... :(, to lepiej mieć sprzęt zastępczy. Oczywiście, jeśli ubezpieczenie zawiera zapis o sprzęcie zastępczym i gwarantowanym czasie reakcji to można je rozważyć.
    Ja osobiście wolałbym jeszcze rozważyć odłożenie tych 30 % ceny pralki za ubezpieczenie i zainwestowanie ich. Mogą być potrzebne dopiero w 3 roku. A zapłata gotówkowa za usługę zawsze przyśpiesza czas naprawy (ja wybieram serwis, który ma części od ręki).

Umowa Saturna/MM jest podobna jak w RFN, a to dojrzały rynek konsumencki.
    http://www.mediamarkt.de/mcs/shop/plusgarantie/tarifuebersicht/haushaltsgeraete.html

Szkoda, że w Miele u nas nie można wykupić gwarancji na 10 lat (za 289 EUR), jak w Czechach i RFN.
    https://www4.miele.de/b2c_tp2/init.do?scenari...11_DE&mieleDirectLink=displayCertificateIntro
    gugu2
    Poziom 13  
    Drogi Hoaxxx Aeg jest na ogół dobre chociaż każdemu producentowi zdarzają sie wpadki. ja bym wział jednak BEKo
    agdrtv
    Poziom 15  
    Kolego Hoaxx trochę czasu już siedzę w tej branży i wiem co piszę, dla mnie wszystko co sprzedawane w Polsce jest "chińszczyzną", jedyny ukłon z mojej strony dla sprzętu montowanego za zachodnią granicą i na ich rynek, oczywiście to jest tylko moje zdanie, pozdrawiam
    gugu2
    Poziom 13  
    Ja też już siedze pare dobrych lat w tej branży i musze przyznać ze czasem dobra chińszczyzna nie jest zła :)
    Hoaxx
    Poziom 12  
    Zdecydowałem się na Siemens WM12E47APL.
    wioletta92
    Poziom 18  
    Hoaxx napisał:
    Zdecydowałem się na Siemens WM12E47APL.

Bardzo dobry wybór, wyprodukowana w Łodzi, na pewno będziesz długo z niej zadowolony.
    Tvisty
    Poziom 2  
    Witam, a co sądzicie o tej pralce Samsung WF600B0BKWQ , nadmieniam, iż będzie brane dodatkowe 3lata grarancji.
    astw
    Poziom 17  
    Tvisty napisał:
    Witam, a co sądzicie o tej pralce Samsung WF600B0BKWQ , nadmieniam, iż będzie brane dodatkowe 3lata grarancji.

Ale Samsung nie oferuje przedłużenia gwarancji.
    Tvisty
    Poziom 2  
    Tego nie wiem, w sklepie powiedzieli mi, że jest taka możliwość, może sklep bierze to na siebie, albo jest to jakieś ubezpieczenie.
    astw
    Poziom 17  
    Przy pralce za 1200 zł lepiej odłożyć 300 zł na naprawy niż kupować ubezpieczenie, które:
    a) nie obejmuje uszkodzeń w pomieszczeniach mokrych,
    b) daje nam np. 24 godziny na zgłoszenie wady a konsultant tak pokieruje nagrywaną rozmową, że okaże się, iż pralka od 3 dni pracuje wadliwie i dopiero teraz zaprzestała pracy,
    c) nie zawiera maks. terminu na naprawę i sprzętu zastępczego po np. 4 dniach.

Warto zatem poczytać warunki i ustalić także który sąd (miasto, kraj) jest właściwy do rozpatrzenia sporów.
    wioletta92
    Poziom 18  
    Tvisty napisał:

Odpuść sobie markę Samsung jeśli chodzi o AGD. I nie pytaj czemu, tylko posłuchaj dobrej rady.
    gugu2
    Poziom 13  
    Nie zgodzę się. Pralki samsung sa dobrej jakosci