Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD4046 - Projekt aplikacji układu jako demodulator FM

02 Lis 2012 20:30 3051 3
  • Poziom 7  
    Cześć.
    Potrzebuję wykonać demodulator FM dla sygnału użytecznego z zakresu 0.1-50Hz i dla fali nośnej 100kHz.
    Przygotowałem wstępny projekt z wykorzystaniem układu CD4046. C1 i R1 dobrałem na podstawie Figure 4. dokumentacji.
    R2 na podstawie Fig. 6 i 7. C2 i R3 obliczone są dla uzyskania odpowiedniej częstotliwości fH pasywnego filtru dolnoprzepustowego (dla danych wartości jest to ok. 100Hz).
    R4 ustaliłem na podstawie opisu z pierwszej strony dokumentacji.
    Zasilanie - 5V. Wybrałem komparator II.
    Czy ktoś bardziej doświadczony z korzystania z tego układu mógłby przedstawić swoje uwagi na temat takiej aplikacji?

Dołączam rysunek z Eagle'a:
    CD4046 - Projekt aplikacji układu jako demodulator FM

Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam. :)
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź.

Mam tylko jeden problem z interpretacją filtru dolnoprzepustowego. Rozumiem, że dotyczy on częstotliwości sygnału modulującego, a dla wzoru f=1/2pi*R*C dla schematu ze strony http://freecircuitdiagram.com/2009/09/17/pll-fm-demodulator/ ustawione wartości kondensatora i rezystora dają około 15 Hz, co dla częstotliwości 400Hz jest wyraźnie za mało...

Rzuuf, mógłbyś się odnieść do tego?
  • Poziom 43  
    Stała czasowa FDP powinna być znacznie większa od okresu sygnału modulującego, by wahania częstotliwości nośnej nie "wytrącały" generatora śledzącego. Zwłaszcza, jeśli modulacja jest pasmem częstotliwości, a nie jedną - wówczas ta stała czasowa powinna być dłuższa, niż okres najniższej częstotliwości modulującej.
    Zrób symulację na PSPICE i "przećwicz" kilka różnych stałych czasowych FDP dla Twoich warunków.