Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niska temperatura powrotu wody do kotła co

02 Lis 2012 22:46 8004 15
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich użytkowników.

  Mam prośbę o opinię, czy rozwiązanie jakie chciałbym zastosować w mojej instalacji CO jest prawidłowe. Chciałbym mianowicie wstawić zawór 4D do instalacji, ale z racji niskiego pomieszczenia w zasadzie nie jest to proste. Wymyśliłem takie umiejscowienie zaworu 4D:
  Niska temperatura powrotu wody do kotła co

  Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie zmniejszy sprawność zasobnika c.w.u. ponieważ obniży to temp wody w co.

  Mam też pytanie do doświadczonych kolegów, czy dopuszcza się instalację bypass'a kotła w poziomie na zasilaniu z kotła. Wiem że moja pompa obiegowa może pracować, byle oś wirnika była w poziomie.
 • Poziom 15  
  Umiejscowienie zaworu 4D jak najbardziej. Pytanie tylko czym i jak chcesz go wysterować. Jeśli zasobnik cwu masz podłączony za pompą jak jeden z grzejników, to oczywiście przy zamknięciu zaworu 4D będzie wystudzać zasobnik
 • Poziom 10  
  Witam,

  na razie ręcznie z pomiarów temperatury zasilania i powrotu. Ale docelowo to wymienię kocioł na zasypowy ze sterownikiem i wtedy siłownik będzie kręcił kółkiem. W tym układzie to muszę przenieść zasilanie cwu wcześniej przed zaworem 4D. Orientujesz się może jak to jest z umieszczeniem zaworu różnicowego w poziomie? Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Jeżeli przeniesiesz zasilanie cwu przed zawór 4D, to musisz dołożyć pompę ładującą cwu. Dobrym rozwiązaniem sterowania jest AURATON 1111 MULTI - wysteruję pompę kotłową (co), pompę cwu - sterowanie różnicowe (nie wychłodzi zasobnika) i zawór mieszający (4D). Musisz tylko mieć zawór 4D z siłownikiem. Cena sterownika w granicach 150 PLN (z czujnikami). Co do pytania o zawór różnicowy w poziomie, to nie wiem o co chodzi - czy o ten zawór kulowy umieszczony na wyjściu z kotła? Bo jeśli tak , to jest to zawór zwrotny z kulą i może być montowany wyłącznie w pionie.
 • Poziom 22  
  eLolek napisał:
  Co do pytania o zawór różnicowy w poziomie, to nie wiem o co chodzi - czy o ten zawór kulowy umieszczony na wyjściu z kotła? Bo jeśli tak , to jest to zawór zwrotny z kulą i może być montowany wyłącznie w pionie.

  Niektóre zawory różnicowe działają również w poziomie. Trzeba by się przyjrzeć temu zaworowi i odszukać jego dane a wtedy odpowiedź się znajdzie.
 • Poziom 10  
  Witam
  w dokumentacji jest schemat że może działać w poziomie ale rozmawiałem z instalatorem który poradził mi żeby lepiej tak nie układać bo zanieczyszczenia z układu będą się odkładać na zaworze i przestanie działać prawidłowo. Wiecie może czy taka ewentualność jest możliwa? Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Montuje sie filtr i po sprawie.
 • Poziom 10  
  Witam,
  Niska temperatura powrotu wody do kotła co
  rozrysowałem moją instalację. Popatrzcie czy to zagra w takim układzie. Dziękuje z góry. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Jest nie dobrze.... Powrót z 4D połączyłeś z zasilaniem kotła? Chyba,że źle widzę. Pompa CO wpięta w trójnik rury bezpieczeństwa, to nie będzie działać prawidłowo. To wogule nie ma prawa działać.
  Pompa cwu podłączona poprawnie, zasilanie zaworu 4D podłącz tylko do zasilania kotła a powrót z 4D do kotła tylko do powrotu, rura bezpieczeństwa z pominięciem pomp, zaworów i innych duperszmitów.
 • Poziom 10  
  Witam,
  Niska temperatura powrotu wody do kotła co

  trochę poprawiłem rysunek

  tak to miało by wyglądać jak na tym zdjęciu
  Niska temperatura powrotu wody do kotła co
  zawór 4D planuję dać zamiast kolanka między filtrem a pompą obiegową CO na obejściu pompy obiegowej (tzw. bypass) i w tym miejscu zrobić podmieszanie. Powrót z CO wchodzi do 4D i potem dołem do kotła. Rura od naczynia wzbiorczego jest tylko z zaworem różnicowym.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Na mój gust może tak być, nie zapomnij o zaworach zwrotnych za pompami bo bez tego lipa bedzie.
 • Poziom 10  
  zerknij jeszcze raz bo poprawiłem rysunek
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  rura do naczynia wzbiorczego powinna wychodzić bezpośrednio z kotła i pamiętaj o zaworach zwrotnych za pompami
 • Poziom 10  
  Witaj,

  jeszcze jedno pytanie mam do Ciebe przed instalacją. Zawory zwrotne lepiej dać klapowe czy sprężynowe. Kupiłem sprężynowy i na mój gust to ta sprężynka jest dość mocna. Nie będzie tak, że sprężyna da opór i cała (większość?) ciepła woda zamiast do CO popłynie do CWU? Mam taki zawór klapowy i on jest bardziej przepływowy (daje mniejszy opór) w porównaniu do sprężynowego.

  Pozdrawiam Marcin
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Zawory spokojnie mogą być sprężynowe, bo pompy sobie poradzą.
 • Poziom 10  
  Dzięki za pomoc. Powyższe wskazówki zamykają temat.