Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niska temperatura powrotu wody do kotła co

02 Lis 2012 22:46 8004 15
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich użytkowników.

Mam prośbę o opinię, czy rozwiązanie jakie chciałbym zastosować w mojej instalacji CO jest prawidłowe. Chciałbym mianowicie wstawić zawór 4D do instalacji, ale z racji niskiego pomieszczenia w zasadzie nie jest to proste. Wymyśliłem takie umiejscowienie zaworu 4D:

Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie zmniejszy sprawność zasobnika c.w.u. ponieważ obniży to temp wody w co.

Mam też pytanie do doświadczonych kolegów, czy dopuszcza się instalację bypass'a kotła w poziomie na zasilaniu z kotła. Wiem że moja pompa obiegowa może pracować, byle oś wirnika była w poziomie.
  • Poziom 15  
    Umiejscowienie zaworu 4D jak najbardziej. Pytanie tylko czym i jak chcesz go wysterować. Jeśli zasobnik cwu masz podłączony za pompą jak jeden z grzejników, to oczywiście przy zamknięciu zaworu 4D będzie wystudzać zasobnik
  • Poziom 10  
    Witam,

na razie ręcznie z pomiarów temperatury zasilania i powrotu. Ale docelowo to wymienię kocioł na zasypowy ze sterownikiem i wtedy siłownik będzie kręcił kółkiem. W tym układzie to muszę przenieść zasilanie cwu wcześniej przed zaworem 4D. Orientujesz się może jak to jest z umieszczeniem zaworu różnicowego w poziomie? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeżeli przeniesiesz zasilanie cwu przed zawór 4D, to musisz dołożyć pompę ładującą cwu. Dobrym rozwiązaniem sterowania jest AURATON 1111 MULTI - wysteruję pompę kotłową (co), pompę cwu - sterowanie różnicowe (nie wychłodzi zasobnika) i zawór mieszający (4D). Musisz tylko mieć zawór 4D z siłownikiem. Cena sterownika w granicach 150 PLN (z czujnikami). Co do pytania o zawór różnicowy w poziomie, to nie wiem o co chodzi - czy o ten zawór kulowy umieszczony na wyjściu z kotła? Bo jeśli tak , to jest to zawór zwrotny z kulą i może być montowany wyłącznie w pionie.
  • Poziom 22  
    eLolek napisał:
    Co do pytania o zawór różnicowy w poziomie, to nie wiem o co chodzi - czy o ten zawór kulowy umieszczony na wyjściu z kotła? Bo jeśli tak , to jest to zawór zwrotny z kulą i może być montowany wyłącznie w pionie.

Niektóre zawory różnicowe działają również w poziomie. Trzeba by się przyjrzeć temu zaworowi i odszukać jego dane a wtedy odpowiedź się znajdzie.
  • Poziom 10  
    Witam
    w dokumentacji jest schemat że może działać w poziomie ale rozmawiałem z instalatorem który poradził mi żeby lepiej tak nie układać bo zanieczyszczenia z układu będą się odkładać na zaworze i przestanie działać prawidłowo. Wiecie może czy taka ewentualność jest możliwa? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Montuje sie filtr i po sprawie.
  • Poziom 10  
    Witam,
    rozrysowałem moją instalację. Popatrzcie czy to zagra w takim układzie. Dziękuje z góry. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jest nie dobrze.... Powrót z 4D połączyłeś z zasilaniem kotła? Chyba,że źle widzę. Pompa CO wpięta w trójnik rury bezpieczeństwa, to nie będzie działać prawidłowo. To wogule nie ma prawa działać.
    Pompa cwu podłączona poprawnie, zasilanie zaworu 4D podłącz tylko do zasilania kotła a powrót z 4D do kotła tylko do powrotu, rura bezpieczeństwa z pominięciem pomp, zaworów i innych duperszmitów.
  • Poziom 10  
    Witam,

trochę poprawiłem rysunek

tak to miało by wyglądać jak na tym zdjęciu
    zawór 4D planuję dać zamiast kolanka między filtrem a pompą obiegową CO na obejściu pompy obiegowej (tzw. bypass) i w tym miejscu zrobić podmieszanie. Powrót z CO wchodzi do 4D i potem dołem do kotła. Rura od naczynia wzbiorczego jest tylko z zaworem różnicowym.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Na mój gust może tak być, nie zapomnij o zaworach zwrotnych za pompami bo bez tego lipa bedzie.
  • Poziom 10  
    zerknij jeszcze raz bo poprawiłem rysunek
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    rura do naczynia wzbiorczego powinna wychodzić bezpośrednio z kotła i pamiętaj o zaworach zwrotnych za pompami
  • Poziom 10  
    Witaj,

jeszcze jedno pytanie mam do Ciebe przed instalacją. Zawory zwrotne lepiej dać klapowe czy sprężynowe. Kupiłem sprężynowy i na mój gust to ta sprężynka jest dość mocna. Nie będzie tak, że sprężyna da opór i cała (większość?) ciepła woda zamiast do CO popłynie do CWU? Mam taki zawór klapowy i on jest bardziej przepływowy (daje mniejszy opór) w porównaniu do sprężynowego.

Pozdrawiam Marcin
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zawory spokojnie mogą być sprężynowe, bo pompy sobie poradzą.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc. Powyższe wskazówki zamykają temat.