Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KME model: PX-230W uszkodzeniu uległ opornik oraz mosfet 3NB60 w stan-by

01 Lut 2005 00:29 2032 8
 • Poziom 11  
  Witam
  Typ zasilacza to PX-230W nie mogę dostac schematu. Uszkodzeniu uległ opornik oraz mosfet 3NB60 w ukladzie stand-by. Opornik zwęglony nie wiem jaka wartość, zasila dren tego mosfeta. Na schemacie atx 200W z tranzystorem bipolarnym oznaczony jako R58 68K/1W.
  Za pomoc z góry dziękuję.
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator
  wiesiek52 napisał:
  Witam
  Typ zasilacza to Px-230w nie mogę dostac schematu. Uszkodzeniu uległ opornik oraz mosfet 3nb60 w ukladzie stand-by. Opornik zwęglony nie wiem jaka wartość, zasila dren tego mosfeta. Na schemacie atx 200w z tranzystorem bipolarnym oznaczony jako R58 68k/1w.Za pomoc z góry dziękuję.
  Pozdrawiam

  Witam ! ... sądzę że jakoś Ci dam radę pomóc o ile jest to tak jak myślę. Tylko nie porównuj ten zasilacz do takiego schematu.
  Napisz czy ten mosfet (6A/600V) sprawdzałeś czy jest dobry oraz czy ta przetwornica nie jest przypadkiem na osobnej płytce ?
  Pozdrawiam i czekam .
 • Poziom 11  
  Witam, dzięki za zainteresowanie, otóż układ ten nie jest na oddzielnej płytce stanowi jedną całosć, a ten mosfet jest uszkodzony przejscia we wszytstkie strony mierząc omomierzem.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam
  Główne podzespoły tego zasilacza to
  - KA7500B
  - tranzystory główne 13007
  - l 905cv - ujemne
  - M51957b - nie wiem
  postu twojego nie otworzyłem komunikat "nie istnieje"
  Po rozrysowaniu okazało się, że opór Rb o którym pisałemdostał tylko rykoszetem, a główne uderzenie wziął na siebie Ra, który początkowo na oko wyglądał OK, gdy go wylutowałem odpadła wierzchnia warstwa, pokazuje przerwę.
  Faktycznie Rb zmierzyłem pokazuje 60K mimo, że jest spalony, nie wiem czy jest to jego rzeczywista wartość. Jesli tak to w porządku pozostaje teraz problem z RA.
  KME model: PX-230W uszkodzeniu uległ opornik oraz mosfet 3NB60 w stan-by
 • Moderator
  ... nijak mi to nie pasuje co narysowałeś . Link sprawdzałem i otwiera się w szystko niemniej posłałem Ci to na PW .Opór Ra powinien być przynajmniej 1W i mieć małą wartość w omach Rb mi wychodzi że 36K lub 27K . Reszty co napisałeś nie byłem w stanie odcyfrować mam na myśli to cytuję :
  - l 905cv - ujemne
  M51957b - nie wiem
  Jestem wzrokowcem dlatego mam to tak narysowane jak Ci posłałem i tak by było najlepiej lub dobre zdjęcie .
 • Poziom 11  
  Dzięki za rysunek, spróbuję sie jeszcze pobawić z tym zasilaczem do compa już nie trafi , zamontowalem nowy 350W tego przerobie na jakiś prostownik albo zasilacz, bedzie dobra praktyka na początek.

  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Ja mam przyjarany opornik RA ale mierząc go ma wartość 33k...
 • Poziom 16  
  Witam serdecznie.mam identyczny zasilacz z podobnymi uszkodzeniami,tzn zwarty mosfet na stb,jak kolega.W moim zasilaczu w miejsce Ra jest wstawiony termistor i jak kolega TONI_2003 pisal,ten opornik powinien byc niskoomowy.Co do resytora Rb jest to 12kom z tego co odczytalem.
  Wartosci nie moge zmierzyc poniewaz opornik ma przerwe.