Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden obrót silnika prądu stałego

03 Lis 2012 08:43 1932 13
  • Poziom 10  
    Witam,

mam silnik prądu stałego 24V. Poszukuję schematu albo teorii w jaki sposób wykonać coś takiego: impuls rozruchowy, jeden obrót tym silnikiem (360 stopni) i stop. Bez udziału elementów mechanicznych typu krzywki, krańcówki. Chodzi o to aby powtarzalność tego obrotu była precyzyjna, tzn. aby po wykonaniu np. tysiąca takich obrotów punkt na osi silnika był dokładnie w tym samum miejscu po każdym takim obrocie.

pozdrawiam

gino

edit. bardzo przepraszam za umieszczenie tematu w dziale opto. Moderatora upraszam o przeniesienie do odpowiedniego działu
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Nie prościej zmienić na silnik krokowy i odpowiedni driver dla niego?
  • Poziom 10  
    Niestety nie. Musi być tak jak podałem.

pozdrawiam

gino
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Można to wykonać z silnikiem DC stosując czujnik, licznik obrotów i hamulec elektromagnetyczny ale i to nie gwarantuje zatrzymania silnika dokładnie w tym samym punkcie, możliwe lekkie przesunięcie.
  • Poziom 10  
    dobrze tylko po co licznik obrotów ? Silnik potrzebuje tylko zrobić jeden obrót. Na tą chwilę zrobiłem to tak, że umieściłem czujnik halla około 3 stopni przed końcem obrotu i silnik zatrzymuje się po ustaniu bezwładności. Ale to nie jest precyzyjne pozycjonowanie. Jak wykonać taki hamulec elektromagnetyczny ?

pozdrawiam

gino
  • Poziom 29  
    gino napisał:
    Bez udziału elementów mechanicznych typu krzywki, krańcówki.
    Krańcówki nie muszą być mechaniczne, mogą być magnetyczne, optyczne...

Rozwiązaniem Twojego problemy będzie enkoder i mostek H. No i oczywiście mikrokontroler. Układ taki stosowany jest w niektórych (a może i wszystkich?) drukarkach HP. Zwykłe silniki prądu stałego precyzyjnie pozycjonują tam głowicę drukującą. Enkoder jest optyczny.
  • Poziom 10  
    Witam,

Cytat:
    i mostek H

nie ma potrzeby zmiany obrotów, o enkoderze optycznym myślałem ale odstrasza mnie myśl użycie mikrokontrolera. Niestety w tej sztuce nie jestem biegły :D

pozdrawiam

gino

edit: chyba, że mostek H jest potrzebny do pozycjonowania jeśli silnik poszedłby za daleko
  • Poziom 35  
    Witam.
    1) Jaki to silnik, samo określenie "28V" to tak troszkę mało.
    2) Z jaką szybkością, w jakim czasie, silnik ma ten obrót wykonać.
    3) Ile tych obrotów ma być wykonywanych w jakiejś tam jednostce czasu.
    gino napisał:
    ....Jak wykonać taki hamulec elektromagnetyczny ?....
    Wykonanie takiego hamulca do prostych nie należy. No ale jak już zauważył vodiczka nie gwarantuje 100% powtarzalności. Najprostsze rozwiązanie to metoda hamowania silnika stosowana w modelarskich sterownikach silników szczotkowych, lecz do ideału to jej daleko. Idealny był by silnik krokowy, ale takiego nie chcesz.
    gino napisał:
    .....o enkoderze optycznym myślałem ale odstrasza mnie myśl użycie mikrokontrolera.....
    No, od tego się raczej nie wymigasz.
    gino napisał:
    .....chyba, że mostek H jest potrzebny do pozycjonowania jeśli silnik poszedłby za daleko...
    A do tego jakiś procesorek to wręcz konieczny będzie. No coś będzie musiało zliczać impulsy z enkodera.
  • Poziom 10  
    Witam,

to zwykły szczotkowy silnik 24 V przekładnią ślimakową, silnik ma 3000 obr/min, przekładnia dale 36:1 więc czas obrotu jest w zasadzie określony, a ma wykonać jeden obrót po podaniu impulsu wyzwalającego na układ później stop i czeka na kolejny impuls.

gino
  • Poziom 29  
    Ale ten jeden obrót to ma wykonać silnik, czy ślimacznica w przekładni?
    Bo jeśli ślimacznica, to układ staje się prostszy. Odliczasz halotronem 36 obrotów silnika, do zahamowania wystarczy zewrzeć wyprowadzenia silnika.
  • Poziom 10  
    och sorry, oczywiście ślimacznica, miałem od tego zacząć...

gino
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Chodzi o to aby powtarzalność tego obrotu była precyzyjna, tzn. aby po wykonaniu np. tysiąca takich obrotów punkt na osi silnika był dokładnie w tym samum miejscu po każdym takim obrocie

Dokładnie? czyli jaki błąd jest dopuszczalny?
    Czym ten silnik będzie obracał? lub jakiego typu jest to obciążenie (czy ma duży moment bezwładności, czy tarcie jest suche, czy płynne)
  • Poziom 29  
    No więc układ który opisałeś w poście #5 będzie dobry. Dołóż tylko hamowanie z postu #10. Np. przekaźnik o stykach przełącznych: w stanie aktywnym podaje zasilanie, w biernym zwiera silnik.
  • Moderator Projektowanie
    gino napisał:
    Witam,

mam silnik prądu stałego 24V. Poszukuję schematu albo teorii w jaki sposób wykonać coś takiego: impuls rozruchowy, jeden obrót tym silnikiem (360 stopni) i stop. Bez udziału elementów mechanicznych typu krzywki, krańcówki. Chodzi o to aby powtarzalność tego obrotu była precyzyjna, tzn. aby po wykonaniu np. tysiąca takich obrotów punkt na osi silnika był dokładnie w tym samum miejscu po każdym takim obrocie.

pozdrawiam

gino

edit. bardzo przepraszam za umieszczenie tematu w dziale opto. Moderatora upraszam o przeniesienie do odpowiedniego działu

Enkoder na osi, mostek H, sterownik na mikrokontrolerze. Rozwiązanie stosowałem wielokrotnie, powtarzalność ustalania pozycji stu procentowa, silnik po zatrzymaniu w danym punkcie "trzyma" pozycję.