Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel/vectra/X16XEL - Opel Vectra B X16XEL - Chodzi na 3 cylindry

03 Lis 2012 10:51 11397 16
  • Poziom 9  
    Witam,

mam podobny problem co https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2392060.html, z tym że w moim przypadku podczas sprawdzania świec i cewki nie ma iskry na pierwszym cylindrze. Pierwsze podejrzenie padło na cewkę, kupiłem nową ale po wymianie jest to samo. Kolejnym elementem jest komputer. Czy ktoś mógłby podać parametry tranzystora sterującego cewkę 1?

Komputer leży u Elektryka ale nie wie na co zamienić jak On to nazwał Hybrydę.

Za podpowiedź z góry dziękuję. Jeśli nie uda się go podmienić czeka mnie kolejny wydatek na komputer w zestawie z immobilajzerem lub programowanie kompa co wyjdzie porównywalnie finansowo.
  • Poziom 38  
    A ja komputer zostawił bym narazie i zajął się czymś innym jak dobrze pamiętam to cewka jest sterowana parami wiec skoro byś miał uszkodzony tranzystor to byś nie miał iskry na dwóch cylindrach nie na jednym a czy ty czasami nie masz tam czasami rozdzielacza, z którego roku jest to auto.
  • Poziom 42  
    Rozdzielacza tam nie ma, jest natomiast moduł zapłonu ,który steruje cewkami / dwoma/.
    Najlepiej na pinie i 3 i 4 , diodą LED , sprawdzić czy masz obydwa kluczowania!
  • Poziom 9  
    czy to jest prawidłowy schemat do tego modelu? Opel/vectra/X16XEL - Opel Vectra B X16XEL - Chodzi na 3 cylindry
    Znalazłem go w internecie szukając schematów.

Sądząc po tym co piszecie to mi się nie zgadza, nie wiem czy nie wprowadzam Was w błąd pisząc że jest to X16XEL bo na moje to piny są dla czterech osobnych cewek...

auto z 1998r 74kW 101KM cewka wygląda tak:

a komputer tak:

• Poziom 42  
    To co napisałem wyżej nie pasuje do Twojego sterownika i do cewek.
    Jeżeli masz takie cewki jak na foto , to tym próbnikiem , o którym napisałem sprawdź czy masz sterowanie na poszczególnych cewkach. Przy braku na 1 cylindrze tylko sterownik do roboty!
    Kod silnika by się przydał.
  • Moderator Samochody
    To jest X16XEL, tylko ten nowszy z kolektorem ssącym zawiniętym do dołu, jak w Astrze G.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Jasne , to doklejone najważniejsze , na czym na MOSF-ecie czy bipolarnym?
  • Poziom 9  
    Odebrałem ECU od Elektryka i pojechałem do znajomego Elektronika. Pomierzyliśmy elementy zaznaczone na zdjęciu poniżej - wyniki jak widać, trzy sprawne mają ok 820 Ohm, skrajnie prawa ma zwarcie między elektrodami.

Po przecięciu jednej z elektrod pomiar zaznaczonego na czerwono elementu wykazał 0 Ohm po stronie uszkodzonego elementu natomiast rezystancja w miejscu przyłącza na płytce wynosi 830 Ohm. Będę wdzięczny jeśli ktoś poda co to za element.

Pozostałe sprawne trzy elementy mają rezystancję ok 830 Ohm mierząc w jednym i drugim kierunku. Trudno stwierdzić co to za elementy bez odłączania od układu.

Wydaje się jednak, że te cztery elementy są to jakieś półprzewodniki. Idąc dalej tym rozumowaniem, może ktoś wie jaki wstawić tam element zastępczy o strukturze PN?!

Jak widać na zdjęciu z trzech elektrod dwie lewe są podłączone do ścieżki, po pomiarze wychodzi na to, że jest to masa.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie,

dzisiaj podłączyłem ECU do instalacji, niestety przy odciętej (patrz poprzedni post) elektrodzie nic się nie poprawiło. Nadal przebiera i nie pali na 1 cylinder.
  • Poziom 38  
    Motronic napisał:
    emeryt2 napisał:
    Jasne , to doklejone najważniejsze , na czym na MOSF-ecie czy bipolarnym?

Wysyłam na PW.
    Zobacz w czym rzecz.

Kolego mozesz tez mi podeslac na pw Twoje rozwiazanie
  • Poziom 9  
    Witajcie ponownie,

co Wy na to? Opel/vectra/X16XEL - Opel Vectra B X16XEL - Chodzi na 3 cylindry
  • Poziom 38  
    Witam kolego skoro nie możesz sobie poradzić z taka rzeczą to lepiej nic nie lutuj w tym ecu bo wiecej szkód narobisz i dopiero wtedy bedzie lipa, daj go do naprawy fachowcom dogadaj sie z kimś w kwesti ceny.
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam "drogich" forumowiczów :)

Auto naprawione. Za Waszą namową postawiłem auto do warsztatu doświadczonego Elektronika samochodowego. Skończyło się na wymianie ECU i jego ponownym zaprogramowaniu. Naprawa wyniosła 600zł. Sporo, doliczając niepotrzebną nową cewkę i świece... W sumie prawie 1000zł. Na auto z 1998r to jakieś 20% wartości auta. A miał być tylko taki mały element dolutowany... eh, jak się nie znasz to płacz i płać!

Pozdrawiam,
    Życzę samozadowolenia...
  • Poziom 38  
    Kolego skoro sam nie potrafiłeś naprawić i oddajesz do mechaników którzy też nie maja pojęcia o tym co robią wiec możesz mić pretensje sam do siebie,a co do tego mechanika to też nie wiedział co zrobić wiec najprościej było wymienić ecu.