Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

75% telefonów typu smartphone sprzedanych w 3-cim kwartale to telefony z Android

pseven 03 Lis 2012 11:45 4731 19
  • 75% telefonów typu smartphone sprzedanych w 3-cim kwartale to telefony z AndroidZ informacji opublikowanych przez International Data Corporation (IDC) wynika, że trzy z czterech telefonów typu smartphone sprzedanych w trzecim kwartale 2012 roku pracuje pod kontrolą systemu Google Android. Całkowita ilościowa wielkość sprzedaży telefonów typu smartphone w trzecim kwartale 2012 roku wyniosła według IDC 181,1 miliona egzemplarzy, z czego 136 milionów to aparaty z fabrycznie zainstalowanym systemem Android. Oznacza to 91,5% wzrost w stosunku tego samego okresu roku 2011. Dla porównania liczba sprzedanych egzemplarzy telefonów iPhone w trzecim kwartale 2012 roku wyniosła 26,9 miliona, co przełożyło się na 15% udział w rynku.

Źródło:
    http://www.maximumpc.com/article/news/three_out_four_smartphones_are_rocking_android750

Fajne! Ranking DIY
    mkpl
    Poziom 37  
    Co jak co ale Android, WP7 i aple odmóżdżają całkowicie.
    Doświadczenia z androidem.
    Dostałem w ręce Xperie X8 fajny telefon nie powiem płynnie w miarę szybki. Pierwszy problem jaki napotkałem to jak normalnie zarządzać plikami... Trzeba jakieś dodatkowe programy menadżery plików (np ASTRO) jest ok ale nie jest tak czytelny jak w windows mobile 6.5 w dół.
    Dodatkowo problem z instalowaniem aplikacji na karcie pamięci co w WM było podstawą.
    Oczywiście można to zmienić ale trzeba rotować tel i stracić gwarancję.

Nokia lumia 610. Windows 7.5 mango. Fajny szybki ale ja sie pytam gdzie jest homescreen. Kafelki są ładne ale za diabła ich nie wyłączy idziemy dalej, menu do cna uproszczone brak możliwości jakiejś sensownej konfiguracji (np ja wole ikony zamiast listy), brak możliwości przesyłania plików via BT co jest chore. Owszem można ale trzeba złamać system co wiąże się z utratą gwarancji. Brak możliwości instalowania programów z wewnętrznej pamięci! Dziadostwo i do tego tylko 8GB pamięci.

Iphone.. Bluetooth i inne wady o których pisałem wcześniej.

Porównajmy do starej omni i900... Pamięć wbudowana 8 lub 16gb i slot na karty pamięci. Nokia lumia WP7 tylko 6GB, Xperia tylko pamięć zewnętrzna.

Wszystkie te telefony mają podobny jakościowo aparat (poza x8 bo tylko 2gb). Ekran pojemnościowy poza omnią i900 (ale próbujcie pisać z mokrymi palcami/w rękawiczkach). Funkcje multimedialne takie same gps video itp (choć WP6.5 i niższe mogą więcej bo można dogrywać kodeki).

Procesor. Oczywiście przytoczona stara omnia ma tylko 600 MHz i jej konkurenci znacznie więcej ale jakoś na szybkość systemu to się nie przekłada ale na baterię już znacznie.

Reasumując chciałem tylko uświadomić jak producenci wpychają na coraz to uboższe zabawki które mogą tyle samo a kosztują kupę kasy.
    Android , iOS to tylko chwyty marketingowe. Oprogramowanie jest coraz bardziej cukierkowe, obciąża system i baterię oraz wymaga coraz szybszego sprzętu. Systemy te są niedopracowane oraz w dużej mierze bardzo ograniczające.
    Więc wkurzają mnie takie porównywania kto ma więcej aplikacji skoro wszystkie są do bani. Np aplikacja do zdmuchiwania dmuchawców, picia piwa czy skręcania skręta... Gdzie porządne odtwarzacze typu Pocket Player, SPB Backup, SPB Shell.

Na resztę drodzy koledzy odpiszcie sobie sami...
    Mariojas
    Poziom 17  
    Akurat Xperia X8 z Androidem 2.1 to nie jest dobry przykład do porównania. Np. nowsze wersje androida pozwalają na instalację aplikacji na karcie pamięci.
    Po za tym, chyba każdy nowszy smartphone od X8 ma większą pamięć wewnętrzną ;)

mkpl napisał:
    Więc wkurzają mnie takie porównywania kto ma więcej aplikacji skoro wszystkie są do bani. Np aplikacja do zdmuchiwania dmuchawców, picia piwa czy skręcania skręta...

Racja, ale takie porównanie raczej ma za zadanie określić zainteresowanie daną platformą. I nie wszystkie są do bani ;) (ElectroDroid, znasz? Polecam, darmowy).

A tak na marginesie, na Androida zobacz odtwarzacz PowerAmp, niestety płatny.
    mkpl
    Poziom 37  
    Hmm jak go do końca odpale na mojej i900 to zobaczymy. PowerAmp nie odtwarza plików flac. Pobawię się nim jeszcze na x8. Co do pamięci mam w omni 16 wbudowanej i 32gb kartę i śmiga to naprawdę dobrze :)
    szulat
    Poziom 23  
    mkpl napisał:
    Co jak co ale Android, WP7 i aple odmóżdżają całkowicie.

bo to są wreszcie systemy dla normalnych ludzi a nie komputerowych zboczeńców jak my.

po co zwykłemu człowiekowi "menedżer plików", zwykły człowiek ma umieć używać swojej zabawki nie wiedząc nawet co to jest plik. my tego nie zauważamy bo za długo siedzimy w komputerach i wydaje nam się oczywiste że musimy je "obsługiwać" (słowo pochodzi od "służenia"). a powinno być odwrotnie, to komputer ma służyć człowiekowi :)

podobnie jest z windowsem, niby przyjazny ale dopiero obserwując zmagania totalnego laika zdałem sobie sprawę ile "oczywistych" rzeczy trzeba się nauczyć żeby nie robić sobie co chwile na złość. przecież to jest tak jak gdyby dawać ludziom maszynę z wszystkimi trybami na wierzchu i wysokim napięciem. MY wiemy czego nie robić ale laik NA PEWNO bardzo szybko zrobi coś czego będzie potem żałował. dla takiego człowieka nieodgadnioną tajemnicą jest dlaczego ciągle znikają jakieś foldery albo zmieniają nazwę :P (gdy sobie przypadkowym ruchem myszki coś przemebluje na pulpicie), a w windowsie prawie wszedzie można kliknąć, wszystko przesunąć, bez żadnego wsparcia dla ludzi których nie interesuje zgłębianie teorii folderów i chcieliby tylko żeby za każdym razem ich muzyka była w tym samym miejscu.

całkowicie zamknięty iOS jest wkurzający dla kogoś przyzwyczajonego do dłubania i własnoręcznej kontroli ale jest REWELACJĄ dla zwykłego człowieka, nie da się niczego zepsuć, zawiesić, zgubić ikonki, i dlatego wszyscy się rzucili na upraszczanie gui (android, tablety, kafelki windows) i maja rację.
    mkpl
    Poziom 37  
    Wsio ok. WM6.5 tej już jest dla prostego człowieka... Chodzi o to by zrobić system dla prostego człowieka banalnego np jak już ten WP.7 ale z możliwością wyłączenia tych cukierków tak aby tacy komputerowi zboczeńcy jak my mieli w czym pogrzebać i czym się pobawić. Dawno bym już zmienił telefon głównie ze względu na rozdzielczość ekranu ale nie przemawiają do mnie te systemy w których nie mogę sobie niczego odblokować. W WP.7 najbardziej brakuje mi normalnego homescrena z tapetą oraz normalnego działania BT z wysyłaniem i odbieraniem plików w ogóle marzeniem był by dostęp do rejestru :P
    skaktus
    Poziom 37  
    Miałem Androida, miałem iPhone, miałem Windowsa...Jedyne co mi odpowiada to na dzień dzisiejszy Symbian. Prosty, mało wymaga, akumulator trzyma jak trzeba (w trybie czuwania pobiera 5 mA - android 40 - 50 mA), przy procku 680 mhz odtwarza filmy w fullhd, co na androidzie jest niemożliwe. System idealnie dopasowany do możliwości sprzętu. Czego chcieć więcej ?
    pitrala1
    Poziom 33  
    Ja obecnie posiadam se w995, i se satio. Ostatnio używam tego pierwszego. Telefon bez systemu, tylko java. Jedyne czego mi na nim brakuje to bardziej dopracowanego pdf readera (przewinęło się już przez mój tel jakies 10 wersji, nie znalazłem tej co mi pasuje ) i trochę większego ekranu i rozdzielczości ekranu. A tak to mam wszystko, opera, word, winrar, bardzo wygodny menedżer plików od se, bardzo przyzwoite zdjęcia, muzyka, karta 8 wystarcza (bo filmów nie wgrywam). Se satio - jakiś czas temu padł mi soft, i nie chce mi się ruszyć dupy do serwisu, a setoola nie mam w domu. Symbian był ok, sporo ciekawych aplikacji na niego, i przede wszystkim nie tak cukierkowy jak wszystkie teraz systemy, i nie tak łatwy. Jak to ktoś kiedyś powiedział 'system od inżynierów dla inżynierów', ale ja lubię takie rzeczy więc ok. Miałem tel z androidem, wyrzuciłem go po tygodniu. WP mi się nawet podobał, gdyby nie te durne zune, niemożność ustawienia dzwonka, i blokada bt - jak wyjdzie WP8 to może się skuszę.
    markovip
    Poziom 34  
    Myślę, że ocenianie Androida po nakładkach producenta,nie zawsze trafionych (Sony) to trochę mało miarodajny sposób.
    Proszę spróbować czysty Android 4.1 lub Sense od HTC.
    Można powiedzieć że zostałem niewolnikiem HTC, bo żadna inna nakładka (widgety) nie jest dla mnie już funkcjonalna...

Pozdrawiam
    zygfryd.W
    Poziom 20  
    Kolego mkpl zgadzam się z tobą w pewnym stopniu, ale ja np lubię Androida nie za jego że tak powiem oryginalny styl i wygląd a za to że co mi się nie podoba mogę w szybki sposób zmienić czy przerobić. Ma mnóstwo aplikacji, łatwo można zrobić na niego swoją własną. Za to WP nie trawie po prostu źle mi się na nim pracuje. Mam go na nawigacji i to jedyne sensowne jego zastosowanie, gdy wygląda jak normalny windows z PC bez żadnych nakładek i upiększeń.
    mkpl
    Poziom 37  
    zygfryd.W napisał:
    Kolego mkpl zgadzam się z tobą w pewnym stopniu, ale ja np lubię Androida nie za jego że tak powiem oryginalny styl i wygląd a za to że co mi się nie podoba mogę w szybki sposób zmienić czy przerobić. Ma mnóstwo aplikacji, łatwo można zrobić na niego swoją własną. Za to WP nie trawie po prostu źle mi się na nim pracuje. Mam go na nawigacji i to jedyne sensowne jego zastosowanie, gdy wygląda jak normalny windows z PC bez żadnych nakładek i upiększeń.

Rozróżnijmy Win Ce WindowsPhone i WindowsMobile. Windows Mobile jest oparty o jądro WinCe lecz ma GUI dostosowane pod telefon i w wersji WM/WP6.5 jest tak "palco przyjazny i konfigurowalny" jak Android.

WP7 i wyższe to jakiś dziwny wynalazek który został wykastrowany z tego co ceniłem w starszych wersjach tego systemu czyli konfigurowalności i możliwości dostosowania go do własnego "Ja". Da się zmieniać w nim dosłownie wszystko w ustawieniach/rejestrze lub za pomocą zewnętrznego oprogramowania. Pozwalał na rozgotowanie romu i przygotowanie go stricte pod siebie na co już Android nie pozwoli.

WP7 jest okrojony na maxa i może dla tego taki szybki ale co mi po szybkości jak kuleje na funkcjonalności. Kafelki jak dla mnie były by ok o ile dało by się ich bezkarnie pozbyć (np nie tracąc gwarancji).
    Natomiast brak możliwości zmiany dzwonka czy wysyłania via BT to chore.

Jeśli mowa o nawigacjach tam siedzi Windows CE. Jest on zgodny programowo z WinMobile choć niektóre pogramy mogą ze względu na GUI nie odpalać. Za to jest szybki wydajny i niezwykle elastyczny (można zbudować rom pod dowolną platformę sprzętową np x86). Jego pierwotnym założeniem było wykorzystanie w systemach sterowania i zarządzania (np urządzenia sterujące na hali produkcyjnej, kserokopiarki i inne urządzenia mogące się rozwijać). Docelowo trafił na rynek komputerków przenośnych oraz nawigacji (bo tani i lekki) gdzie błyskawicznie zdobył uznanie (ile nawigacji działa bez tego systemu?).

Potem HTC zaczął pakować go do swoich telefonów HP z resztą też ale były to tak drogie urządzenia, że słabo się sprzedawały choć w porównaniu do zwykłych telefonów miały ogromne możliwości.
    Potem wygryzła ich nokia i SE z swoim bajeranckim menu co trochę przyćmiło rozwój tych systemów...

Potem wszedł iOS którym wszyscy się zachwycają choć pojęcia nie mam czemu i wkroczył android. Oba systemy były robione pod to aby się ładnie prezentować. Android początkowo miał być systemem rozwojowym ale tredy na rynku i to, że większość osób używa go tylko do dzwonienia a system ma dla bajery (obecnie nawet z przymusu) spowodowało to, że rozwijają go w kierunku takim jak miały telefony bez systemu czyli maksymalne uproszczenie i ukrywanie trudniejszych opcji przed użytkownikiem. Do tego producenci i sieci przerabiają oprogramowanie i dodatkowo wycinają z niego jak leci okrawając je do fajnych lecz zbędnych bajerów.

To też sobie M$ wziął do serca i pozbawił WP7 i wzwyż tego co było w nim najfajniejsze. Obecnie mogę sobie pobierać aplikacje dmuchać dmuchawce a dzwonka zmienić nie mogę !

Wg mnie urządzenia powinny być całkowicie oderwane od softu. Domyślnie jakiś tam system wg tego co klient chce ale z możliwością zmiany dla tych zdolniejszych. Takie platformy znacznie szybciej by się rozwijały (np na xdadeveropers) i powodowały dużo większe zainteresowanie urządzeniami tego typu bo każdy wie, że może mieć tam co chce i nie jest przez nikogo bezsensownie i bezpodstawnie ograniczany.
    basstec
    Poziom 34  
    mkpl napisał:
    Ekran pojemnościowy poza omnią i900 (ale próbujcie pisać z mokrymi palcami/w rękawiczkach). Funkcje multimedialne takie same gps video itp (choć WP6.5 i niższe mogą więcej bo można dogrywać kodeki).

1. Ciekawe jak długo będzie działał telefon obsługiwany mokrymi rękami a obsługa oporowego ekranu w rękawiczkach jest prawie niemożliwe chyba, że rękawiczkami trzymasz rysik.
    2. Wyobraź sobie, że do androida są różne playery video i można do nich instalować kodeki, dekodować software'owo film jak HW nie obsługuje kodowania.
    Są również dużo lepsze telefony, akurat x8 to jeden z najgorszych telefonów z androidem jakie można mieć.

Poza tym nie wiem jak można być być zadowolonym z I900, jedyny telefon z windows mobile, który chodzi szybko to HD2.
    Mobilne okienka straciły już nawet swoją największą przewagę, automapa jest teraz również na androida :)
    mkpl
    Poziom 37  
    Androida sobie nie rozgotuje i nie poskładam jak mi się podoba :) a Automapa dziadzieje... odkąd robią równolegle soft na Androida i WM strasznie pogorszyła się jakość sygnały gps...
    basstec
    Poziom 34  
    mkpl napisał:
    Androida sobie nie rozgotuje i nie poskładam jak mi się podoba

Bo nie umiesz :) Ogrom romów w internecie pokazuje, że się da :)

mkpl napisał:
    a Automapa dziadzieje... odkąd robią równolegle soft na Androida i WM strasznie pogorszyła się jakość sygnały gps...

A może omnia niedomaga już? Albo się zapomniało, że kiedyś fixa się łapało minutę a w telefonach z androidem trwa to 10-15 sekund.
    mkpl
    Poziom 37  
    Omnia ma sprawną płytę główną z innym softem jest ok w minutę pięknie łapie (np na Sygic) a nowa AM łapie dopiero po 10 ~ 15 min więc coś jest mocno nie "halo" skoro jeden program łapie bez problemów z mocnym sygnałem a drugi ledwo co.

Inną sprawą jest to, że nie rozumiem jak ma nie domagać? to nie zużywa jak bateria
    basstec
    Poziom 34  
    mkpl napisał:
    nowa AM łapie dopiero po 10 ~ 15 min

Przed chwilką przetestowałem demo automapy 6.11 na starym jak świat larku, położony na parapecie złapał fix w niecałą minutę, Twoje obserwacje nie potwierdzone.
    Trzyzet
    Poziom 19  
    Nie chcę was dobijać ale na garminie 6.0.10 N95-2 z przerobioną anteną GPS łapie mi fixa w pomieszczeniu w minutę, ze wspomaganiem niecałe 30 sekund :)
    mkpl
    Poziom 37  
    Ja mamy iść na wyścigi to mój netbook na którym mam AM + wszczepiony moduł z jakiejś nawigacji łapie fixa praktycznie z włączeniem oprogramowania.

AM szybko łapie jeśli jest często używana i włączana w pobliżu miejsca w którym została wyłączona
    Trzyzet
    Poziom 19  
    Netbook to nie telefon, ale ok :))

Poza tym na temat: iOS przejada się ludziom. Dosłownie.
    rafbid
    Poziom 32  
    Trzyzet napisał:
    Nie chcę was dobijać ale na garminie 6.0.10 N95-2 z przerobioną anteną GPS łapie mi fixa w pomieszczeniu w minutę, ze wspomaganiem niecałe 30 sekund :)
    Mojej budżetowej noki 5530 z Bluetooth GPS w pomieszczeniu na parapecie zajęło 4 to sekundy.