Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Port PS/2-natężenie produ

mariush'ek 01 Lut 2005 04:53 1002 6
  • #1 01 Lut 2005 04:53
    mariush'ek
    Poziom 17  

Witam!
    Jakie jest maksymalne obciążenie protu PS/2 (klawaitura)?
    Gdzieś wyczytalem że:
    mysz-100mA
    klawiatura-250mA
    A w necie znalazłem:

Cytat:
    The keyboard or mouse should not draw more than 100 mA from the host and care must be taken to avoid transient surges.

Która wartość jest prawdziwa? Ile "zostaje wolnego" natężenia podczas pracy zwykłej klawiatury? Czy po przekroczeniu tych wartości port sie spali?
    A tak przy okazji :D jakie jest natężenie białej diody 0603-dioda do komórek?

0 6
  • #2 01 Lut 2005 07:27
    mrrudzin
    Poziom 39  

ZA komunikacje z klawiaturą odpowiedzialny jest układ 8042, 8741 lub 8742. Może jakby obejrzeć jego specyfikacje coś bysie wyjaśniło...
    Białe diody pobierają bardzo mały prąd... rzędu kilkudzesięciu mA. A o tej konkretnej dowiesz się więcej z not katalogowych, lub po prostu podłączając mA pod diodę...
    Domyślam się, że owe diody masz już w komórce, więc można zaimprowizować połączenie z baterią "na kablu" i w szereg dać amperomierz. Gdy zwobisz dwa pomiary przy włączonej komórce - diody świecą, diody nie świecą, różnica da Ci prąd pobierany przez diody i układ nimi zarządzający.
    Ale prąd będzie zdecydowanie mniejszy niz w przypadku zielonych czy czerwonych diód

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze odnośnie przekroczenia wartości -
    układ projektowano na takie prądy, podłączenie większych "na chwilę" nie powinno za bardzo namieszać. Z drugiej strony układ - kontroler na pewno jest troszeczke przewymiarowany...
    Warto się zastanowić czy i jak zachowa się całość przy większym poborze prądu...
    Kabel łączący np. mysz z komputerem jest cieniutki. Czy przy większym poborze prądu nie będzie spadków napięć?

0
  • #3 01 Lut 2005 15:35
    elektryk
    Poziom 42  

mrrudzin napisał:
    ZA komunikacje z klawiaturą odpowiedzialny jest układ 8042, 8741 lub 8742. Może jakby obejrzeć jego specyfikacje coś bysie wyjaśniło...
    Nooo, za komunikacje napewno, ale za zasilanie raczej nie. A prądu to lepiej nie przkraczać tych 100mA bo na jednym komputerze może zadziałać a na innym nie.

0
  • #4 01 Lut 2005 19:02
    mrrudzin
    Poziom 39  

Napisz do czego Ci potrzebne te dane...
    Może prościej wyprowadzić zasilanie wprost z zasilacza na zewnątrz...

0
  • #5 02 Lut 2005 00:15
    mariush'ek
    Poziom 17  

OK
    więc chodzi mi o cos takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40940397 . jak widać klawatura jest podświetlona od spodu, a nie dochodzi do niej żadne dodatkowe zasilanie. Więc myślałem żeby wykonać takie cos własnoręcznie. Zakupić właśnie białe diody 0603, wmątować między klawisze i podłączyć do zasilania z portu PS/2.
    Czy jednak nie obciąże go zbytnio? Czy lepiej wyprowadzic zasilanie z innego źródła?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lut 2005 09:18
    mrrudzin
    Poziom 39  

Napewno bezpieczniej...
    Wczoraj przegrzebałem książke "Anatomia PC" ale nic nie znalazłem...
    Możnaby pójść krok do przodu i podłączyć klawiaturę do USB.
    Tutaj znajdziesz informacje bez problemu, że USB ma dopuszczlany prąd 500mA...
    Możnaby spróbować napisać do producenta płyty głownej,żeby się wypowiedział...

Z drugiej strony wydaje mi się, że taki kontroler powinien uciągnąć jeszcze te trzy ledy...
    A jeżeli +5V idzie z jakiegoś układu scalonego... możeby puścić zasilanie skąd inąd (bezpośrednio z zasilacza przez bezpiecznik jakiś)

Ale...
    Oglądam właśnie rozkład końcówek klawiatury pod PS/2 i...
    są dwa piny które mają oznaczenie nc czyli chyba non connected - nie podłączone...
    Jakby kabel od klawiatury był sześciożyłowy to możnaby tymi dwoma nieużywanymi zorganizować obwód dla ledów...
    Ale żeby nie modyfikować zbyt mocno, to może kupić sześciożyłowy przewód. Cztery z przewodów podłączyć do PS/2, a dwa pozostałe do zasilania LED-ów (wyprowadzić jakieś gniazdko z tyłu obudowy)...

Możesz jeszcze spróbować umiejętnie podpytać się osoby sprzedającej ową klawiature - jak ona to rozwiązała. nie oczywiście żebyś chciał robić taką, tylko martwisz się o swój kontroler... ;)

Mam nadzieje, że moje przemyślenia pomogą jakoś...

0
  • #7 02 Lut 2005 19:11
    mariush'ek
    Poziom 17  

wielkie dzięki mrrudzin. właśnie o tym myślałem-wiedzialem że dwa piny są dwa nc i myślałem żeby właśnie przez nie przeprowadzić zasilanie. Dzisiaj rozbiore klawiature i przekonam sie.
    Znalazłem takie cos:

Cytat:

6-pin Mini-DIN (PS/2):
    1 - Data
    2 - Not Implemented
    3 - Ground
    4 - Vcc (+5V)
    5 - Clock
    6 - Not Implemented

Port PS/2-natężenie produ
    Czyli pin 2 i 6 są wolne.

Dzisiaj rozkręciłem klawiature. (Rozkręcenie to nic, alle złożenie.... na dodatek to klawiatura multimedialna!!!-godzina składania :( dzięki Bogu działa :)) Kabel prwadzący do niej jest 4 żyłowy. Wjęc jest możliwość zastąpienia go 6 żyłowym i przez dwa piny nc podać napięcie 5V. Jak zdobęde diody 0603 to zdam relacje czy sie udało czy nie.
    pozdrawiam i dziękuje za dopowiedzi

0
  Szukaj w 5mln produktów