Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centralny zamek - mała siła działania siłowników

zepter 03 Nov 2012 20:16 6990 12
 • #1
  zepter
  Level 15  
  Witam . Napisze najpierw co posiadam .
  -alarm silicon ultimate
  -sterownik centralnego zamka podłączony do centralki silicon
  -siłowniki centralnego zamka uniwersalne (jeden master trzy slave )
  -seat Ibiza 2000r
  -siłowniki zakładane około 8lat temu
  Od paru miesięcy centralny zamek z pilota nie otwiera i zamyka drzwi lub otwiera i zamyka je czasami . Jeżeli otworzę bezpośrednio z kluczykiem w zamku ten oczywiście otwiera się ale pozostałe słychać ,że próbowały otworzyć lub zamknąć (charakterystyczne szarpnięcie siłowników) brak im siły do pokonania zamka.
  Pomyślałem ,że to wina starych siłowników . Zamówiłem nowe rozebrałem zamki przemyłem benzyną nasmarowałem złożyłem a tu to samo .Odłączyłem je od zamka i bez obciążenia próbowałem jaką mają siłę działania i była bardzo mała . Podłączyłem same siłownik do akumulatora i siła jego działania jest bardzo duża . Bez problemu porusz zamkiem .Rozebrałem sterownik i jedna dioda po prawej stronie jest pęknięta .Domyślam się ,że tak nie powinno być .Zastanawiam się czy wymienić tą diodę czy od razu kupić nowy sterownik.Czy sterownik ogranicza jakoś prądowo siłę działania siłowników.Chodzi mi o inne sterowniki. Pozdrawiam.

  Centralny zamek - mała siła działania siłowników

  Centralny zamek - mała siła działania siłowników Centralny zamek - mała siła działania siłowników
 • Helpful post
  #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To dioda zabezpieczająca. W zasadzie i bez niej układ będzie działać, tylko tranzystor będzie narażony na ewentualną samoindukcję rozłączanej cewki. Przydałoby się sprawdzić stan stan przekaźników w tej centralce. Ale nowa kosztuje naście zł, więc naprawa w zasadzie nieopłacalna.
  zepter wrote:
  przemyłem benzyną nasmarowałem złożyłem

  Smarem? Wiesz, że gęstnieje na zimnie? I lepi się do niego brud. Paćkanie zamków smarem, to nie jest zbyt dobry pomysł. A niektórzy potrafią na prawdę sporo tam wcisnąć.
 • #3
  zepter
  Level 15  
  Dobrze piszesz o tym smarze ,że gęstnieje .Ale ja posmarowałem silikonowym z teflonem .Powiem tak ,że na temat tych zamków w seatach to napisano wiele i wiele przetestowałem od smarów łożyskowych , miedzianych do łańcuchów motocyklowych .A zamki dalej zamarzały.Ale tego roku zrobiłem test w zamrażalniku i ten silikonowy z teflonem był miękki a pozostałe z twardniały . Ale wracając do tematu .To jutro pojadę kupić sterownik .Tylko zastanawiam się czy na coś zwracać uwagę przy kupnie.
 • Helpful post
  #4
  wiesiekj
  Level 28  
  Sprawdź jeszcze zasilanie i masę sterownika zamka oraz jak są pozagniatane konektory w kostkach wiązki CZ (były za lekko zagniatane)
 • #5
  zepter
  Level 15  
  Jutro sprawdzę to zasilanie .Ale czy wystarczy sprawdzić tylko czy dochodzi 12V czy sprawdzić również podczas zamykania zamka pilotem oraz kluczykiem. Może podłącze bezpośrednio z akumulatora .
 • Helpful post
  #6
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak sprawdzisz tylko miernikiem, to ci pokaże, że 12V jest. Pomiar należy przeprowadzić pod obciążeniem.
 • Helpful post
  #7
  wiesiekj
  Level 28  
  Weź przewód dwużyłowy i połącz któryś siłownik bezpośrednio z modułem ZC.
 • Helpful post
  #8
  sandal7
  Level 21  
  wysteruj przekaźnik jeden i drugi ręcznie kontrolką i w tym czasie sprawdź miernikiem napięcie na wejściu i wyjściu sterownika, przez kilka sekund pomiaru siłowniki nie umrą a ustalisz gdzie jest spadek , za czy przed sterownikiem i wyeliminujesz czy to sterownik ma dużą rezystancje na stykach czy to wina zasilania.
 • #9
  zepter
  Level 15  
  Bardzo dziękuję za wasze porady .Jutro powalczę z nim chwilę ale jestem chyba za kupnem nowego .Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #10
  carrier
  Car alarms specialist
  Błażej wrote:

  Smarem? Wiesz, że gęstnieje na zimnie? I lepi się do niego brud. Paćkanie zamków smarem, to nie jest zbyt dobry pomysł. A niektórzy potrafią na prawdę sporo tam wcisnąć.


  VW oryginalnie stosuje wazelinę (zachowuje się przy niskiej temperaturze jak towot)

  Co do małej siły to winny jest spadek napięcia, zasil moduł zc z grubego + masę daj pod śrubę do karoserii i wymień przewody do siłowników na co najmniej 0,75-1mm2 i problem zniknie. Możesz jeszcze grubo pobielić ścieżki pod orzekaźnikami na module zc.
 • #11
  zepter
  Level 15  
  Tak jak pisałem wszystkie zamki rozebrane umyte nasmarowane wymienione siłowniki na nowe . Co prawda zamki działają , sterownik pozostał ten sam i jakoś sobie radzi .A co do rady carrier przewody od sterownika do siłowników założone były takie jak dali w komplecie około 1 mm2 na pewno nie grubsze ale do zasilania to nie pamiętam co dawałem . Ale pewnie 1 mm2 wymienię na 2,5 mm2 . Dlatego pytałem w pierwszym poście czy sterownik może ograniczać prądowo siłowniki .A to nie sterownik tylko prawdopodobnie przewody ograniczały prąd jaki docierał do siłowników( brak elementarnej w wiedzy z mojej strony ) .Spróbuję na krótko z akumulatora przewodami 2,5 mm2 podłączyć sterownik ( jak tylko pogoda poprawi się, bo w dzień lało okropnie a praca pod chmurką ) . Które przewody powinny być o większym przekroju , te do zasilania sterownika czy te od sterownika do siłowników .
  A teraz przepraszam z góry moderatora ,że nie na temat.
  Kupiłem maty do podgrzewanych lusterek takie z internetu jedna 8W druga 12W .Zamontowałem je w lusterkach . Maty już wklejone w lusterka instalacja pociągnięta tylko jeszcze nie podłączyłem się do instalacji .Do zasilania dałem linkę 1mm2 co prawda 12W pobiera 1A i powinno wystarczyć . Ale z chęcią usłyszał bym waszą opinię czy nie lepiej dać 1,5 mm2 . I jeszcze jedno podpiąć chce to pod tylną szybę do przewodu który idzie progu .Czyli bezpośrednio do zasilania tylnej szyby .Czy to dobre rozwiązanie . Wiem ,że lepiej osoby włącznik przekaźnik i oddzielne zasilanie układu .Ale mam wszystko pod jednym przyciskiem od ogrzewania tylnej szyby .
 • Helpful post
  #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  zepter
  Level 15  
  Proszę o zamknięcie tematu .