Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony Bravia KDL-37EX720 i pobór prądu na czuwaniu

silos 03 Nov 2012 20:16 3084 4
Tespol
    silos
    Level 18  
    Witam

Zakupiłem odpowiedni miernik zużycia energii elektrycznej - watomierz:
    Link
    Sprawdziłem tym miernikiem ile faktycznie watów pobiera telewizor Sony Brania KDL-37EX720 w trybie czuwania. W 100% sprawne urządzenie podało mi, że telewizor pobiera aż 12W energii elektrycznej. W dokumentacji do tego telewizora powinien pobierać tylko 0,25W. Zgłosiłem oczywiście ten problem do wsparcie firmy Sony dla użytkowników końcowych tym bardziej, że telewizor jest jeszcze na gwarancji. Po kilku dnia otrzymałem długi e-mail w którym podano mi m.in., że z uwagi na rodzaj zasilaczy stosowanych w TV SONY BRAVIA (impulsowe układy zasilające nowoczesnego typu) ogólnie dostępnymi miernikami energii nigdy nie otrzymam właściwego wyniku. Podano również, że u nich stosuje się mierniki energii za 2500USD (Yokogawa, model: WT210) i tylko one podadzą właściwy wynik. Na koniec potwierdzono, że dane dotyczące telewizora są w 100% prawdziwe z uwagi na otrzymane certyfikaty na ten telewizor.
    Czy jedyne wyjście to zmierzyć multimetrem ile faktycznie prądu (amperomierz) bierze ten telewizor w trybie czuwania i przeliczyć to na Waty? Jeżeli nawet mój watomierz byłby nieprecyzyjny to i tak jest bardzo duża różnica (12W, a 0,25W). Czym to może być spowodowane i czy można żądać reklamacji ?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
    M.K.
  • Tespol
    danielrachwal
    Level 2  
    Pisałem w podobnej sprawie do firmy Panasonic i muszę przyznać że uzyskałem satysfakcjonującą mnie odpowiedź

"Pragnę uspokoić że stan taki jest całkowicie normalny. Wprowadzenie odbiornika w stan Standby nie powoduje całkowitego / galwanicznego odizolowania urządzenia od źródła zasilania a pełni jedynie funkcję sygnalizatora (dla części logicznej zasilacza) zmiany trybu pracy. Po wyłączeniu odbiornika część obwodów ciągle pozostaje w stanie pracy a ich pobór energii znajduje się na poziomie 0,4 W lub 9W jeśli uruchomiony jest np. tryb aktualizacji
    oprogramowania, monitora nagrywania zewnętrznego, itp. Jeśli chodzi o uzyskany wynik pomiaru na poziomie 9W to urządzenie pomiarowe, którego Pan używa będzie prawdopodobnie wskazywało zbliżone do prawdziwych wyniki pomiaru, ale w obwodach gdzie obciążenie ma charakter rezystancyjny. W obwodach charakteryzujących się induktancją i pojemnością (jak w przypadku zasilacza zastosowanego w TV) obawiam się, że nie będzie Pan w stanie uzyskać właściwych rezultatów tym bardziej, że usiłuje Pan mierzyć wartości mocy bliskie zeru (0,4 W zgodnie ze specyfikacją producenta) przebiegów niesinusoidalnych.
    Reasumując, praca samego zasilacza oraz proces uruchomienia i pracy TV jest monitorowany przez szereg układów kontrolno - zabezpieczających,
    które nie pozwalają na uruchomienie TV lub powodują jego wyłączenie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Jeśli zatem Pański TV pracuje
    prawidłowo to należy uznać go sprawny a pobór energii podawany przez producenta za prawdziwy i potwierdzony w badaniach laboratoryjnych w czasie certyfikacji modelu. Całkowite zredukowanie poboru energii elektrycznej możliwe jest jedynie przez odłączenie przewodu zasilania z gniazda elektrycznego."
  • Tespol
    Pablo1964
    Moderator
    Myślę, że trzeba się pogodzić z takim zużyciem energii. Zawsze podkreślam, że przy zakupie TV nie należy brać tego czynnika pod uwagę. Producenci piszą to, czego oczekują klienci. A prawda to już zupełnie inna bajka.
    danielrachwal
    Level 2  
    Chyba coś źle zrozumiałeś kolego
    "W obwodach charakteryzujących się induktancją i pojemnością (jak w przypadku zasilacza zastosowanego w TV) obawiam się, że nie będzie Pan w stanie uzyskać właściwych rezultatów tym bardziej, że usiłuje Pan mierzyć wartości mocy bliskie zeru (0,4 W zgodnie ze specyfikacją producenta) przebiegów niesinusoidalnych"
    silos
    Level 18  
    Witam.

W/w telewizor w ciągu 12 minut po wyłączeniu z pilota pobiera więcej Watów. Potem jest już ułamek 1W.

Dziękuję za informacje.
    M.K.