Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Samsung SSD PM810 -jak odblokowac, wgrac firmware

darekace 03 Lis 2012 22:27 11463 14
  • #1 03 Lis 2012 22:27
    darekace
    Poziom 15  

Witam.

Posiadam dysk SSD Samsung PM810 128GB. Dysk jest w laptopie Dell E6410.
    Dane dysku:

Gdy wlaczam laptopa pojawia sie ekran:

Dysk jest zablokowany. Nie zalezy mi aby odzyskac dane. Chialbym tylko aby byl uzyteczny. W tej chwili nie da sie zainstalowac nowego systemu. Nic sie nie da z nim zrobic.

1. Wiem , ze dysk jest zaszyfrowany przez Wave Systems.
    http://www.engadget.com/2009/04/16/samsung-comes-clean-with-self-encrypting-ssds/
    2. Na stronie Wave Systems jest opis jak zdjac blokade:
    http://www.wave.com/support/disable-bios-pre-boot-authentication

Niestety nie dziala to. Zmienialem hasla na bios i administratora, usuwalem hasla zupelnie i za kazdym razem dysk byl zablokowany. Niby brak hasel w biosie usuwa takze pre-boot authentication. Ale niestety nie.

3. Jest to model OEM dla Della. Odpowiednik SSD Samsung Series 470. Pobralem oprogramowanie Samsunga do dyskow SSD tj. SSD Magician v3.2. Niestety Nie obsluguje ono dyskow OEM. Oryginalny Samsung 470 dziala, ale PM810 od Della juz nie, chociaz to ten sam dysk.
    Tym programem nie zmienie firmware ani nie uzyje opcji Secure Erase.

Zalezy mi tylko, aby dysk byl znow uzyteczny, na danych mi nie zalezy.

Jesli macie jakies pomysly jak go odblokowac , bede wdzieczny. Czy zmiana firmware usuwa blokade? Czy opcja Secure Erase ja usunie? Jak zmienic firmware, Dell nie wypuscil zadnej nowej wersji firmware. Bede wdzieczny za wszelkie rady.

0 14
  • #2 03 Lis 2012 22:47
    Robert B
    Poziom 43  

www.elektroda.pl/rtvforum/topic528988.html

1
  • #3 03 Lis 2012 23:04
    darekace
    Poziom 15  

Nie zalezy mi na odszyfrowaniu danych z dysku, bo wiem co jest na dysku i wazne pliki mialem nagrane. Nie pytam o hasla do biosu itd, bo je mam. Laptop dziala obecnie ze zwyklym dyskiem a chcailbym uzywac duzo szybszego SSD. Chce pozbyc sie tej blokady, razem z danymi z dysku tylko po to, zeby zainstalowac nowego Windowsa.
    Opisy ze strony Wave Systems (link podalem) nie dzialaja. Dlatego mysle o zmianie firmware, albo usunieciu wszystkich danych, moze to pomoze.

0
  • #4 04 Lis 2012 00:38
    artaa
    Poziom 43  

Blokada była założona w tym samym laptopie?

0
  • #5 04 Lis 2012 01:16
    darekace
    Poziom 15  

Tak, blokada byla zalozona w tym samym laptopie. Ten dysk jest tam od nowosci.
    Ostatnio przelozylem dysk do innego laptopa Sony Vaio, ale to nic nie dalo, jest ten sam komunikat.

0
  • #6 04 Lis 2012 10:32
    artaa
    Poziom 43  

darekace napisał:
    Tak, blokada byla zalozona w tym samym laptopie. Ten dysk jest tam od nowosci.

Zapytać DELLa czemu standardowa procedura nie działa.
    Jak Ci udzielą odpowiedzi, to podziel się nią na forum.

0
  • #7 04 Lis 2012 11:50
    mbartosi
    Poziom 16  

Użyj może takiej procedury (secure erase), ale nie wiem, czy pomoże:
    https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase

Livecd się przyda, np. systemrescuecd.
    Ja jak to robiłem, to przy włączonym laptopie i uruchomionym już linuksie (na baterii) musiałem na chwilę wysunąć SSD z gniazda sata i z powrotem go włożyć, żeby się pokazało "security not frozen". Na Dellu XPS M1530 to było proste, bo gniazdo dysku jest z boku.

0
  • #8 10 Lis 2012 19:03
    darekace
    Poziom 15  

Uzylem Ubuntu 10.04 oraz 12.04. Pozniej tez Parted Magic.

hdparm -I /dev/sda
    Na to polecenie wyswietlaja mi sie informacje o dysku. Nie ma niestety nic o Security. Nie wiem czy jest "frozen" czy "locked". Nie ma tej sekcji.

Dysk podlaczalem do laptopa i plyty glownej PC. Odlaczalem zasilanie od dysku. Nic to nie daje.

hdparm --user-master u --security-set-pass Eins /dev/sda
    Na polecenie ustawienia hasla wyswietla mi sie komunikat:
    SECURITY_SET_PASS: Input/output error

Na polecenie Serurity Erase wyswietla to samo, czyli: Input/output error.

0
  • #9 11 Lis 2012 13:36
    artaa
    Poziom 43  

Jak brzmi odpowiedź Della?

0
  • #10 11 Lis 2012 13:57
    darekace
    Poziom 15  

Laptop jes z Kanady. Wszedlem na strone Della, service tag wpisalem, przekierowalo mnie na strone z Kanady. Jedyny kontak to Twitter :).
    Zapytalem czemu ta procedura nie dziala i wyslalem link do opisu.
    Odpowiedziano mi, ze link nie pochodzi od Della wiec nie odniosa sie do tego opisu odblokowania.

Byc moze ten opis dziala, ale przy pierwszym uruchomieniu i tak trzeba wpisac haslo. Kolejne pewnie juz bez.

0
  • #11 12 Lis 2012 13:14
    szycha82
    Poziom 14  

SECURITY_SET_PASS: Input/output error - to wskazuje że Twój bios ustawia dysk jako frozen (security opcje nie są dostępne). Kiedyś zrobiłem taki myk że na uruchomionym linuxie odpiąłem i podpiąłem znów dysk (zasilanie i data) - wtedy dysk stał się not frozen i mogłem już z nim działać. Wiem że w niektórych przypadkach uruchamiają ludzie kompa z linuxem bez podpiętego dysku i podpinają go dopiero po załadowaniu się biosu.

0
  • #13 13 Lis 2012 00:49
    darekace
    Poziom 15  

Hdparm nie wyswietla nic o Security. W tym opisie od mbartosi jest taka sekcja. U mnie nic. Byc moze bios ustawia haslo ATA i dysk jest frozen, albo Firmware dysku jest czesciowo szyfrowany.

Dysk ma zabezpieczenie tego typu
    http://www.cryptsoft.com/fips140/vendors/140sp1658.pdf

oraz zabezpieczenie ATA.

Odlaczalem dysk, odlaczalem tylko zasilanie, odlaczalem kabel sata. W roznych momentach. Nic nie daje.
    Podlacze jeszcze dysk do kontrolera Sata na PCI w komputerze stacjonarnym. Moze to cos da.

0
  • #15 10 Mar 2013 11:04
    darekace
    Poziom 15  

Kasowalem caly dysk z poziomu biosu. Bios ma opcje wymazywania danych. Niestety nie pomoglo. Nic nie pomoglo.
    Dalem sobie spokoj i sprzedalem dysk. Osoba ktora go kupila rowniez nie pofrafila zdjac blokady, chociaz z innych dyskow usuwala zabezpieczenia sposobami podanymi tutaj.

0