Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony GDM-5001PT (chassis N3) - Działa tylko na najmniejszej częstotliwości H

movzx 04 Lis 2012 00:26 7425 10
  • #1 04 Lis 2012 00:26
    movzx
    Poziom 39  

Witam,
    Mam 2 takie monitory (jeden mój, drugi podarowany koledze).
    W jednym jakiś czas temu padł CXA2043 (trapezowaty obraz) - po wymianie działa. Teraz przyszedł czas na drugi... ale objawy inne.

Do rzeczy:
    Monitor nagle zgasł w czasie normalnej pracy (w trybie 1280x1024/85Hz bodajże).
    Pozostał przy prawym brzegu 2-3cm szerokości pionowy pasek rastra, reszta całkiem czarna.
    Pasek nie wykazuje zniekształceń geometrii - zajmuje całość w pionie, lewy brzeg jest równy. OSD brak.
    Po przełączeniu na najniższą częstotliwość (VGA 31.4/31.5 kHz - 60/70Hz) monitor działa bez zarzutu.

W trybie testowym (CONT+ przez 2s) wyświetla się ramka z kolorami RGBW, ale obraz rytmicznie, skokowo się przeskalowuje - powiększa w dół i prawo, następnie w kilku krokach zmniejsza (aż nie sięga dołu ekranu), następnie wyrównuje poprawnie. Wtedy pojawiają się 3-4 malutkie błyski u góry ekranu i cykl zaczyna się na nowo.

Obserwacje i pomiary (mierzone w trybie testowym):
    - napięcia: +200V = 198,1V; +80V = 78,3V; +15V = 14,4V; -15V = -14,4V; +9V/1 = 8,98V; +9V/2 = 8,88V; +5V = +4,98V - wszystko stabilne
    - napięcia sterujące wychodzące z CXA2043 (HCENT, HSIZE, VSHAPE) stabilne w czasie przeskakiwania obrazu.
    - jedyne napięcia które skaczą to HCENT_L i HCENT_H z zasilacza - zarówno względem masy (kilkanaście V), jak i środkowego HCENT_N (około 0,5V).
    - przy używaniu najmniejszej rozdzielczości, przekaźnik RY501 włączający cewkę HLC jest wyłączony. W wyższej rozdzielczości (kiedy jest źle) przekaźnik jest załączony.

Pytanie - czy czepiać się przekaźnika i okolic, układu przełączania S-Cap (niewiele tam na razie zmierzyłem), jest to może kolejny sposób uszkadzania się CXA2043 czy też coś zupełnie innego?
    Proszę o podpowiedź.

Serwisówka tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11485957

• #2 11 Lis 2012 20:21
    movzx
    Poziom 39  

Po dłuższej zabawie oscyloskopem udało się (chyba) namierzyć problem.
    Sygnał wygaszania (C.BLK) do wzmacniacza wizji jest aktywny cały czas, z wyjątkiem małego fragmentu, który najprawdopodobniej łapie się już na FP.
    Stąd na ekranie wyświetla się tylko wąski ciemny pasek po prawej i nic więcej.
    Tak samo sygnał CLP jest przesunięty nie tam gdzie być powinien.
    To skąd wychodzą oba sygnały specjalnie mnie nie dziwi - pozostawiam to jako ciekawostkę dla czytelnika.
    Jeśli nie znajdę nigdzie dalej uszkodzenia - chyba wiem już co wymieniać, wynik opiszę.
    Oczywiście jakby ktoś coś wymyślił w międzyczasie to będę wdzięczny za informację.

• #3 12 Lis 2012 20:27
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Skoro w najniższej rozdzielczości działa ok, to sprawdź S-Korekcję. Masz tam tranzystory Q522 - Q528 - sprawdź wszystkie, a także elementy przy nich, szczególnie pojemności C524 - C528.

• #4 12 Lis 2012 23:25
    movzx
    Poziom 39  

ogryz napisał:
    Masz tam tranzystory Q522 - Q528 - sprawdź wszystkie, a także elementy przy nich, szczególnie pojemności C524 - C528.
    Też tak podejrzewałem, i bardzo długo użerałem się z tym miejscem - niestety (a może stety) fałszywy trop.
    Przekonało mnie to że sygnały odchylania oglądane przy dobrym i niedobrym obrazie są niemal identyczne - nie było się czego czepić w tym miejscu.

Ale - po zwarciu C.BLK do masy - obraz ożył. Jasność do kitu, ale przy rozjechanym sygnale Clamp to chyba nic dziwnego.
    Wniosek - odchylanie działa bez zarzutu, sam wzmacniacz wizji i synchronizacja również. Sterowanie wygaszaniem - trup.
    Kolejny etap zmagań w drugiej połowie tygodnia.

• #6 13 Lis 2012 23:06
    movzx
    Poziom 39  

lisek napisał:
    Dawno temu pisałęm o tym monitorze.
    Użyj pcji szukaj
    Używałem kilka razy, najwyraźniej nie znalazłem tego właściwego tematu, więc proszę o wskazanie.
    lisek napisał:
    Były trzy /rózniąće się wer. chassis
    Czy ma to zasadnicze znaczenie w tym przypadku? Akurat ten monitor jest pod marką Elsa, wersji w tym momencie nie mam możliwości sprawdzić.

• #8 24 Lis 2012 00:13
    movzx
    Poziom 39  

Wymieniłem CXA2043. Zgodnie z podejrzeniami usterka ustąpiła - na wysokiej rozdzielczości obraz zupełnie prawidłowy.

Niestety - po chwili najpierw zaczęły się pojawiać krótkotrwałe zwężenia w kształcie poduszki a potem obraz na stałe zwęził się ok. 20% i nieregularnie pofalował po bokach w dziwne kształty.
    Na niskiej rozdzielczości też już nie działa - w dodatku gubi synchronizację i jeździ w pionie.

Wstawiłem trefny układ czy coś mi go uszkadza? Niby kupowałem wcześniej od tego samego człowieka i w drugim monitorze działa do dziś.

Powoli mam dość tego monitora, ale zawziąłem się na niego. Pomożecie? Bo jeśli jest jeszcze "coś" to będę mógł tak sobie wymieniać do wiadomo jakiej śmierci.

• #9 24 Lis 2012 07:52
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    po chwili najpierw zaczęły się pojawiać krótkotrwałe zwężenia w kształcie poduszki a potem obraz na stałe zwęził się ok. 20% i

Co odpowiada za S-korekcję?

• #10 24 Lis 2012 10:24
    movzx
    Poziom 39  

lisek napisał:
    Co odpowiada za S-korekcję?
    Czyli mam rozumieć że korekcja (poprawnie wyświetlając obraz) uszkadza CXA?

------Edit-------

Na drugi dzień monitor działa. Okresowo obraz sobie podskoczy, ale zasadniczo działa.
    Coraz bardziej zaczynam podejrzewać przegrzewanie się któregoś elementu, lub zimne luty - mimo że stukanie ani nie prowokuje ani nie usuwa usterki. Za to nadawanie telefonu w pobliżu powoduje przeskoki.
    Chwilowa przerwa, bo nie samym monitorem człowiek żyje. Jak coś wymyślę to dam znać.

• #11 10 Maj 2013 22:28
    movzx
    Poziom 39  

Kupienie sprawnego układu CXA2043 okazało się zbyt trudne i niepewne, kosztowo też jest już dużo powyżej wartości sprzętu.
    Dziękuję za czas i zainteresowanie, niestety nie udało się naprawić monitora.
    Najwyraźniej czas jego dawno minął. Złom.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME