Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wylącznik schodowy umieszczono w złym miejscu.

04 Lis 2012 01:19 1551 3
  • Poziom 39  
    Mój problem polega na tym, że instalacja do schodów powstała na długo przed samymi schodami. Później zmienił się projekt schodów i teraz jeden z wyłączników schodowych jest kompletnie nie na miejscu. Normalnie bym to sobie łatwo przerobił, ale kucie niestety nie wchodzi teraz w grę, a ten włącznik zaczyna mnie bardzo irytować.
    Więc mam pytanie. Czy jest jakiś sposób na to ? Np. jakiś bezprzewodowy ?
    Chodzi mi o to, by np. jakiś odbiornik z przekaźnikiem zamontować w tej puszce co jest nie na miejscu i żeby najlepiej był on zasilany z tej fazy co się w niej znajduje (ale niestety nie ma tam jak wiadomo neutralnego). A nadajnik z przyciskiem (ten oczywiście już zasilany z baterii, no chyba, że z jakieś prądnicy wytwarzającej prąd przy naciskaniu przycisku) na nowym miejscu i najlepiej jak też by się to mieściło w puszce 60mm.
  • Poziom 16  
    Skoro nie chcesz kuć.. Mnie się nasuwają tylko 2-3 opcje:
    - bezprzewodowo włączać/wyłączać ( "-" to kłopot przy awarii)
    - pociągnąć kabel w listwie elektroinstalacyjnej ( "-" to estetyka )
    - zrezygnować z jednego włącznika...

Ogólnie to nie będziesz potrzebować tej puszki, która jest nie na miejscu. Nowa puszka ma jakieś połączenie z drugą puszką? Jeśli nie to pozostaje jedna z 3 opcji powyżej (innych nie widzę - może ktoś inny coś zaproponuje).
    Ok. 3 lata temu zrobiłem dla wuja sygnalizator na bazie dzwonka bezprzewodowego (zwykły chiński z allegro). W miejsce żarówki sygnalizacyjnej wstawiłem nadajnik. Odbiornik (na jedną baterię) w sypialni. Działa do dzisiaj. Wiadomo, że nikt nie będzie się potem bawił w wymianę baterii, więc proponuję zasilacz dedykowany do puszek podtynkowych lub samemu zrobić coś na bazie prostownika (zajmie dużo mniej miejsca). Zasilałby on nasz odbiornik oraz resztę układu. Sygnał z odbiornika poszedłby na wejście jakiegoś przerzutnika (np. JK 4027). Wejście Q oraz ~Q byłoby dołączone do optotriaków sterujących pracą triaków podłączonych zamiast włącznika. Podczas gdy jeden przewodzi, drugi nie przewodzi. Po naciśnięciu przycisku na nadajniku to się odwraca.

Hmm... może mam wybujałą fantazję, bo na pewno dałoby się to zrobić jakoś prościej, może inni Koledzy z forum się wypowiedzą?

Tutaj moja propozycja (schemat tylko poglądowy, nie zwracałem dużej uwagi na poprawność połączeń! ) :
    Wylącznik schodowy umieszczono w złym miejscu.
  • Poziom 31  
    Są systemy sterowania bezprzewodowego, są gotowe rozwiązania.
    Zamel produkuje. http://www.zamel.pl/pl,220,0,exta-free
    Można wybrać jakiś zestaw sterowania bezprzewodowego. Odbiornik (z przekaźnikiem) można dać w innym miejscu, zamiast w tej puszcze gdzie nie ma N.
  • Poziom 19  
    Ja na schodach zainstalowałem sobie czujnik ruchu ,jeśli schody długie to możesz dać dwa na końcach.