Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica EBF8551, PI6509LN - Podłączenie piekarnika i płyty indukcyjnej

pcheos 04 Lis 2012 08:35 11070 9
  • #1 04 Lis 2012 08:35
    pcheos
    Poziom 2  

Witam wszystkich,

planuję podłączyć Piekarnik Amica EBF8551 oraz płytę indukcyjną PI6509LN, również Amica. Oby dwa sprzęty są na 230V. Mieszkam w mieszkaniu, gdzie jest w miarę nowa instalacja elektryczna (10 lat). Poprzedni właściciel pociągnął sobie do kuchni pięciożyłowy kabel, który wydaje się mieć 3 fazy lecz wiadomo, że blokach taka sytuacja nie ma miejsca i w rzeczywistości, 3 kable prądowe są jedną fazą. Obwód ma swój własny bezpiecznik 16A typu B. Moje pytanie brzmi: jak i czy w ogóle te dwa urządzenia będą sprawnie działać po podłączeniu do obecnego w kuchni kabla i jak to najlepiej wykonać, aby było bezpiecznie ? (kable zasilające urządzenia zakończone są wtykiem) Myślałem o podłączeniu dwóch żył do indukcji, jednej do piekarnika i dać wspólne zero i uziemienie. Pozdrawiam.
    Dodam, że piekarnik ma moc max 3,5 kW a płyta 3,7 kW. Zabezpieczenie przyłączeniowe w mieszkaniu to 40A.

Dodano po 47 [minuty]:

Na fakturze z Taurona napisane jest, że moc umowna wynosi 5,7 kW. Całkowita moc piekarnika i płyty przekracza tą wartość.... Można w jakiś sposób zwiększyć moc umowną u dostawcy ?

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Lis 2012 14:41
    zhudomel
    Specjalista AGD

pcheos napisał:
    czy w ogóle te dwa urządzenia będą sprawnie działać po podłączeniu do obecnego w kuchni kabla
    Tak.
    pcheos napisał:
    jak to najlepiej wykonać, aby było bezpiecznie ?
    Jeżeli jest to sprzęt nowy, to i tak musi podłączyć elektryk z uprawnieniami i odnotować to w karcie gwarancyjnej.

0
  • #3 04 Lis 2012 16:45
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    zhudomel
    Jeżeli chodzi o piekarnik EBF8551to wg. instrukcji:

Cytat:
    Piekarnik przystosowany jest fabrycznie do zasilania prądem przemiennym, jedno­fazowym (230V 1N~50 Hz) i wyposażony w przewód przyłączeniowy 3 x 1,5 mm o długości około 1,5 m z wtyczką ze stykiem ochronnym.
    Gniazdo przyłączeniowe instalacji elek­trycznej musi być wyposażone w bolec ochronny. Po ustawieniu piekarnika wymaga się, aby gniazdo przyłączeniowe instalacji elektrycznej było dostępne dla użytkownika. Przed podłączeniem piekarnika do gniazda należy sprawdzić, czy: bezpiecznik oraz instalacja elektryczna wytrzymają obciążenie kuchni. Obwód zasilający gniazdo wtykowe powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem min. 16A.

Raczej nie trzeba wołać elektryka do podłączenia.
    Pozdrawiam.

-1
  • Sklep HeluKabel
  • #4 04 Lis 2012 17:39
    zhudomel
    Specjalista AGD

Ryszard49 napisał:
    Raczej nie trzeba wołać elektryka do podłączenia.
    To sprawdź co na ten temat jest w warunkach gwarancji (chyba, że coś zmieniono w ciągu ostatniego miesiąca), a nie w instrukcji. To co zacytowałeś, to informacja dla użytkownika i przypomnienie dla elektryka, bo o tym i tak powinien wiedzieć.

0
  • #5 04 Lis 2012 19:58
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.

Cytat:
    Sprawdź w Karcie Gwarancyjnej czy masz potwierdzenie od instalatora prawidłowego podłączenia sprzętu (dot. kuchni gazowych, gazowo-elektrycznych i elektrycznych o mocy powyżej 3,5 kW). Brak wpisu powoduje, że wizyta i ewentualna naprawa będzie odpłatna.

Piekarnik EBF8551 ma 3,3 kW.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 04 Lis 2012 21:01
    zhudomel
    Specjalista AGD

Jeżeli to samo jest napisane w kartach gwarancyjnych tych urządzeń (nie chodzi o takie same, tylko o te konkretne dwa egzemplarze), to w porządku.

pcheos napisał:
    3 kable prądowe są jedną fazą.
    Te 3 kable podłączone do jednego bezpiecznika czy do trzech?
    pcheos napisał:
    Na fakturze z Taurona napisane jest, że moc umowna wynosi 5,7 kW. Całkowita moc piekarnika i płyty przekracza tą wartość....
    Przewidujesz taką sytuację, że oba urządzenia będą pracowały jednocześnie i z pełną mocą?

0
  • #7 05 Lis 2012 07:54
    pcheos
    Poziom 2  

3 kable idą do jednego bezpiecznika. W jakiś sposób zwiększa to wytrzymałość, prawda? Wykonałem z użyciem tych kabli podwójne gniazdo. Kupiłem porządne gniazdo hermetyczne natynkowe. Co o tym sądzisz?

Dodano po 5 [minuty]:

Poprzednia kuchnia wolnostojąca Beko z płytą ceramiczną, wg. specyfikacji miała moc 7, 7 kW. Miałem ją pół roku. Zdarzały się sytuacje, że 3 palniki grzały z pełną mocą, w piekarniku piekło się ciasto, ktoś odkurzał i do tego bojler grzał wodę i nie działo się nic... . Piekarnik był podłączony na tym samym kablu

0
  • #8 05 Lis 2012 19:02
    zhudomel
    Specjalista AGD

pcheos napisał:
    Wykonałem z użyciem tych kabli podwójne gniazdo.
    I tak jest najlepiej, skoro urządzenia na kablach mają zamontowane wtyczki.Postaraj się jeszcze o to:
    Ryszard49 napisał:
    Po ustawieniu piekarnika wymaga się, aby gniazdo przyłączeniowe instalacji elektrycznej było dostępne dla użytkownika.

0
  • #9 25 Gru 2016 16:02
    chris_1977
    Poziom 6  

Witam

Mam pytanie odnosnie podlaczenia plyty indukcyjnej Amica:
    instrukcja

poprzednio plyta byla podlaczona do piekarnika, a z piekarnika przewod szedl do gniazda za kuchnia w zabudowie:

[/img]Link

Teraz mam plyte indukcyjna, ktora chca podlaczyc do przewodow N - neutralny, PE-zolto-zielone uziemienie oraz L1, L2. Rozumiem, ze to bedzie prawidlowo? Dodatkowo chcialbym podlaczyc piekarnik do N, PE i L3. Czy to bedzie dzialac prawidlowo?

0
  • #10 25 Gru 2016 16:16
    nares
    Specjalista AGD

chris_1977 napisał:
    Teraz mam plyte indukcyjna, ktora chca podlaczyc do przewodow N - neutralny, PE-zolto-zielone uziemienie oraz L1, L2. Rozumiem, ze to bedzie prawidlowo? Dodatkowo chcialbym podlaczyc piekarnik do N, PE i L3. Czy to bedzie dzialac prawidlowo?

Będzie prawidłowo działać.

0