Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega32 - detektor płomienia w piecu CO

wylly_rsl 04 Lis 2012 10:42 1893 4
 • #1 04 Lis 2012 10:42
  wylly_rsl
  Poziom 8  

  Witam forumowiczów.
  Robie znajomemu sterownik do pieca CO zasilanego przepracowanym olejem.
  Sterownik powinien posiadać detektor płomieni.
  Ma to działać w ten sposób że jak jest płomień to sterownik steruje odpowiednio podawaniem oleju jak by tak płomienia nie było to sterownik nie podaje oleju do palnika.
  Który z fotoelementów nada się najbardziej ?
  Czy fotoelement podłączyć do uC bezpośrednio czy przez jakiś inny układ?

  0 4
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 04 Lis 2012 11:36
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  U mnie w kotle Vailant jest detektor oparty na fotorezystorze. Tam jest zamknięta komora więc rodzaj detektora jak sądzę nie ma znaczenia. Ew. można się pokusić o coś czułego tylko na podczerwień, ale to zapewne zbytek łaski. Element idzie na płytkę sterownika palnika, która jest analogowa, MCU wysyła tylko sygnał startu i zwrotnie dostaje sygnał ok. W twojej realizacji nie ma przeszkód aby fotoelement szdł np. na wejście ADC, albo komparatora.

  0
 • Arrow Multisolution Day
 • #3 04 Lis 2012 16:25
  Witek76
  Poziom 24  

  Ze względu na warunki pracy w kotłach spalających przepracowany olej wszystkie czujniki optyczne będą wymagały częstego czyszczenia, ja zastosowałbym raczej czujnik płomienia z elektrodą jonizacyjną. Jest to kawałek drutu umieszczony w strefie płomienia (oczywiście wymaga jeszcze specjalnego przetwornika). Rozwiązanie szeroko stosowane w palnikach do kotłów opalanych gazem, olejem opałowym.
  Pod względem budowy elektrycznej nie jest to skomplikowane urządzenie, nie mogę zamieścić schematu, ale kiedyś naprawiałem taki moduł produkcji Kromschroder i występowało tam 2 może 3 tranzystory, przekaznik i kilka elementów pasywnych. Jedynym problemem może być użycie napięcia sieciowego do wywołania prądu jonizacji (urządzenie może być niebezpieczne).

  0
 • #4 04 Lis 2012 16:46
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Niekoniecznie, mam Vaillant olejowy z czujnikiem optycznym i czujnik nigdy nie wymagał czyszczenia. Kluczem jest jego umiejscowienie - jeśli jest za dyszą wtryskującą olej to nie ma prawa się zabrudzić - od strony dyszy podawane jest też powietrze, w efekcie sadza nie ma jak się tam dostać. W kotle olejowym dobrze wyregulowanym sadza też oczywiście praktycznie nie powstaje, chociaż trochę śmieci z oleju zawsze jest. Czujnik jonizacyjny to dobry pomysł, pytanie tylko o trwałość elektrod, które będą umieszczone w okolicach agresywnego płomienia. Warto też pamiętać, że detekcja takiego płomienia jest banalna - mamy zamkniętą komorę, czyli jest w niej kompletnie ciemno. Jakakolwiek zmiana stanu czujnika jest więc związana z płomieniem. Nawet jeśli czujnik wysmarujemy sadzą, to te minimalne różnice i tak wykryje, chociażby ze względu na podczerwień.

  0
 • #5 02 Lut 2015 08:18
  wylly_rsl
  Poziom 8  

  Witam.
  Zastosowałem fotorezystor i działa bardzo dobrze.
  Jeśli chodzi o czyszczenie czujnika to jest zbędne.

  0