Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips LX600 i subwoofer o innej impedancji

04 Lis 2012 11:33 1179 7
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam takowy amplituner, posiada on tylko aktywne wyjście na subwoofer, 100 wat RMS i 3ohm.
    Oryginalny sub jakoś tak mnie nie zadowala, chciałbym kupić o przyjemniejszych niskich tonach.
    Ponieważ kasa jest priorytetem to najpopularniejsze są 4ohm do samochodów lub 6-8ohm do domu.
    Pytanie czy mogę bez zagrożenia dla wzmacniacza zastosować subwoofer o wyższej impedancji.
    Dodam, że nie jestem wielkim melomanem o super słuchu tylko lubię przyjemne mruczące niskie tony. Pokój ok 20m kwadratowych.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Tak, nic się nie stanie po zwiększeniu impedancji, poza spadkiem mocy, a co za tym idzie też głośności, ale to też zależy od innych czynników, np skuteczności głośnika. Nie wolno podłączać do wzmacniacza głośników o niższej niż nominalna impedancji - zwiększasz tym obciążenie, i wzmacniacz może się spalić/przegrzać, ew. jeśli ma zabezpieczenia, to będzie się wyłączał.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź, jeszcze chciałbym wiedzieć czy najczęściej większa średnica przetwornika równa się niższemu schodzeniu dźwięku (w podobnym przedziale cenowym subwooferów) oraz czy przy wyższej impedancji przetwornika niż wzmacniacza mogę podłączyć głośnik o niższej wydajności RMS niż wzmacniacz.
  • Poziom 19  
    Niższe schodzenie zależy nie tylko od średnicy, ale też od obudowy, na to są odpowiednie wzory, wyliczenia. To zależy. Jeśli np. wzmacniacz ma 100W przy 4R, to jeśli podłączysz głośnik 8R, ale o mocy powiedzmy 70W, to nic się złego nie stanie, po prostu spadnie moc. Zwiększanie impedancji głośnika powoduje, że wzmacniacz jest w stanie oddać mniejszą moc na to obciążenie, niż na niższej impedancji.
  • Poziom 39  
    Kup aktywny subwoofer z wejściem wysokopoziomowym i będzie bez kombinacji.
  • Poziom 9  
    Dziękuję, zastanowię się jeszcze nad propozycją podłączenia aktywnego z wejściem wysokopoziomowym, nie wiedziałem o takich rozwiązaniach. Poczytam sobie bo laik ze mnie w tych sprawach.
  • Poziom 39  
    Spoko,po to jest to forum. :D
  • Poziom 9  
    Chciałbym prosić o podpowiedź i zaproponowanie jakiegoś subwoofera pasywnego do mojego amplitunera.
    Aktywny woofer w moim przypadku to wyrzucone pieniądze szczególnie gdy są one priorytetem.
    Nacisk kładę na niskie zejście i to przy niedużym podkręceniu głośności, jakość schodzi na drugi plan lecz bez przesady, plastikowy i płaski "bum" w oryginalnym subie jest nie do przyjęcia.
    Interesuje mnie również nazwa, model głośnika z opisaną skrzynią, mam MDF i chęci :D najlepiej w małej skrzyni :D